Kupovina vremena ili primjer nesuglasja: Povučen Zakon o rudarstvu nakon dodatnih amandmana partnera iz vlasti

Kupovina vremena ili primjer nesuglasja: Povučen Zakon o rudarstvu nakon dodatnih amandmana partnera iz vlasti

Zasjedao je Federalni parlament. Pred zastupnicima brojni zakoni, ali ne i onaj dugoočekivani - Zakon o rudarstvu u Federaciji BiH. Na zahtjev Federalne vlade, prijedlog je povučen. Razlog, dodatno usaglašavanje nakon novih amandmana HDZ-a BiH i PDA. Slijedi li novi potres u vladajućoj koaliciji ili tek partnerski razgovori?

Dvadesetak minuta prije početka sjednice Zastupničkog doma Federalnog parlamenta Vlada Federacije povukla je iz procedure Prijedlog zakona o rudarstvu u Federaciji. Njime je oblast trebala biti prvi put regulisana na nivou entiteta. Nadležnosti bi, istina, dijelili kantoni i Federacija, a one su, po svemu sudeći, kumovale povlačenju ovog zakona. Nezvanično, sporni su amandmani HDZ-a BiH i PDA. Pozicija uvjerava.

„Ovaj zakon je povučen jer smo u posljednjih nekoliko dana, barem nam je tako ministar jučer objasnio gospodin Lakić, imali nekoliko primjedbi na ovaj zakon. To su i amandmani PDA i amandmani HDZ, a tu su i određene zamjerke koje su došle od ministra Delića u vezi pitanja kako je riješena zaštita na radu i to se definitvno mora raspraviti“, kaže Belmin Zukan, zastupnik SDP u Parlamentu FBiH.

„U obrazloženju povlačenja piše da se moraju usaglasiti još neke stvari vezano za amandmane koji su podneseni za taj zakon. I to je sve što ja u ovom momentu u vezi s tim mogu da kažem“, istakao je Dragan Mioković, predsjedavajući Zastupničkog doma Parlamenta FBiH (Naša stranka).

Za opozicione stranke povlačenje Zakona - pokazatelj je narušenih odnosa među partnerima.

„U toj dozi nepovjerenja koja očigledno postoji unutar vladajuće većine treba tražiti zašto je povučen Zakon o rudarstvu jer smo vidjeli da je HDZ imao određenih amandmana koje vlada očigledno nije prihvatila“, naglasio je Slaven Raguž, zastupnik HRS u Parlamentu FBiH.

„Danas su povukli Zakon o rudarstvu jer je HDZ imao amandmane koji bi razvlastio Federaciju u oblasti rudarstva i prenio neke nadležnosti na kantone putem amandmana“, tvrdi Mahir Mešalić, zastupnik DF u Parlamentu FBiH.

„Zakon o rudarstvu je povučen. To je dobro, ali sa druge strane to pokazuje da ne postoji konsenzus na nivou Vlade Federacije u smislu HDZ-ovih amandmana“, kaže Admir Čavalić, zastupnik SBiH u Parlamentu FBiH.

Zastupnici su razmatrali i set socijalnih zakona. Pred njima se našao i Nacrt zakona o posredovanju u zapošljavanju i socijalnoj sigurnosti nezaposlenih osoba. Ovaj zakon će prvi put razdvojiti aktivne i pasivne tražioce posla.

Ministar Delić uvjerava da se radi o zakonu koji će donijeti reformu tržišta rada.

„Ima jedan dio koji se odnosi na ponude koji su aktivni tražioci. Oni će nakon što dobiju od samog zavoda tri puta ponudu u skladu sa njihovim obrazovanjem, ukoliko je ne prihvate biti skinuti sa svih evidencija“, naveo je Adnan Delić, ministar rada i socijalne politike FBiH (NiP).

I na današnjoj sjednici propao je pokušaj SDA da na dnevni red stavi Prijedlog zakona o plinovodu Južna interkonekcija BiH-Hrvatska.

„Postavljam pitanje da li SDP, Trojci ili većini koja se predstavlja na nivou Federacije, koja je u koaliciji sa HDZ-om, interes HDZ preči od interesa građana, koji mogu imati ozbiljne probleme u narednom periodu u nabavci energenta gasa“, poručio je Salko Zildžić, zastupnik SDA u Parlamentu FBiH.

Po skraćenoj proceduri razmatran je i Prijedlog zakona o Gradu Novi Travnik.

Iako je sjednica pokazala da će ovaj zakon dobiti potrebnu većinu, pitanje načina sticanja titule grada problematiziralo je više delegata. Kako god, Novi Travnik će, izvjesno je, postati prvi grad u Srednjobosanskom kantonu, čak i prije Travnika koji je administrativno sjedište ovog kantona.  

federalna.ba

Parlament FBiH