Lisica za RF: Pozadina sukoba je opće palestinsko nezadovoljstvo
Razgovarala: Amra Ličina
U toku je veliko krvoproliće između Izraela i Hamasa. Veliki je broj žrtava i sa jedne i sa druge strane. Sukob je eskalirao i nema naznaka za prekid, a svaka strana krivi onu drugu. Evropska unija najavljuje prekid pomoći Gazi, a Izrael je već opstruirao dotok vode, goriva i hrane ovom području. U odnosu na one ranije, novost u ovom sukobu je da je Hamas iznenadio Izrael i pokazao neočekivane borbene sposobnosti. O sukobu na području Gaze za Radio Federacije govorio je Admir Lisica, historičar i geopolitički stručnjak.
Trenutna situacija vezana uz palestinsko-izraelski sukob izuzetno je teška. Veliki je broj žrtava i sa jedne i sa druge strane. Sukob je eskalirao i nema naznaka za prekid. Koji je Vaš komentar na cijelu ovu, zaista, tešku situaciju?
„Izuzetno je teška situacija u pojasu Gaze, kao i nekoliko kilometara izvan pojasa. Sve je krenulo, možemo reći, napadom Hamasa. Međutim, pozadina sukoba svakako jeste jedno opće palestinsko nezadovoljstvo. Ipak, da li je ovo pravi način, da li je Hamas uradio ono što je trebalo uraditi, ako vidimo epilog svih onih događaja koji su nakon napada Hamasa, a u pitanju je veliki broj ubijenih civila, onda je ovo jedan, možemo reći, sulud potez. Međutim, potrebno je razumjeti i tu palestinsku stranu. Oni žive nekoliko decenija pod okupacijom. Faktički dotok vode i osnovnih životnih namirnica im je često uskraćen. I živjeti u jednom takvom stanju izuzetno je teško i frustrirajuće. Tako da nije iznenađujuće da Hamas poseže za jednim ovako radikalnim potezom. Ali ovo je faktički jedan napad koji je prouzrokovao dalje ubijanje civila i sa jedne i sa druge strane i ne možemo pravdati ubijanje ni izraelskih ni palestinskih civila. To je ono što je nepotrebno i što ne želimo da vidimo. Imamo informacije da je veliki broj djece poginuo i to je izuzetno loša situacija. U kontekstu svega, treba uzeti u obzir i šta se dešava sa izraelske strane. Izrael je počeo jednu totalnu opsadu Gaze i trenutno radi nehumane stvari. Dotok goriva, vode i hrane opstruiran je u kontekstu Gaze. Ionako siromašno područje Gaze još je više opterećano. Sa druge strane, izraelski zvaničnici imaju veoma radikalne i opasne izjave gdje oni pozivaju na mobilizaciju. Ustvari, ne štede teške riječi u kontekstu cijele situacije. Pozivaju da se izvrši totalna opsada Gaze. Vidimo da bombarduju i civilne ciljeve. Možda bi međunarodna zajednica trebala u ovom trenutku da povede računa o retorici lidera sa izraelske strane, jer ovo ne doprinosi nikakvom miru. Šta će se dešavati u narednom periodu, ostaje da vidimo. Ono što je sigurno, imaćemo višednevni sukob na obje strane. Ono što je činjenica jeste da je Izrael daleko superiorniji i da Hamas nema određenu snagu da se suprotstavi tako velikoj sili. Naravno, mogu se dešavati ovakvi i slični incidenti, ali u konačnici da Hamas stane Izraelu na crtu izuzetno je teško, jer Izrael ima dosta sofisticiraniju opremu, kao i podršku cjelokupnog zapada i teško je biti Hamas u ovim trenucima. Sa druge strane, nemamo informacije da li će se uključiti određene palestinske grupe u ovaj sukob i stati iza svega ovoga. Ono što trenutno imamo na sceni jeste da i Iran, kao jedan globalni faktor, nije rekao da je umiješan u ove događaje. Sa druge strane, SAD su nekoliko dana odustajale od toga da optuže Iran, ali sam imao priliku pročitati neke izjave američkih zvaničnika gdje oni na neki način optužuju Iran za sve ovo, dok zvanični Teheran odbija takve insinuacije i ne želi prihvatiti te optužbe. Trenutno nemamo uplitanje regionalnih sila u ovaj konflikt, međutim, jasno je da će ovaj razvoj događaja utjecati općenito na regionalne odnose na tom području i da sigurno brzo neće doći do normalizacije odnosa između Saudijske Arabije i Izraela i slične stvari.“
Prekida se i svaki vid pomoći Gazi. Da li je ovakva reakcija velikih svjetskih sila i Evropske unije iznenađujuća s obzirom na to da je do jučer Gaza bila sinonim stradanja i kršenja elementarnih ljudskih prava i sloboda?
