“Kultura, umjetnost” 31.10.2024.

Oktobar je mjesec knjige pa ovu posljednju oktobarsku emisiju  posvećujemo književnosti.

Ovogodišnji festival Bookstan organizovao je program In memoriam: Dževad Karahasan i Tvrtko Kulenović, u kojem su učestvovali Almir Bašović i Edin Pobrić.

Dževad Karahasan preminuo je 19. maja 2023. godine, u 70. godini. Bio je vrhunski književnik, sjajan profesor i evropski pisac svjetske klase. Njegove knjige prevedene su na više od petnaest jezika, a dobitnik je više nagrada za književni rad.

Pisao je drame, romane, pripovjetke, eseje, historiju i kritiku teatra i učestvovao je kao pozorišni reditelj. Njegovi pozorišni komadi igraju se u pozorištima širom svijeta.

Tvrtko Kulenović bio je bosanskohercegovački pripovjedač, esejist, putopisac i scenarist.

Bio je profesor na Filozofskom fakultetu u Sarajevu, predavao je na Akademiji scenskih umjetnosti u Sarajevu, Akademiji umjetnosti u Novom Sadu i Fakultetu dramskih umjetnosti u Beogradu (postidplomski studij). Učestvovao je na brojnim domaćim i međunarodnim simpozijima. U dva navrata, 1981. i 1987, boravio je i predavao kao gostujući profesor u okviru Fulbrightove fondacije u SAD-u (Univerzitet Rutgers, Univerzitet Floride i Univerzitet Illinoisa – projekt o genocidu).

Bio je prvi predsjednik P.E.N. centra Bosne i Hercegovine, osnovanog 30. oktobra 1992, te direktor Narodnog pozorišta Sarajevo (1999–2003). Također je bio redovni član Akademije nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine, te saradnik časopisa Sarajevske sveske. Pisao je romane, eseje iz oblasti teatrologije i književne teorije i kritike, putopise, pripovijetke, radio drame.

 

  • Pratili smo I program Odjek jedne generacije: “Ivan Kordić, Abdulah Sidran, Marko Vešović".

 

 

 

 

Ivan Kordić rođen je 1945. godine u Blizancima kod Čitluka. Osnovnu i srednju školu završio je u Mostaru a diplomirao je jezik i književnost na Pedagoškoj akademiji u Dubrovniku.

U njegovoj je bibliografiji dvanaest je zbirki poezija i knjiga eseja nastalih u razdoblju od 1964. do 2004. godine.

Kordić je bio dugogodišnji novinar i urednik u redakciji kulture nekadašnje Televizije Sarajevo te potom Televizije BiH.

Bio je snažnim zagovornikom održanja Bosne i Hercegovine kao države te je stoga 1992. godine zajedno s drugim književnicima potpisao otvoreno pismo tadašnjem hrvatskom predsjedniku Franji Tuđmanu u kojem su ga pozvali da se zauzme za očuvanje cjelovitosti Bosne i Hercegovine.

Za svoj rad nagrađen je Šestoaprilskom nagradom grada Sarajeva te godišnjom nagradom Društva književnika BiH.

 

-Međunarodna književna manifestacija Sarajevski dani poezije je započela svoje postojanje 1962. godine. Učešće i uključivanje autora, ne samo iz BiH i susjednih zemalja nego i iz zemalja širom svijeta je dokaz međunarodnog značaja ovog višednevnog događaja. U sklopu "Sarajevskih dana poezije", Društvo pisaca Bosne i Hercegovine svake godine dodjeljuje nagradu pod nazivom "Bosanski stećak". Cilj ove manifestacije je očuvanje i unaprjeđenje književnoestetskih i književnoetičkih standarda pisane riječi u Bosni i Hercegovini.

Na Sarajevskim danima poezije su učestvovali pjesnici iz Bosne i Hercegovine, kao i drugih zemalja: Hrvatske, Albanije, Crne Gore, Srbije, Makedonije, Slovenije, Kosova, Rumunije, Bugarske, Mađarske, Austrije, Belgije, Francuske, Holandije, Njemačke, Švicarske, Luksemburga,Velike Britanije, Irske, Italije, Grčke, Turske, Kanade, Palestine, Poljske, Irana, Egipta, Sjedinjenih Američkih Država, Konga, Japana.

Izet Sarajlić, zvani Kiko, (Doboj, 16. mart 1930. - Sarajevo, 2. maj 2002.) je bio bosanskohercegovački historičar filozofije, esejist, prevodilac i pjesnik. Objavio je preko 30 knjiga poezije, od kojih su neke prevedene na 15 stranih jezika.

Djetinjstvo je proveo u Trebinju i Dubrovniku, a 1945. se nastanjuje u Sarajevu, u kojem će ostati sve do kraja svog života. Izet Sarajlić je u Sarajevu pohadao mušku gimnaziju, a u svijet jugoslavenske poezije ulazi kao devetnaestogodišnjak, zbirkom poezije U susretu. Diplomirao je na Filozofskom fakultetu u Sarajevu, odsjek Filozofije i komparativistike. Za vrijeme studija na Filozofskom fakultetu radio je i kao novinar i pisao je poeziju. Član Akademije nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine i Udruženja nezavisnih intelektualaca Krug 99. Radio je kao redovni profesor na Filozofskom fakultetu u Sarajevu. Kao član Društva pisaca BiH, zajedno sa Huseinom Tahmiščićem, Ahmetom Hromadžićem, Velimirom Miloševićem i Vladimirom Čerkezom, pokreće međunarodnu književnu manifestaciju "Sarajevski dani poezije" u organizaciji Društva pisaca BiH 1962. godine.

(Dunja Jelovac)

Kultura, umjetnost
Kultura, umjetnost
0 08.11.2024 16:42
Kultura, umjetnost Hasanaginica
0 28.10.2024 19:13
Kultura, umjetnost
0 09.07.2024 16:46
Kultura, umjetnost
0 16.06.2024 16:20
Kultura, umjetnost
0 07.06.2024 16:51
Kultura, umjetnost
0 17.05.2024 16:48