Prilog Lejla Hodžić

Međunarodni dan starijih osoba: dostojanstveno starenje

Ove godine obilježava se 34. godišnjica proglašenja 1. oktobra Međunarodnim danom starijih osoba po osnovu Odluke i Rezolucije Glavne skupštine Ujedinjenih naroda od 14. decembra 1990. godine. Ovaj dan obilježava se različitim događajima i u Bosni i Hercegovini, gdje stanovništvo 65+ čini oko 20% ukupnog stanovništva. Veći udio starih osoba na prostoru naše zemlje živi u težim ili veoma teškim uslovima.

 

Osobe starije životne dobi mogu biti korisni članovi zajednica ukoliko su funkcionalno sposobni i zdravi. Ali u Bosni i Hercegovini takvih je prilično malo, uglavnom su narušenog zdravlja. Tome doprinose i niske penzije, kojima najveći broj njih ne može osigurati ni elementarne egzistencijalne potrebe. Ne računajući da su poskupjeli kafa i čokolada, problem su hljeb, mlijeko, meso, voće i povrće. A kilogram špinata, koji se pojavio ovih dana na pijacama, iznosi 16 maraka. Kažu kad plate komunalije i dio za lijekove, gotovo ništa im ne preostaje:

     

„Kako ćeš živjeti od 500 maraka? Platim režije 220, kupim lijekove 100 i šta mi ostane? Ništa. Da mi je samo da se zamijene, da oni daju njima penzije, a oni njima platu što zarađuju. Da i oni makar jedan mjesec... Pa da vidim kako će živjeti!“

 

Oko 451 hiljada penzionera je u Federaciji BiH, a od toga je njih više od 200 hiljada s najnižom penzijom od 573 KM. Zatraženo je povećanje penzija, ali je to nemoguće u ovoj godini. Zatražena je i jednokratna pomoć ili će penzioneri na proteste. Haso Halilović, zamjenik predsjednika UO Saveza udruženja penzionera FBiH:

 

„Penzioneri dijele sudbinu većine građana, radnika s najnižim platama i penzionera koji imaju tako niske penzije. Ako uzmemo da je 86% penzionera s penzijom do 684 marke, a to je zagarantovana penzija. To je penzija ako radite 40 godina i vidite, radili ste četrdeset godina, poslodavac vam uplaćivao na minimalac penziju.“

 

Proglašenjem Međunarodnog dana starijih osoba želi se potaknuti da države starijim osobama osiguraju zadovoljenje njihovih potreba i omoguće im učestvovanje u društvu u skladu s njihovim fizičkim i intelektualnim sposobnostima. Starijim osobama u BiH, koje su u potrebi, najčešće pomažu volonteri dobrotvornih društava ili njihova djeca ukoliko su zaposlena, a često su smješteni u centre za stare osobe. O tome svjedoči i činjenica da su ti centri uglavnom popunjeni za eventualne nove korisnike. Na putu ka evropskim integracijama Bosna i Hercegovina postaje zemlja staraca, ali porast broja starijih, zbog smanjenja rađanja, ne prate evropski životni standard, već suprotno. 

Međunarodni dan starijih osoba Međunarodnih dan starih osoba
Međunarodnih dan starih osoba Penzionerski dom Zenica
0 30.09.2022 19:34
JU Dom za stara lica Zenica Međunarodnih dan starih osoba
0 28.09.2022 20:04