Međuamerički sud razmatra prvi slučaj prava na abortus nakon smrti mlade žene Beatriz u El Salvadoru
Žene i djevojčice su se danas okupile ispred Međuameričkog suda za ljudska prava (IACHR) u Kostariki pozivajući na pravdu dok su advokati predstavljali prvi slučaj o pravu na abortus pred ovim tribunalom, javlja AFP.
Međuamerički sud za ljudska prava (IACHR ili IACtHR) je međunarodni sud sa sjedištem u San Joséu, Kostarika.
Zajedno sa Međuameričkom komisijom za ljudska prava, oformljen je na osnovu Američke konvencije o ljudskim pravima, koju su ratificirale članice Organizacije američkih država (OAS).
Žena koja je željela da je oslovljavjau samo sa "Beatriz" simbolično se bori protiv centralnoameričke države El Salvador koja provodi apsolutnu zabranu abortusa.
El Salvador se našao pod optužbama pred IACHR-om zbog navodnih kršenja ljudskih prava i "torture" nakon što je Beatriz bila primorana da u sebi nosi fetus koji nije mogao preživjeti i to skoro tri mjeseca uprkos riziku po njeno zdravlje.
Žene su od zore bile okupljene ispred zgrade suda u San Joseu kako bi pratile saslušanje uživo na velikom ekranu dok su nosile ljubičaste vrpce, transparente i uzvikivale parole u zaštitu autonomije žene.
Mahali su transparentima na kojima je pisalo: "Ova borba je za Beatriz i za sve nas", naglašavajući da bi slučaj mogao biti presudan za "budućnost žena u Latinskoj Americi".
U ulici preko puta okupilo se dvadesetak kršćanskih demonstranata protiv prava na abortus koji su se molili u tišini.
Slučaj je došao u žižu javnosti u trenutku kada neke latinoameričke zemlje poduzimaju oprezne korake ka ublažavanju ograničenja na abortus, i dok se čak i Sjedinjene Države, koje su potpisale, ali nisu ratificirale osnivačku konvenciju IACHR-a, vraćaju par koraka unatrag razmatrajući kako osigurati ženama siguran pristup proceduri prekida trudnoće.
- Činjenica da je ovaj sud pristao da sasluša ovaj slučaj snažno ukazuje na to da je uskraćivanje bilo koje zdravstvene usluge, uključujući one koje su kontroverzne poput abortusa, kršenje ljudskih prava - rekla je Maria Antonieta Alcalde iz nevladine udruge Ipas koja se bavi reproduktivnim zdravljem.
Beatriz, koja je umrla u saobraćajnoj nesreći 2017. godine nakon što je slučaj pokrenut, tužila je svoju državu El Salvador jer joj je uskratila pravo na abortus uprkos tome što su doktori znali da nosi neodrživi fetus pod velikim rizikom za njen život.
Njena majka, koja je također ostala anonimna kako bi se zaštitio identitet i same Beatriz rekla je ispred suda da su njenoj kćerki ljekari rekli "da ne može iznijeti trudnoću i da plod ne može preživjeti", ali joj nisu htjeli pomoći da je prekine.
U El Salvadoru abortus je zabranjen od 1998. godine pod kaznom zatvora do osam godina.
Sudovi u toj zemlji žene često proglašavaju krivima za krivično djelo teškog ubistva, izričući kazne i do 50 godina.
Beatriz je bolovala od autoimune bolesti kada je zatrudnila po drugi put 2013. godine u njenoj 20. godini, nakon što je već prošla kroz prethodni porođaj sa komplikacijama. Utvrđeno je da je fetus neodrživ zbog teškog defekta u razvoju, a prema sudskim dokumentima, Beatriz je rečeno da bi mogla umrijeti ako se trudnoća nastavi. Tražila je pravni lijek da joj se dopusti abortus, ali je njen slučaj odbacio Ustavni sud El Salvadora. Dogodio joj se prijevremeni porođaj i fetus nije preživio.
Gisela de Leon iz Centra za pravdu i međunarodno pravo (Cejil), nevladine organizacije za prava koja je također među tužiteljima, rekla je da je država "prekršila (Beatrizino) pravo na život i lični integritet" prisiljavajući je da nosi fetus 81 dan znajući da nije mogao preživjeti.
- Tvrdimo da je patnja kojoj je bila izložena, znajući da je njeno pravo na život bilo ugroženo, specifičan oblik torture - rekla je De Leon.
Beatrizina porodica odlučila je da nastavi slučaj nakon njene smrti, tako da "nijedna druga žena više ne doživi ono kroz šta je ona prošla - rekao je njen brat Humberto (30).
U Latinskoj Americi, abortus je legalan u Argentini, Kolumbiji, Kubi, Urugvaju i nekim saveznim državama Meksika. U nekoliko zemalja on je dozvoljen u određenim okolnostima, kao što su silovanje ili zdravstveni rizici, dok je potpuna zabrana abortusa na snazi i u Hondurasu, Nikaragvi, Haitiju i Dominikanskoj Republici.
IACHR će saslušati svjedočenje Beatrizine rodbine i ljekara koji su je liječili. Saslušanje će trajati dva dana, a presuda se očekuje za oko šest mjeseci.
federalna.ba/Fena