Magazinović u međunarodnoj posmatračkoj misiji parlamentarnih izbora u Bugarskoj

Magazinović u međunarodnoj posmatračkoj misiji parlamentarnih izbora u Bugarskoj

Predsjedavajući Delegacije Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) u Parlamentarnoj skupštini Vijeća Evrope (PSVE) Saša Magazinović učestvuje u međunarodnoj misiji posmatranja današnjih parlamentarnih izbora u Republici Bugarskoj kao predstavnik PSVE, jedine međunarodne organizacije akreditirane za posmatranje izbora u ovoj državi.

Opći izbori u Bugarskoj se održavaju već sedmi put u posljednje tri godine, s obzirom da svi pokušaji formiranja vlade nakon prethodnih šest izbora nisu uspjeli. Državom trenutno kao izvršna vlast upravlja prelazna vlada na čijem je čelu prelazni premijer Dimitar Glavčev.

Prije obilaska birališta i posmatranja izbornog procesa, članovi posmatračke misije Vijeća Evrope održali su sastanak sa ministrima u Vladi Republike Bugarske zaduženim za održavanje izbora - ministrom vanjskih poslova Bugarske Ivanom Kondovom,  ministrom inovacija i rasta Rosenom Karadimovom i ministrom e-uprave Valentinom Mundrovom. 

Ministri su informirali članove posmatračke misije da su ministarstva poduzela sve potrebne radnje kako bi se i ovi izbori održali bez problema i kako bi se unaprijedio cijeli izborni proces, iako je glavna odgovornost za održavanje izbora na Centralnoj izbornoj komisiji. Posebna pažnja je posvećena glasanju pomoću provjerenih mašina koje će biti postavljene na svim biralištima koja imaju više od 300 birača na biračkom spisku. Ministar vanjskih poslova upoznao je članove Ad hoc komiteta PSVE sa organizacijom izbora u diplomatsko-konzularnim predstavništvima u inostranstvu. 

Kako je saopćeno iz PSBiH, Magazinović je predsjedavao sjednicom Ad hoc komiteta PSVE sa predstavnicima glavnih medijskih kuća u Bugarskoj. Predstavnici medija govorili su o osjećaju apatije i zamora od učestalih izbora u proteklim godinama. Kako kažu, političko rješenje nije na vidiku, a legitimnost izabranih predstavnika bi mogla biti upitna zbog veoma malog broja birača koji izlaze na izbore.

Na prethodnim parlamentarnim izborima, održanim u junu ove godine, izlaznost je bila tek oko 30 posto, bez obzira na činjenicu da je glasanje obavezno. Predstavnici medija su istaknuli i probleme koji podrazumijevaju suočavanje s pritiscima, ovladavanje medijskim tržištem, nazainteresiranost političara za debate, te dominantno korištenje društvenih mreža za prenošenje poruka. U svojim brifinzima su naglasili korupciju i kupovinu glasova kao veoma prisutne probleme u pojedinim regijama.

Kao dio priprema za posmatranje parlamentarnih izbora, članovi posmatračke misije su održali i zasebne sastanke sa predsjednicima i predstavnicima političkih stranaka i koalicija koje učestvuju na ovim izborima, kao i sastanak sa predstavnicima nevladinih organizacija.

Predstavnici NVO sektora naglasili su da država još uvijek ima mnogo posla u cilju osiguravanja poštenih izbora, s obzirom na pojavu kupovine glasova. Napomenuli su da informacije o finansiranju kampanje govore da je ovaj put najmanje novca potrošeno za medijsku kampanju, što se obrazlaže činjenicom da ni same stranke više nisu zainteresirane da dopru do birača, s obzirom na učestalost održavanja izbora i zasićenost birača.

Rezultati izbora, a i prve procjene o tome da li će biti moguće formirati vlast ili će Bugarska morati i na osme izbore u nizu, bit će poznati tokom sutrašnjeg dana.

federalna.ba/Fena

Saša Magazinović PSBiH Bugarska