Laboratorije Moderna i Merck objavili prve pozitivne rezultate za vakcinu protiv raka kože
Američke laboratorije Moderna i Merck objavile su danas pozitivne preliminarne rezultate za vakcinu protiv raka.
Ta vakcina se proizvodi tehnologijom informacione RNK, a daje se u kombinaciji sa antikancerogenim lijekom.
Tokom testiranja oko 150 osoba sa melanomom, kod osoba koje su dobile vakcinu istovremeno sa lijekom protiv raka Keytruda imale su smanjenja od 44 odsto rizika od ponovne pojave kancera ili smrtnog ishoda u odnosu na osobe koje su uzimale samo lijek.
"Prvi put smo pokazali potencijal informacionog RNK u jednoj kliničkoj probi na melanomu", rekao je u saopštenju Stephane Bancel, šef Moderne.
Moderna i Merck poznati po imenu MSD van Sjeverne Amerike predviđaju uskoro da objave potpune rezultate probe, čije rezultate još nisu verifikovali stručnjaci.
Kompanije također predviđaju da pokrenu 2023. testiranje nazvane tipa tri odnosno na mnogo većem broju pacijenata.
Tehnologija informacionog RNK se pokazala ključnom u borbi protiv pandemije COVID-19. Moderna je izvršila proboj na farmaceutskom tržištu time što je bila među prvima, zajedno sa Pfizer-BioNtechom, da napravi vakcinu protiv COVID-a upotrebom te tehnologije.
Ta tehnologija se smatra obećavajućom u borbi protiv brojnih drugih bolesti.
Lijek protiv kancera Keytruda je odobren samo u SAD.
Razvijena vakcina protiv melanoma je personalizovana, osmišljena i proizvedena na osnovu jedinstvenog mutacionog potpisa identifikovanog na tumoru pacijenta, navodi se u saopštenju.
Tokom probe pacijenti su imali prvo operaciju da se ukloni tumor prije nego što su imali tretman sa do devet doza vakcine.
Oko 325.000 novih slučajeva melanoma dijagnostikovano je u 2020. godini u svijetu, navodi se u saopštenju.
Dvije kompanije su u oktobru objavile da su postigle dogovor o zajedničkom razvoju i komercijalizaciji vakcine protiv raka kože. Predviđaju da dijele troškove i potencijalnu dobit.
federalna.ba/Beta-AFP