Međunarodni dan sjećanja na romske žrtve genocida u Drugom svjetskom ratu - Samudaripen
Međunarodni je dan sjećanja na romske žrtve genocida u Drugom svjetskom ratu - Samudaripen. Na današnji se dan odaje počast Romima ubijenima u Auscwhitzu, ali i ubijenima od strane ustaške NDH. Rome su tada, među ostalim, odvozili i u logor u selu Uštica pokraj Jasenovca i Donja Gradina gdje je danas održana komemoracija i odata počast stradalim Romima i Romkinjama u II Svjetskom ratu, kao i ostalim nevinim žrtvama.
Procjene su da je u Drugom svjetskom ratu ubijeno više od 500.000 Roma, ali konačni broj nikada nije utvrđen. Najveći broj Roma ubijen je u noći sa 2. na 3. august 1944. godine, kada su nacisti ubili njih 2.897 uglavnom žena, djece i starijih osoba, u logoru Auschwitz. Različite su procjene broja ubijenih Roma tokom Drugog svjetskog rata, kao i mali broj pisanih dokumenata te nizak stepen historijskog izučavanja naglašavaju Dragoljub Acković, doktor romoloških nauka i predsjednik Udruženja Euro Rom Nedžad Jusić.
„Ono što je zvanična historija zapisala - zvanična pod navodicima – jeste nekoliko stotina pa i nekoliko hiljada, a ja mislim nekoliko desetina hiljada. Evo, samo sa prostora Tuzle - hiljadu. Znate, to je izuzetno velika brojka“, kazao je Dragoljub Acković, doktor romoloških nauka.
„Ukoliko upoznamo historiju Roma, shvatit ćemo da je taj narod propatio kao i svi drugi narodi i zbog toga trebamo shavtiti da svi imamo ista prava i obaveze.“ dodao je predsjednik Udruženja Euro Rom Nedžad Jusić.
Kako je kazao hrvatski historičar Danijel Vojak, Romi su u logor bili deportirani u stočnim vagonima, njihova imena često se nisu bilježila, a radili su najteže poslove u ustaškom logoru. Vojak dodaje kako području zemalja bivše Jugoslavije unutar obrazovnog sistema nedostaje sjećanje na romske žrtve genocida u Drugom svjetskom ratu:
„U većini udžbenika ide sintagma - i oni su stradali, a da nemate nikakvu popratnu informaciju tko su bili ti Romi, da Romi nisu bili strani element, oni su bili ljudi koji su se tu doselili najmanje od 13. stoljeća. Isto tako treba se govoriti o hrabrosti Roma koji su bili aktivni sudionici narodno-oslobodilačkog pokreta.“
Vrlo malo se zna o genocidu nad Romima jer se o tome počelo jako kasno govoriti i istraživati. Brojke ubijenih Roma variraju od oko pola miliona, ali je to nekoliko puta više, kazao je Dalibor Tanić, novinar i aktivista.
„Ne postoji svijest o tome da su Romi bili jedni od najvećih žrtava nacizma u Drugom svjetskom ratu. Romi nemaju, kako bi rekao, političku moć da se izbore za taj nekakav prostor. Romi ne mogu da se izbore i za taj datum, današnji datum, da se to na jedan dostojanstven način obilježi i izrazi poštovanje prema svim žrtvama.“
Tokom jula 1942. godine, svi Romi s područja tadašnje NDH deportirani su u Jasenovac. Pogubljeni Romi njih više od 60.000 zatrpavani su u selu Uštica u blizini Jasenovačkog logora i u Donjoj Gradini na drugoj obali Save gdje se nalazi stratište više od milion antifašista i žrtava ustaškog terora. Osim u Jasenovcu, Romi su ubijani i u drugim ustaškim logorima i na stotinama drugih lokacija na području današnje Hrvatske, BiH i dijelovima Srbije. Povodom Međunarodnog dana sjećanja na romske žrtve genocida u Drugom svjetskom ratu Udruženje žena Romkinja „Bolja budućnost“ grada Tuzla, u saradnji sa ženskom romskom mrežom „Uspjeh“ u BiH posjetile su Spomen područje Donja Gradina i odale počast stradalim Romima i Romkinjama u II Svjetskom ratu, kao i ostalim nevinim žrtvama.