videoprilog Hane Porić (Dnevnik 2)

Mart na pragu, dva zakona i dvije radne grupe čekaju usaglašavanje

Paket 1+3 neophodan za otvaranje pretpristupnih pregovora s Evropskom unijom još nije kompletiran. Dva zakona i dvije radne grupe čekaju konačno usaglašavanje. Nova prilika za dogovor je već ovaj utorak, kada će sastanak održati lideri vladajuće koalicije.

Mart na pragu, uslovi za otvaranje pregovora neispunjeni. Još dva zakona do potpune domaće zadaće. Nije mnogo, ali u bh. uslovima nije ni malo. U ovoj priči sitnice su krupne. Dogovora, a ni kompromisa nema. Dominiraju želje i uslovi – uglavnom nespojivi. Državna koalicija varira od optimizma do nepogodnih prognoza. Sami postavljaju rokove, pa ih prolongiraju. U međuvremenu, težište evropskog puta na radnim grupama. Konkretnih rezultata nema. Zakon o sudovima BiH još na istoj poziciji.

“Ne mogu reći da smo mi postigli bilo kakav stepen usaglašenosti. Radna grupa je radila i sada je na Ministarstvu pravde predloži nacrt zakona, pa ćemo vidjeti šta će biti oko tog. Nismo se usaglasili ni oko sjedišta samog drugostepenog suda”, kazao je NiP-ov Aljoša Čampara, član Radne grupe za zakon o sudovima BiH.

“Ona rješenja koja ne derogiraju postojeći sistem, ne smanjuju nadležnosti postojećih sudova i obezbjeđuju dvostepenost - spremni smo podržati, sa, nadam se, sjedištem u Istočnom Sarajevu”, kazao je predsjednik NiP-a Elmedin Konaković.

“Ima li neko argument zašto je to problematično da bude u Banjoj Luci? Apsolutno niko od partnera nije rekao nije rekao nijedan argument koji ukazuje na neku suprotnost stavovima RS-a. Samo onda kad izađu iz zgrade gdje se dogovaramo - dođu i kažu dobili smo novi stav, to je za nas neprihvatljivo”, kazao je SNSD-ov Staša Košarac.

Stepen usaglašenosti veći je u Radnoj grupi zaduženoj za zakon o sprečavanju sukoba interesa. U kojem dijelu zakona je postignut napredak, javno nije precizirano, ali je jasno da urađeno nije dovoljno. HDZ-u BiH je i dalje ispred suštine zakona etnički predznak jer je ključni zahtjev imenovanje članova komisije upravo po tom osnovu. Za SNSD - još jedan primjer odbacivanja zakona na državnom nivou.

“Zakon o sukobu interesa ima nekih nelogičnih rješenja. Naš je stav da taj zakon treba imati rješenja kao članice EU-a, kao npr. Hrvatska, da nema potrebe da on bude nešto puno drugačiji što bi nam moglo dovesti u pitanje je li on stvarno evropski ili nije”, kazao je HDZ-ov Marinko Čavara.

“Zakon o sukobu interesa mi se čini manje problematičnim sada u ovoj fazi u kojoj je ostalo još nekih dilema. Ima tih nastojanja da se etnički unutra glasa, nije prihvatljivo da se etnički glasa u komisijama”, dodao je Konaković.

“Taj zakon se može samo primjenjivati samo na institucije BiH, a ne na sve institucije u BiH”, dodao je Košarac.

Tačke sporenja iste. O njima će ovaj utorak još jednom razgovarati koalicioni partneri u Mostaru.

“Na dnevnom redu su zakoni - zakon o sudu, zakon o sprečavanju sukoba interesa, također tu je i Izborni zakon koji ima tri dimenzije. Jedna dimenzija je izbor članova Predsjedništva BiH, druga dimenzija je izbor članova CIK-a BiH i treća dimenzija je integritet. Ako mene pitate, integritet je broj jedan prioritet”, kazao je Edin Forto, predsjednik NS-a.

A, kad se pita neko drugi?

“O kakvom integritetu izbornog procesa možemo govoriti ukoliko nemamo legitimne i legalne predstavnike na mjestima gdje se izbori organiziraju?”, pita Čavara.

Za istim stolom, ali podijeljeni sa uslovima Evropske komisije i onim unutar koalicije, pa šta presudi.

“Nadam se da ćemo biti u prilici da to realizujemo. Pri tom našim prijateljima u Evropskoj uniji kažemo da i nije baš sve do nas, nego da smo mi spremni i do sad smo pokazali spremnost na kompromis, ali ne možemo baš prelaziti preko svega i zbog toga stavljati i dovoditi u pitanje funkcionisanje države BiH”, kazao je predsjednik SDP-a Nermin Nikšić.

Birati mogu između konačnog dogovora koji će voditi do brze potvrde državnog parlamenta, a s tim i veće šanse za otvaranje pregovora s Evropskom unijom ili još jedne konstatacije da se ne mogu dogovoriti, pa makar na kocki bila Evropska unija.

federalna.ba

koalicija sastanak