Uprkos invaliditetu, za Ljilju Slišković granice ne postoje
Da su granice samo u glavama potvrđuje i sljedeća priča. Ljilja Slišković iz Žepča 26 godina osoba je s invaliditetom. Prije pet godina počela se baviti sportom. Danas je jedina predstavnica Bosne i Hercegovine na svjetskim takmičenjima u ronjenju kao i jedna od dvije žene svijeta koje rone pod ledom. Priča je pomalo nevjerojatna, jer u mjestu u kojemu živi nema niti jezera niti bazena, a da bi trenirala vozi se i po nekoliko stotina kilometara.
Usljed saobraćajne nesreće kao 19 godišnjakinja Ljilja je zadobila teške povrede. Tada je ostala trajno vezana za invalidska kolica. Prilikom rehabilitacije upoznala je osobe koje, bez obzira na to što su u kolicima, mogu napraviti čuda.
“Imala sam prijatelja koji invalidska kolica vozi pomoću brade, toliku je imao volju i želju za životom. Tad sam sebi s 19 godina rekla da mi, na kraju krajeva ništa, ne fali. Ako taj jedan čovjek ima volju i želju za životom šta je meni, u čemu je problem?”
I to je za Ljilju bio trenutak buđenja. Posvetila se sportu: u atletici bacanju kugle, koplja, diska, a potom i streljaštvu i ribolovu... Voda ju je oduvijek, kaže nam, privlačila. Slučajno je otkrila da postoji kamp u Srbiji. Tamo je upoznala svog instruktora ronjenja Branka Ravnaka.
“Ronjenje je za zdravu osobu jako težak i naporan sport. Za osobu koja je vezana invalidskim kolicima to je onda pet puta gore”, ističe.
Uslijedila su takmičenja u Sloveniji, Hrvatskoj, Rusiji. gdje god da je otišla nije se vratila bez medalje. Da bi trenirala, Ljilja se vozi i po nekoliko stotina kilometara. Za nju, koja sjedi minimalno 12 sati u kolicima, kontakt s vodom pozitivno utječe na ukupno psiho-fizičko zdravlje.
“Kad si pod vodom, kompletno tijelo je pod vodom, bez gravitacije, gdje nema pritiska, nema apsolutno ništa, slobodan si kao da lebdiš u zraku. Meni je čast i ponosna sam što sam jedini predstavnik iz Bosne i Hercegovine, ali mi je želja da ne budem jedini predstavnik”, poručuje Ljilja.
Želja joj je ovaj sport omasoviti i dati priliku svima, a naročito osobama s invaliditem da se okušaju u ronjenju. Iako od ronilačke opreme osim odijela nema ništa, Ljilja je jedna od dvije žene svijeta koje su ronile pod ledom. Dok ne uvrste ronjenje u paraolimpijske sportove, cilj joj je trenirati atletiku i pripremati se za olimpijadu. A za sve koje se nisu ohrabrili da ispitaju svoje mogućnosti poručuje:
“Nema granica. Prvo sam sama sebi dokazala da za mene granica nema, samo je bitna volja i želja ništa drugo.”
federalna.ba