„Imali smo iz Evropske komisije i od evropskih zvaničnika poruke da će zaustaviti svaku pomoć za Gazu, te da će razmotriti kako i šta činiti u kontekstu Gaze tokom 2024. godine. Faktički, imamo u procentima, ako se ne varam, preko 50% građana Palestine živi na ivici siromaštva. Tako da je svaka pomoć, da li od Evrope ili arapskih zemalja, izuzetno bitna za Palestince i sigurno da će u ovom trenutku svih 2,3 miliona Palestinaca pogoditi ove odluke. Mislim da to nije način. Ne možemo kriviti cijeli jedan narod za određene istupe Hamasa. Koliko god da su Palestinci nezadovoljni, vjerujemo da se ni oni ne slažu s ubistvima civila. Sigurno je i da na izraelskoj strani imamo one koji nisu za ubijanje civila i koji nisu za aparthejd koji Izrael kontinuirano evo već 75 godina provodi nad Palestincima. Tako da je ovo optuživanje i kažnjavanje i to nije ni po raznim konvencijama na koje se zapadnjaci općenito pozivaju. Tako da se nadam da će u narednom periodu razmotriti odluke koje ne idu u prilog rješavanju palestinskog konflikta koji opterećuje cijeli svijet preko 70 godina.“
Svaka strana krivi onu drugu za sukobe. Izrael i njegove pristalice prikazuju Hamas kao brutalnu bandu terorista, koju podržava Iran, te koja namjerno napada civile. Palestinci i njihovi pristalice priznaju da je napad na civile pogrešan, ali krive Izrael za nametanje režima aparthejda nad Palestincima i izlaganje sistemskom nasilju desetljećima. Također ističu da međunarodno pravo dopušta potlačenim narodima da se odupru nezakonitoj okupaciji, čak i ako su metode koje je odabrao Hamas nelegitimne. Kakvo je Vaše predviđanje, kad bi i na koji način ovaj trenutni sukob mogao biti završen? Kažem trenutni, jer svakodnevni manji sukobi su u tom odnosu postali konstanta?
„Ne bih sada išao sa procjenama da će ovo biti neki veliki rat. Postoji više faktora koji će utjecati na to. Ukoliko bi se neka od regionalnih zemalja uključila u cjelokupan tok događaja, onda bismo imali jedan dugotrajan rat. Međutim, još uvijek nemamo najava da bi bilo ko stao na stranu Palestine ili Izraela. Tako da je ovo teško pitanje, ne samo za Palestince i Izraelce već i za cjelokupno čovječanstvo. Imamo evo višedecenijska previranja kojima se ne nazire kraj. I u kontekstu budućeg primirja između Hamasa i Izraela, sigurno je da se neće otkloniti faktori frustriranja palestinskog naroda. Ono što je uradio radikalni režim Netanyahua, evo šta sad radi i kada god dođe na vlast, to je izuzetno opasno. Ali moramo uzeti u obzir i sljedeću stvar, a to je da u kontekstu svega Netanyahu ima ozbiljne pritiske od opozicije. Ne zbog ove situacije, nego od ranije. Imamo niz protesta širom Izraela. Dovedena je u pitanje vlast i legitimitet Netanyahua, tako da će on morati objasniti stanovnicima Izraela kako se jednom moćnom Mosadu i jednoj od najboljih svjetskih obavještajnih struktura desilo da im Hamas iz okupirane hermetičke zone napravi ono što je napravio. Možemo zaključiti da je svakako taj izraelski sistem ranjiv, da nije nepobjediv i to će u budućnosti imati, možemo reći, određene konotacije. Sigurno da će Palestinci na drugi način sada gledati Izrael i da više neće biti onako u javnosti neka nepobjediva sila. Međutim, opet kažem, sila koja može za svega dva dana da mobilizira preko 300.000 vojnika dovoljno govori koliko posvećuju pažnje svom naoružavanju i odbrani. Sigurno je da Hamas ima velike probleme zbog ove cjelokupne situacije, posebno zbog ubijanja civila i to je, ustvari, akt protiv njih samih. Jer ubijanjem civila oni su sebi stavili metu na čelo i tako ih gleda cijeli zapadni svijet koji je, kako se meni čini, jedva dočekao da označi tu grupu još radikalnijom, te da na taj način daju Izraelu legitimitet da radi ono što radi evo već desetljećima.“