Male nacije nisu pilići u rukama zemljoposjednika, namijenjeni klanju!

 

"Države treba da razumiju da manjine i male nacije nisu pilići u rukama zemljoposjednika, namijenjeni klanju, već grupe osoba velike vrijednosti za sebe i za svjetsku civilizaciju." (Rafael Lemkin)

Konvencija o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida donesena je 1948. godine od strane Ujedinjenih nacija. Koncept i pojam genocida, djelo su promišljanja i pravne borbe američkog pravnika poljskog porijekla, Rafaela Lemkina,

 naglašava naša sagovornica, dr.sci. iur. Sabina Subašić Galijatović,

viši naučni saradnik, Univerzitet u Sarajevu, Institut za istraživanje zločina

protiv čovječnosti i međunarodnog prava.

Pitanja nekažnjivosti i pravne praznine o pitanju odgovornosti država, bile su odlučujuće za promišljanja Rafaela Lemkina, tvorca teorije o genocidu.

“ Nisu postojale pravne norme niti pravni okvir koji bi se mogao primjeniti kada je počeo sa radom Medjunarodnu sud pravde, obzirom na to puno je učinjeno u dosadašnjoj pravnoj praksi.

Masovni zločini koji imaju karakteristike genocida nažalost činjeni su i u ranijim ratovima.

Haški tribunal prvi je u istoriji koji, pored što je procesuirao odgovorne po osnovu individualne odgovornostim, primjenjuje Konvenciju tako da danas imamo pravnu osnovu za dalji rad.

”Danas dok razgovaramo u studiju zamišljam da sam u razgovoru sa svim slušaocima koji se upravo vraćaju iz Potočara kao i sa porodicama 7600 prisilno nestalih osoba.

Mi smo savremenici i svjedoci zločina, bliski žrtvama i dužni smo da dalje radimo.

Uradjeno je puno i na dokazivanju odgovornosti država za genocid

Zahvaljujuci prije svega hrabrosti žrtava i njihovih porodica, upornišću da se istina dokaže.

Oni su pokrenuli medjunarodne mehanizme !

To je naša jako važna arhiva i temelj na osnovu kojeg trebamo I dalje raditi.

Ni  seksualni zločin u ratu nije bio prepoznat kao  takav.

Zasluga je to 150 hrabrih svjedokinja, samo u slučaju Foča.

To je hrabrost, odgovornost i dostojanstvo i to moramo poštovati.

Ideologija je ključ.

Ideologija  je ta koja predhodni zločinima,  prati zločin i ona je prisutna i nakon zločina, u njegovom poricanju.

Zato genocid kao takav treba biti izučavan da bismo došli do odgovara na pitanje kako ga prevenirati”

 

Sabina Subašić-Galijatović rođena je 10. maja 1970. godine u Foči gdje je završila osnovnu i srednju školu. Na Pravnom fakultetu Univerziteta Paris X Nanterre u Francuskoj diplomirala je međunarodno pravo na Katedri za javno pravo 1998.godine. Na istom fakultetu stekla je i naučno zvanje magistra pravnih nauka na Katedri za međunarodno pravo, odsjek Ljudska prava i slobode 2001.godine i odbranila magistarsku disertaciju pod nazivom „Etnički prinicipi nasuprot ljudskim pravima“. U sklopu postdiplomskih studija, 2001. godine obavila staž u UN Ženeva, Radna grupa za donošenje Konvencije o zaštiti aktivista ljudskih prava. Doktorirala je na Pravnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu 2018.godine, Katedra za državno i međunarodno pravo, gdje je odbranila doktorsku disertaciju pod nazivom „Seksualna zlostavljanja žena u Bosni i Hercegovini 1992-1995 u svjetlu teorije i prakse međunarodnog prava“.

Od februara 2008. godine angažovana na Institutu za istraživanje zločina protiv čovječnosti I međunarodnog prava Univerziteta u Sarajevu. Radi na naučno-istraživačkim projektima Instituta.

 Jedan je od autora prijevoda "Presuda Međunarodnog suda pravde: BiH protiv Srbije i Crne Gore 26. Februar 2007", u izdanju Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava Univerziteta u Sarajevu, Sarajevo (2008).

