Prilog: Indira Šehić

Međunarodni dan vidljivosti transrodnih osoba

Agencija za ravnopravnost spolova Bosne i Hercegovine Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH, povodom 31. marta, Međunarodnog dana vidljivosti transrodnih osoba, skreće pažnju javnosti na potrebu unapređenja realizacije građanskih prava osoba koje žive u drugom rodnom identitetu.

Transrodnim osobama, odnosno osobama koje žive u drugom rodnom identitetu u BiH, nije omogućena pravna promjena spola ili pravno priznavanje njihovog stvarnog rodnog identiteta. Razlog za to je što je oznaku spola u ličnim dokumentima i Jedinstvenom matičnom broju moguće promijeniti tek nakon izvršenog potpunog medicinskog prilagođavanja spola. Saša Leskovac, stručni saradnik Agencije za ravnopravnost spolova pri Ministarstvu za ljudska prava i izbjeglice: „Na taj način se nad tim osobama vrši jedna diskriminatorna praksa koja je u suprotnosti sa članom 2. Zakona o zabrani diskriminacije kojim je izričito zabranjena diskriminacija na osnovu rodnog identiteta. Dakle, to je naš postojeći pozitivan Zakon kojeg bi morali u svim aspektima da se pridržavamo i da ga poštujemo.“

Izazovi transrodnih osoba u BiH su dvojaki. S jedne strane oni su u domenu zdravstvene zaštite, a s druge su u domenu pravnog priznanja njihovog rodnog identiteta. Delila Hasanbegović Vukas, programski koordinator Sarajevskog otvorenog centra:

„Postupak upisa promjene spola transrodnih osoba u matične knjige i lične dokumente je u BiH neefikasan, nedorečen i potencijalno degradirajući za transrodne osobe i on ne poštuje pravo na samoodređenje, privatnost i tjelesni integritet transrodnih osoba. Iz važećih propisa u BiH nije jasno da li se promjena oznake spola transrodnih osoba uvjetuje prolaskom potpune ili djelimične medicinske prilagodbe.“

Vijeće ministara je u julu prošle godine usvojilo akcioni plan za unapređenje ljudskih prava i osnovnih sloboda LGBTI osoba u BiH i ova problematika je jedna od mjera akcionog plana. Stoga bi relevantni nivoi vlasti, koji su zaduženi i nadležni da rješavaju ovo pitanje, trebali hitno, zakonski regulisati i pojednostaviti postupak zakonske promjene spola za transrodne osobe. Delila Hasanbegović Vukas:
„Takođe, nije nigdje definisano šta to znači promjena spola koju je izvršila zdravstvena ustanova, te koja medicinska dokumentacija je potrebna da se dokaže ta promjena spola. Takođe, nije definisan ni prepoznat život u drugom rodnom identitetu. S druge strane, glede zdravstvene zaštite, transrodne osobe nemaju u BiH adekvatan pristup svim zdravstvenim uslugama koje su im neophodne u procesu tranzicije.“

U Bosni i Hercegovini nije moguće obaviti prilagođavanje spola u segmentu hormonske terapije niti operativnih zahvata, jer nemamo edukovane medicinske stručnjake koji bi provodili ove postupke, niti medicinski zdravstveni centar koji bi mogao raditi na ovim postupcima. Transrodne osobe zato najčešće odlaze u inozemstvo da obave prilagođavanje spola. Hasanbegović Vukas
„Što se tiče troškova prilagodbe spola, koji jesu značajno visoki za trans osobe, naš sistem zdravstvenog osiguranja u entitetima, odnosno Brčko distriktu, ne prepoznaje prilagodbu spola kao jednu od zdravstvenih usluga koja će se finansirati iz sistema obaveznog zdravstvenog osiguranja, tako da trans osobe same snose te troškove.“

Saša Leskovac naglašava da LGBTI osobe zaslužuju da im se osiguraju apsolutno ista prava na zdravlje i građanska prava, kao što imaju i ostale građanke i građani u našem bh. društvu:
„Ovim putem na cijelu bh. javnost apelujemo da prihvati postojanje transrodnih osoba u našem društvu i da pomogne njihovoj punoj društvenoj uključenosti i ravnopravnosti. Biti pripadnik ili pripadnica LGBTI populacije nije ponašanje – to je identitet. To nije stvar izbora, hira ili mode, nego stvar prirodno urođenog identiteta koji je imanentan pojedincu ili pojedinki jednako kao što je to boja kose ili očiju.“


Godinama Sarajevski otvoreni centar zagovara usvajanje adekvatnih podzakonskih akata ili zakona koji će prepoznati pravo na samoodređenje trans osoba. Odnosno, pravo da oni promijene vlastite dokumente, bez obaveze da prolaze potpuno medicinsko prilagođavanje spola. Jer, trans osobe same odlučuju koji je to nivo do kojeg oni žele i osjećaju potrebu da prilagode svoj spol. 

transrodne osobe Međunarodni dan vidljivosti transrodnih osoba Federalni radio
sport Federalni radio
0 05.05.2024 23:46
sport Federalni radio
0 05.05.2024 22:21
Vijesti u 22 Federalni radio
0 05.05.2024 22:19
Vijesti u 17 Federalni radio
0 05.05.2024 17:09
Vijesti u 12 Federalni radio
0 05.05.2024 17:08
sport Federalni radio
0 05.05.2024 00:09