Liban domaćin najvećeg broja izbjeglica po glavi stanovnika na svijetu
Sirijski povratnici iz Libana, u kojem je više stotina hiljada izbjeglica, suočavaju se sa brojnim problemima u područja u Siriji koja su pod kontrolom opozicije.
Do ove godine broj izbjeglica koji se vraćaju iz Libana bio je beznačajan pa ih lokalna vlada u Idlibu koju vodi pobunjenička grupa Hajat Tahrir al Šam, nije formalno pratila.
Ta vlada zabilježila 1.041 osobu koja su stigle iz Libana u maju, u odnosu na 446 prethodnog mjeseca.
Lokalna administracija koju podržava Turska a nadgleda druge dijelove sjeverozapadne Sirije saopštila je da je povećan broj dolazaka iz Libana.
Sirijci se kreću krijumčarskom rutom preko nepristupačnog planinskog terena, na motociklima ili pješke, a zatim putujući automobilom kroz teritoriju koju drži vlada u sjeverozapadnu Siriju koju drži opozicija, izbjegavajući kontrolne punktove ili podmićujući da bi stigli na odredište.
Liban je domaćin najvećeg broja izbjeglica po glavi stanovnika na svijetu, oko 780.000 sirijskih izbjeglica je registrovano u tamošnjoj agenciji UN za izbjeglice, dok je stotine hiljada neregistrovano.
Godinama, a posebno otkako je zemlja pogođena ekonomskom krizom 2019. godine, libanski zvaničnici su pozivali da se izbjeglice vrate u Siriju ili presele negde drugdje. Tenzije su se rasplamsale u aprilu kada je zvaničnik Hrišćanske nacionalističke stranke Libanske snage Paskal Sulejman ubijen u neuspješnoj krađi automobila koji je organizovala sirijska banda.
To je dovelo do izbijanja antisirijskog nasilja. Libanske sigurnosne agencije su izvršile racije i zatvarale preduzeća koja zapošljavaju sirijske radnike bez dokumenata.
Vlasti su pribjegle i deportaciji izbjeglica. Libanska vlada je također organizovala putovanja za "dobrovoljni povratak" onima koji su voljni da se vrate u područja pod kontrolom vlade, ali se malo njih prijavilo, plašeći se odmazde sirijske vlade.
Međutim, koliko god da je situacija u Libanu nesigurna, većina izbjeglica ga i dalje preferira nego put u sjeverozapadnu Siriju, koju kontroliše mnoštvo naoružanih grupa koje redovno bombarduju snage sirijske vlade.
Također problem predstavlja i smanjenje pomoći od strane međunarodnih organizacija koje kažu da resursi idu u novije krize drugde u svijetu.
Migrantsku rutu od Libana do Idliba kontrolišu libanske i sirijske krijumčarske bande povezane sa lokalnim i prekograničnim milicijama i nije siguran. Ruta je posebno rizična za one koji se traže za hapšenje u oblastima pod kontrolom sirijske vlade zbog izbjegavanja služenja vojske ili za stvarnu ili navodnu pripadnost opoziciji.
Sirijska vlada je demantovala izvještaje o mučenju i vansudskim ubistvima u pritvorskim centrima i optužuje zapadne vlade da su pokrenule kampanje protiv nje i da podržavaju "teroriste".
federalna.ba/Beta