videoprilog Zejnebe Hajdarević (Dnevnik 2)

Međunarodni forum Bosna organizira konferenciju 'Globalna etika, urgentni izazovi i pitanja'

U okviru UN-ove sedmice međureligijskog sklada u svijetu, Međunarodni forum Bosna, 8. te  9. i 10. februara organizira online konferenciju pod nazivom „Globalna etika, urgentni izazovi i pitanja“. 

Konferencija će biti održana u tri panela“Globalna etika: jevrejski, kršćanski i muslimanski vidici urgentnih pitanja i izazova“, „Gospa Marija, Merjema, majka Isusa Krista, Isaa Mesiha, simbol materne milosti i težnji miru ili još više“ i „Jevrejstvo, Kršćanstvo i Islam u Hans  Küngovom projektu globalne etike“.

S obzirom da su teme vrlo aktualne, predsjednik Međunarodnog foruma Bosna Rusmir Mahmutćehajić, je pojasnio razlog tome. Kazao je da je  u 20. stoljeću  reglijska pluralnost svođena na fikciju, tzv. privatnoj naravi religije.  

- U našem društvu, u čitavoj  povijesti, mi smo bili religijski pluralno društvo. Nažalost, nikada u javnom prostoru, uvjetima slobodnog izmjenjivanja mišljenja zajedničkog rada, taj odnos pluralnosti nije izašao izvan konfesionalnih zidova. Zato su predstave jednih od drugih bile karikaturalne – kazao je on.

Zato nije čudno, dodao je, da , umjesto da u religiji nalaze razloge za toleranciju, međusobno voljenje, podupiranje, društveno povjerenje, mnogi ljudi nalaze upravo suprotne razloge - nepovjerenje, predstavljanje drugoga kao neprijatelja, itd.

- Bivanjem muslimanom, kršćaninom, jevrejom, ateistom, agnostikom, ne znači unaprijed ni loše ni dobro. Pitanje je pojedinaca i skupina koje će u tim pripadanjima nalaziti etičke razloge za gradnju društva povjerenja, društva prijateljstva, društva odgovornosti – naveo je Mahmutćehajić.

Kada je Generalna skupština UN odlučila da prva sedmica u februaru svake godine bude Sedmica međuvjerskog sklada u svijetu, konferencija koju Međunarodni forum Bosna organizira prati taj obrazac.

Zato što, u javnom prostoru religijska pripadanja, pojedinačna i kolektivna daju mogućnosti gradnje etičke slike budućnosti – prevazilaženja sadašnjeg stanja među nama, niskog povjerenja i njegovog razaranja.

Također je danas na konferenciji za medije predstavljena i knjiga profesora Rusmira Mahmutćehajića „Dijaloške glose, uz knjigu Islam Hansa Künga“ u kojoj autor preispituje filozofske i teološke sadržaje tog djela.

Promotori knjige, profesori fra Mile Babić, Desmond Mauer, Senadin Lavić, Asim Zubčević, su podsjetili da je Hans Küng u velikom pothvatu bavljenja etikom svijeta jasno odredio da ideal mira nije moguće postići bez uvažavanja religijske pluralnosti svijeta, te nastojao ukazati na predrasudna shvatanja religijskih drugosti.

Naveli su da su neosporivi porivi i dobra volja i intelektualna hrabrost Hansa Künga da preispituje i otklanja vladajuće predrasude o muslimanima koji u nasljeđivanju vjesnika Muhammeda potvrđuju i njeguju svoje voljenje Boga.

Ali kako su kazali, neki od njegovih stavova zahtijevaju osvjetljavanja u obzorjima filozofije religije i teologije koji su temeljeni na svjedočenju da nema Boga do Boga i da je Muhammed Njegov rob i Njegov poslanik .

Razlike među ljudima, kako su ustvrdili, nisu otklonjene jer je svaki pojedinac neponovljivi original. Upravo je zato svaki riznica svim drugim. Ozbiljenje u odnosu s tom riznicom, moguće je u neprestanom dijalogu u kojem nema i ne može biti pobjednika, u dijalogu kojim govornici i slušatelji potvrđuju odanost.

- Nama u BiH je važno da nastavimo ovaj dijalog koji je započeo Mahmutćehajić sa Küngom – poručio je Lavić.

federalna.ba/Fena

Međunarodni forum Bosna
Međunarodni forum Bosna Rusmir Mahmutćehajić Sarajevo i svijet konferencija
0 16.05.2023 19:36