Mašinski fakultet UNZE s partnerskim fakultetima organizira naučno-stručnu konferenciju
Mašinski fakultet Univerziteta u Zenici sa svojih pet partnerskih fakulteta iz Slovenije, Hrvatske, Srbije, Crne Gore i Turske organizira Sedmu naučno-stručnu konferenciju. Počinje 12. septembra i održat će se u tri grada - Budvi, Kotoru i Tivtu. Nastavak je to dobre saradnje na poljima nauke, ali i prilika za dodatni razvoj i nova dostignuća te povezivanje sa privrednim sektorom.
Godinama je Mašinski fakultet Zeničkog univerziteta u funkciji laboratorije za 3d print. Prilika za razvoj i nova naučna dostignuća iz te oblasti su otvorena vrata saradnje s Inženjerskim fakultetom Harran Univerziteta iz Turske.
"Niko u regionu Zapadnog Balkana nije razvio biogenetičke materijale koje možete printati, oni imaju 15 doktora nauka iz te oblasti i očekujem, pošto dolazi njihov dekan da potpišemo protokol i uđemo u projekat razvoja biomedicinskih materijala", naveo je prof. dr. Darko Petković, profesor na Mašinskom fakultetu UNZE i predsjednik Naučnog odbora konferencije.
Za saradnju sa zeničkim Mašinskim fakultetom na brojnim projektima naučnih oblasti zainteresirani su i na Pomorskom fakultetu Kotor. Prilikom posjete, upoznali su se sa aktivnostima fakulteta, ali i privrednim subjektima iz naše zemlje koji rade u oblasti nautike.
"Ono što sam imao priliku da vidim i da se susretnemo s onima koji upravljaju tim institucijama jeste da posebnu pažnju posvećuju radnoj snazi, odnosno, edukaciji radnog kadra u tim kompanijama. Mislim da ćemo nastaviti saradnju i da dovodimo studente da se upoznaju s tim", kazao je prof. dr. Špiro Ivošević, dekan Pomorskog fakulteta Kotor na Univerzitetu Crne Gore.
Da akademska zajednica sarađuje s privrednim sektorom od ključnog je značaja, prije svega za konkurentnost na tržištu, ali i daljnji razvoj. Kroz prezentaciju 64 naučna rada, prilika za to bit će naučno-stručna konferencija Održavanje.
"To su prilike da se dođe do novih ideja za nove radove. Naravno, privredni sektor će to iskoristiti u pozitivnom smislu da se međusobno povežu", istakao je prof. dr. Fuad Hadžikadunić, profesor na Mašinskom fakultetu i predsjednik Organizacionog odbora konferencije.
Brojni benefiti uspostavljanja kvalitetne saradnje kroz visokoškolsko obrazovanje i naučno-akademsku saradnju najbolje se ogledaju kroz podatak da je, do sada, na ovaj način prezentovano više od 250 naučnih radova te da su brojna dostignuća proistekla iz toga, danas u velikom broju primjenjiva u privredi, ali i svakodnevnom životu.
federalna.ba