 Urednik je knjige "Optužnice protiv Radovana Karadžića i Ratka Mladića", u izdanju Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava Univerziteta u Sarajevu,

Sarajevo (2012). Urednik je i prevodilac knjige Sylvie Matton "Srebrenica- najavljeni genocid", Armis print, Sarajevo (2010), te knjige Florence Hartmann, "Krv real politike- afera Srebrenica", Baybook,

Sarajevo (2015), kao i urednik i recenzent brojnih izdanja Instituta. Autor je knjige "Zločini seksualnog zlostavljanja u Bosni i Hercegovini 1992-1995 u svjetlu teorije i prakse međunarodnog prava", Univerzitet u Sarajevu, Institut za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava

(2021). Jedan je od autora/koautora poglavlja knjiga „Permanence et renouveau de la Justice penale

internationale“, ur. Julian Fernandez, Olivier de Frouville, Didier Rebut, ed. Pedone, Paris (2023), i „ Lavenir de la justice penale internationale“, ur. Jean Albert i Jean Baptiste Merlin, izdavač Bruylant,Bruxelles (2024).

Objavila je niz naučno-istraživačkih radova od kojih izdvajamo: "Negacionizam, posljednja etapa genocida", časopis Ljudska prava, Sarajevo (2008); "Seksualna zlostavljanja žena u Bosni i Hercegovini kao instrument međunarodnih zločina", naučni rad sa konferencije u Brightonu 28.6 – 1.7. 2010, Engleska, objavljen na zvaničnoj web stranici IAGS-a; "Tretman dokaza u međunarodnom sudstvu za zločin genocida: interesi država iznad prava žrtava", Zbornik radova - Genocid u Srebrenici-posljedice presude Međunarodnog suda pravde, Institut za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava Univerziteta u Sarajevu (2011); "Seksualno zlostavljanje žena tokom međunarodnog oružanog sukoba u Bosni i Hercegovini- instrument genocidne politike", rad izložen na Međunarodnoj konferenciji o zlostavljanju žena UNESCO- Paris 10. decembar 2011, objavljen u zborniku radova na zvaničnoj internet stranici međunarodne organizacije Observatoire internationale de violences faites aux femmes, Paris decembar 2011-januar 2012; "Zločini i genocid nad Bošnjacima Podrinja", Godišnjak 2015, Preporod, Sarajevo (2016); "Negacionizam kao završna faza genocidnog procesa i element urušavanja suvereniteta", Pregled – Časopis za društvena istraživanja Univerziteta u Sarajevu, broj 1, Sarajevo (2016); "Genocid nad Bošnjacima Podrinja", zbornik radova Srebrenica 1995-2015: evaluacija naslijeđa i

dugoročnih posljedica genocida", Sarajevo – Tuzla – Srebrenica (Potočari), 9–11. juli 2015, Institut za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava Univerziteta u Sarajevu, Sarajevo (2016); "Genocid – poricanje, negiranje, minimiziranje", Godišnjak 2016, Preporod Sarajevo, (2017); "Pravni okvir za počinjenje holokausta na području Bosne i Hercegovine", Anali Pravnog fakulteta Univerziteta u Zenici (2021); "Regionalna saradnja u procesuiranja ratnih zločina", Historijski pogledi, Tuzla (2022); "Naslijeđe Mehanizma za međunarodne krivične sudove i regionalana percepcija", Univerzitet Pantheon Sorbonne, Paris (2023); Međunacionalni odnosi i izgradnja povjerenja na putu pomirenja, zbornik radova „Posljedice genocida nad Bošnjacima u Srebrenici 1995-2022“,Institut za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava Univerziteta u Sarajevu, 2024. Autor je i koautor i niza dokumentarnih filmova sa tematikom kršenja međunarodnog prava od kojih izdvajamo: „Silovanje-sredstvo za rat“ u koprodukciji ARTE/Doc en Stock, Francuska, Njemačka, 2002 (svjedočenje žrtava i rad međunarodnog sudstva) koji je uvršten među dokazni materijal pred Međunarodnim sudom pravde u predmetu koji se tiče kršenja Konvencije o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida Bosna i Hercegovina protiv Srbije i Crne Gore); „Zaklela se zemlja nebu“, FRANCE TELEVISIONS/RTBF, Francuska, Belgija, 2003 (problematika prisilnih nestanaka u Bosni i Hercegovini i njihov tretman) za koji je dobila nagradu najboljeg dokumentarnog filma evropskih regionalnih televizija u Irskoj, 2003; Natzwiler-Struthof, sjećanje na zaborav“, 2005, FRANCE TELEVISIONS (institucionalni odnos prema zaboravljenom koncentracionom logoru sa gasnom komorom području Francuske, Alzas).

( Dunja Jelovac )

Srebrenica genocid
Srebrenica Mreža Aleksandar Vučić Miloš Vučić
0 08.10.2024 21:52
Srebrenica izbori glasači glasači iz Srbije Srbija
0 06.10.2024 18:26
Srebrenica izbori
0 06.10.2024 14:33