Razgovarala: Dubravka Piplica

Laketa za FR: Trenutna migrantska situacija u BiH je pod kontrolom, no nije iza nas

Migranti su znatno pojačali pritisak na granice Evropske unije i po svaku cijenu žele ući na evropski teritorij prije zimskih mjeseci. Sve veći broj migranata se upušta u riskantno putovanje. I prema riječima zvaničnika Visokog komesarijata UN-a za izbjeglice, više od 2.500 migranata umrlo je ili nestalo od početka godine u pokušaju da se preko Sredozemnog mora domognu Evrope. Postignut  je i dogovor o Paktu o migracijama i azilu i bit će među prioritetima Evropske komisije u 2024. godini. Koliko je trenutno migranata u BiH i ko su ljudi koji ulaze u naše zemlju, te da li je migrantska kriza iza nas, među ostalim, razgovarali smo sa Žarkom Laketom, direktorom Službe za poslove sa strancima Bosne i Hercegovine.

 

 

Da li je migranatska kriza iza nas? Trendovi pokazuju da priliv migranata u Bosnu i Hercegovinu neće stati ni u narednom periodu.

Trenutna migrantska situacija u BiH je pod kontrolom, iako se u posljednje vrijeme bilježi povećan broj migranata. Mi trenutno registrovanih u BiH, odnosno u kampu, imamo oko 2.700 migranata. Ilegalni migranti se kratko zadržavaju u BiH te našu zemlju koriste kao tranzitno područje. Migrantska kriza nije iza  nas i ubuduće će se trebati posvetiti velika pažnja ovom pitanju.“ 

 

Ima li pokušaja moćnih članica Evropske unije da Bosna i Hercegovina bude ta koja će zadržavati ilegalne migrante i čuvati šengensku granicu Unije od masovnih migracija?

Javno nema tih pokušaja. Mislimo i smatramo da to nećemo  dozvoliti, da Bosna i Hercegovina bude neko ko će čuvati migrante u BiH. Dakle, prihvatamo samo one migrante za koje se utvrdi da su iz BiH ušli u Hrvatsku, odnosno u Evropsku uniju. Nema otvorenih pritisaka i čak mogu da kažem da nas podržava Unija kroz razne projekte.“

 

Pokušavaju li članice Unije u Bosni i Hercegovini migracije podvesti pod radne migracije?
„Mi u BiH imamo svoje zakone i ti zakoni na državnom i entitetskim nivoima dozvoljavaju da poslodavci u BiH mogu da angažuju radnu snagu iz drugih država. To je jedan sistem legalan i u skladu sa zakonskim propisima BiH. Druga stvar što mi nećemo dozvoliti - nijedna bezbjedonosna struktura u BiH neće dozvoliti da ilegalno koje ušao u BiH, da ga legalizujete i da ga pokušate uključiti u rad u Bosni i Hercegovini.“

 

 

Žarko Laketa Federalni radio
sport Federalni radio
0 30.04.2024 23:34
Vijesti u 22 Federalni radio
0 30.04.2024 22:26
Vijesti u 17 Federalni radio
0 30.04.2024 16:48
sport Federalni radio
0 30.04.2024 16:47
sport Federalni radio
0 28.04.2024 23:24
Vijesti u 22 Federalni radio
0 28.04.2024 22:01