videoprilog Berine Pašalić (Federacija danas)

Lamija Avdić Zeničanima predstavila proces restauracije Kur'ana iz 18. stoljeća

Bosna i Hercegovina ove godine dobila je prve magistre restauracije čiji je osnovni zadatak očuvati našu bogatu kulturno-historijsku pisanu baštinu. Jedna od njih je Zeničanka Lamija Avdić, koja je svoj proces rada predstavila kroz digitalnu izložbu fotografija "Restauracija Kur'ana iz 18. stoljeća" u organizaciji Škole fotografije i Muzeja Grada Zenica.

Značaj restauracije prepoznaju i posjetitelji izložbe:

"To je dašak prošlosti to vas jednsotavno ponese i kažete, bože dragi, vidite koliko je to staro, a ipak smo uspjeli da sačuvamo jer ono što se ne zapiše to negdje se izgubi i ovo je veliki značaj za naš grad", 
"Pričati o kulturnoj baštini to je zapravo dokaz postojanja jednog naroda pogotovo kad govorimo o Kur'anu što je svakako dokaz postojanja  nas Bošnjaka muslimana na području BiH danas."

Proces restauracije zahtijeva poznavanje hitorije i hemije, kao i proces konzervacije i restauracija ovisi od stanja u kojem se nalazi knjiga.

Najvažniji je rezultat koji se dobije na kraju, smatra magistrica restauracije Lamija Avdić:
"Mi smo definitivno produžili vijek trajanja ovog artefakta, proces starenja je usporen, ali tu je i na budućim generacijama isto da vode trajnu brigu o artefaktima kako bi se stvarno mogao sačuvati."

"Pogotovo jer živimo u vremenu gdje recimo ova izložba također može da se prenese na naše društvene medije i da se pokaže kako je Kur'an izgledao u 18. stoljeću a kako izgleda danas, znači to nisu isprintane fotografije ili djela ali su u digialnoj formi", pojasnila je važnost ovakve izložbe organizatorica ispred Škole fotografije, Dijana Muminović. 

Lamija i njene kolege nastavit će kroz umjetnost restauracije čuvati pisane spomenike naše zemlje svjesni da se budućnost ne može graditi bez poznavanja historije.

federalna.ba

Lamija Avdić izložba