Mala škola glazbe Udruge Mozart
Rani glazbeni odgoj doprinosi razvoju intelektualnih, društvenih i emocionalnih sposobnosti djeteta. Koliko je to važno za formiranje svestrane ličnosti još od najranije dobi, razgovarali smo s predstavnicima Udruge Mozart u okviru koje djeluje Mala škola glazbe.
Učenje o glazbi kroz igru, poticanje mašte i kreativnosti uz uvažavanje individualnog razvoja djeteta ciljevi su Male škole glazbe. Svojim programom, među ostalim, priprema djecu za prijemni ispit u glazbene škole.
"Mala škola glazbe je predškolski glazbeni odgoj osmišljen po uzoru na funkcionalnu muzičku pedagogiju originalnu autorsku koncepciju glazbenog odgoja i obrazovanja Eli Bašić iz Zagreba", pojašnjava Ivana Filipović, voditeljica Male škole glazbe.
Kroz edukativne priče, igre i opušteno ozračje kod djece se razvija rani doživljaj ljepote glazbe.
Metodički put u Maloj školi glazbe ide od emocionalnog doživljaja do osvještavanja. Potiče se glazbena improvizacija, memorija i pokret, a glazbene igre prožete su likovnim i literarnim radionicama.
"Neke od aktivnosti koje primjenjujemo su sviranje na dječjem instrumentariju, gdje su instrumenti prilagođeni njihovom uzrastu, zatim slušanje klasične glazbe, brojalice koje izvodimo uz pokrete i instrumente primjerice štapiće njima prilagođene", rekla je Marija Polić, voditeljica Male škole glazbe.
"Glazba je neizostavni dio i glazbeni poticaji utiču na razvoj djetetovih glazbenih sposobnosti, dijete ima potrebu i za slušanjem a sve to pridonosi jednoj toploj lijepoj i ugodnoj atmosferi. Glazba utječe i na razvoj djetetovih fizičkih i emocionalnih sposobnosti što je važno za cjelokupni razvoj ličnosti", navela je Ivana Kolakušić, voditeljica Male škole glazbe.
Cilj ranog glazbenog odgoja je obrazovanje budućih profesionalnih kadrova, ali i podizanje kulturne razine i umjetničkog senzibiliteta kod ostale djece, kojoj glazba neće biti primarno zanimanje, već će postati njihovom stalnom životnom potrebom.
federalna.ba