Mark Rutte i zvanično novi šef NATO-a,  glavni prioritet  Ukrajina

Bivši nizozemski premijer Mark Rutte na ceremoniji u Briselu zvanično je preuzeo dužnost generalnog sekretara NATO-a od Jensa Stoltenberga, koji je tu dužnost obnašao 10 godina. Rutte, koji na ovu poziciju dolazi u trenutku kada se NATO suočava s nekim od najvećih izazova u svojoj historiji, naglasio je da je Ukrajina i dalje među glavnim prioritetima.

 

Na svečanoj sjednici Sjevernoatlantskog vijeća, koje čine ambasadori 32 države članice, Stoltenberg je predao Rutteu vikiniški drveni čekić, koji se koristi u posebnim situacijama. U svom govoru Stoltenberg se zahvalio za trud i saradnju u proteklih 10 godina i naglasio da je NATO sada veći, jači i spremniji nego ikad da se suoči s bilo kojim izazovom. Naglasio je da otpornost i snaga NATO-a ne zavise od pojedinaca, već od kolektiva:

 

"Prošli smo kroz najveću transformaciju NATO-a u jednoj generaciji, ojačali smo odbranu, povećali broj trupa. Od nekoliko hiljada vojnika u visokoj pripravnosti došli smo na broj od pola miliona, povećala se i naša porodica. Sjeverna Makedonija, Crna Gora, Švedska i Finska postale su članice. Ukrajina je blizu."

 

"Zemlje NATO-a trebaju povećati izdvajanja za odbranu, a transatlantske veze u Alijansi moraju biti čvrste", izjavio je novi generalni sekretar Alijanse Mark Rutte. Rekao je da će njegovi prioriteti biti podrška NATO-a Ukrajini, povećanje troškova za odbranu i jačanje partnerstava s Evropskom unijom i zemljama širom svijeta, posebno u Aziji i na Bliskom Istoku:

 „Moramo provesti ono što je dogovoreno na samitu u Washington, ispuniti finansijska obećanja i nastaviti s nepovratnim putem Ukrajine ka članstvu u Alijansi. Moramo održati tu podršku u budućnosti, jer Ukrajini pripada mjesto u NATO-u."

 

Jens Stoltenberg tokom više od deset godina na čelu vojnog saveza bio je hvaljen zbog smirenog vođenja ponekad podijeljenog Saveza. Pomogao je da NATO-u američki predsjednik Donald Trump ne okrene leđa, podržao je Ukrajinu, osiguravši da Alijansa ne bude direktno uvučena u rat s Rusijom i pokrenuo reformu obrambenih kapaciteta Saveza da bi se mogao suočiti s Moskvom. Novi generalni sekretar, kao veteran koji je u Nizozemskoj 13 godina vodio složene koalicije, ima veliko iskustvo. Odgovarajući na pitanja novinara, rekao je da nije zabrinut da bi predstojeći predsjednički izbori u Sjedinjenim Državama mogli ugroziti jedinstvo Saveza:

 

"Nisam zabrinut, poznajem veoma dobro oboje kandidata. Četiri sam godine radio s Donaldom Trumpom, on nas je gurao da trošimo više i uspio je u tome i danas trošimo na odbranu znatno više nego kada je on preuzeo dužnost početkom 2017. godine. Demokratska kandidatkinja Kamala Harris postigla je fantastične rezultate kao potpredsjednica. Moći ću raditi s njima bez obzira na ishod izbora."

 

 

Iako izgleda da ima moćnu poziciju, generalni sekretar NATO-a zapravo je samo na čelu civilne birokratije od oko 1.500 ljudi. Vojnu moć imaju države članice, u prvom redu američki general koji obavlja dužnost vrhovnog savezničkog komandanta za Evropu. 

Mark Rutte NATO