videoprilog Adise Alić (Federacija danas)

Za političke stranke 900 hiljada KM, zdravstvenim radnicima u SBK još uvijek ništa

U štrajk bi, zbog nepotpisivanja kolektivnog ugovora, po uzoru na kolege iz Hercegovine, uskoro mogli i zdravstveni radnici sa područja Srednjobosanskog kantona. Naime, pregovori s Vladom o povećanju cijene rada još uvijek su bez rezultata, a ukoliko do kraja sedmice ne bude dogovora, svoja prava potražit će, kažu, i sudskim putem.

Više od 2 500 radnika najbrojnijeg kantonalnog Sindikata koji okuplja radnike uposlene u medicinskim ustanovama, od portira, medicinskih tehničara, pravnika do inžinjera i doktora, već četiri mjeseca radi bez kolektivnog ugovora. Nakon propalih pregovora, istekao je i rok za proces mirenja, a Vladu optužuju za odugovlačenje cijelog procesa, zbog čeka su kažu, primorani na radikalnije mjere.

“Definitivno naš kanton očekuje sudbina HNK i mi ćemo sigurno istrajati, jer je naš stav, Kantonalnog predsjedništva isključivo takav da idemo u organizaciju generalnog štrajka ukoliko ne dođe do povećanja koeficijenata”, kazao je Armin Kukić, predsjednik Nezavisnog strukovnog sindikata radnika zaposlenih u zdravstvu SBK.

Uvećanje koeficijenata za 20 %, što bi značilo za 50 do 100 maraka veće plaće, ostao je jedini njihov zahtjev. No iz Vlade bez odgovora. Očito ostaju pri svom ranijem stavu da novca - nema.

“Obećavati nešto novo, a nemamo ni za ovo što smo do sada dogovorili, malo je nerealno”, mišljenja je Anto Matić, ministar zdravstva i socijalne politike SBK.

“Ako nema novca, nek nema za svih, ali koliko mi je poznato, u našem kantonu nikom nije smanjena plata, a da se nije moglo izdvojiti nešto za zdravstvene radnike, nije mi uopšte jasno”, istakao je Ifet Halep, predsjednik Sindikata radnika zaposlenih u zdravstvu bolnice Travnik.

Dok iz Vlade tvrde da novca za ispunjenje zahtjeva zdravstvenih radnika nema, dotle je, naravno po zakonu, uredno raspodijeljen novac političkim strankama.

“Devetsto hiljada ukupno za političke stranke, to su njihovi programi. To je zakonska obaveza budžeta, i dok se god zakon ne promijeni, tako će biti”, tvrdi Tahir Lendo, premijer SBK.

“Ukoliko ima 900 hiljada za stranke, kako onda nema za zdravstvene radnike koji su podnijeli ogroman teret”, dodao je Kukić.

Razočarani činjenicom da politika za njih nema sluha, od poboljšanja svog statusa, kažu neće odustati, a ukoliko dođe do štrajka, poručuju, pacijenti neće ispaštati.

federalna.ba/Adisa Alić

SBK štrajk