Ljubičasti dan: Da se oboljeli od epilepsije ne bore i sa stigmatizacijom
26. mart obilježava se kao Ljubičasti dan, odnosno Svjetski dan oboljelih od epilepsije. Zajednica građana koji boluju od ove bolesti na ovaj dan pokušava podići svijest sugrađana, ali i dobiti podršku, s obzirom na to da je epilepsija često stigmatizirana i nedovoljno shvaćena bolest, te zahtijeva pažnju i razumijevanje društva.
Prema dostupnim podacima, u Federaciji BiH je više od osam hiljada oboljelih od epilepsije, no struka smatra da je taj broj i veći s obzirom na to da je riječ o jednom od najučestalijih neuroloških oboljenja od kojeg boluje 1% ukupne populacije. Samo u UKC-u Tuzla u protekloj godini pregledana su 1.803 pacijenta.
“To je oboljenje koje karakterišu nepredvidljivi i ponavljajući napadi koji mogu pogoditi fizičko, mentalno ili bihejvioralno funkcionisanje pacijenta, odnosno osobe sa epilepsijom”, objašnjava prim. dr. Larisa Kovačević, šefica Odjeljenja opće neurologije UKC-a Tuzla.
Uprkos činjenici da epilepsija može utjecati na svakoga, bez obzira na dob ili spol, postoji mnogo predrasuda i nedostatka informisanosti o ovoj bolesti. Jedan od najvećih izazova s kojima se suočavaju osobe oboljele od epilepsije jeste stigma koja ih okružuje. Ona proizlazi iz neznanja, stereotipizacije i straha od nepoznatog. To može dovesti do osjećaja izolacije, diskriminacije i ograničenih prilika za oboljele.
“Epilepsija nije duševna bolest, nije ništa teatralno niti demonski u tim velikim napadima koji se znaju dešavati”, kaže neuropsihijatrica Leila Avdić.
Edukacija igra ključnu ulogu u borbi protiv stigme povezane s epilepsijom. Informisanost o uzrocima, simptomima i načinima liječenja pomaže u razbijanju mitova i stereotipa koji okružuju ovu bolest. Posebna pažnja se mora posvetiti najmlađima koji boluju od epilepsije, jer se oni, u školskim klupama, najviše susreću sa stigmatizacijom.
“Imati epilepsiju nije ništa drugačije nego kad neko od njihovih drugova ima neko drugo oboljenje - da djeca nemaju straha kada se desi tako nešto”, poručuje neuropsihijatrica Lejla Zonić.
Ključno je stvaranje okoline koja potiče prihvaćanje, razumijevanje i podršku za sve osobe koje žive s epilepsijom. Važno je da oboljeli imaju podršku, ali i da znaju da uz adekvatan pristup i liječenje mogu imati kvalitetan život.
“Uz uzimanje lijekova, redovne dolaske na kontrole, pridržavanje onih mjera koje mi njima kažemo - pacijenti mogu biti jako dobro pod kontrolom i voditi jedan sasvim uobičajen život”, dodaje Zonić.
Podrška, razumijevanje i solidarnost temelj su u osiguravanju da osobe oboljele od epilepsije imaju priliku živjeti punim životom bez straha od osude ili diskriminacije. Tako Ljubičasti dan može biti podsjetnik da svaka osoba zaslužuje poštovanje i podršku, bez obzira na svoje zdravstveno stanje.
federalna.ba