Kultura, umjetnost 15.02.2024.
-Projekt StećakLand ima za cilj da nas povede u svijet gdje "žive" simboli sa stećaka i da nas upozna sa njihovim značenjem, predstavljen je danas u Kamernom teatru
StećakLand će biti dostupan kroz Virtual Reality aplikaciju koja će biti instalirana u Kući Maka Dizdara u Stocu, Dubrovačkim muzejima, Narodnom muzeju Crne Gore na Cetinju i u Arheološkom parku Viminacium u Srbiji.
-Bilo je lijepo u Sarajevu – izložba u Galeriji Akademije likovnih umjetnosti Sarajevo je organizovana u povodu obilježavanja 40-te godišnjice XIV Zimskih olimpijskih igara kao podsjetnik za doprinos koji su dali nastavnici i studenti Akademije likovnih umjetnosti u Sarajevu u kreaciji ne samo uspješnog vizuelnog identiteta olimpijade već izuzetno pozitivne slike Sarajeva i Bosne i Hercegovine, tadašnje Jugoslavije - prepoznate od brojnih učesnika, sportista i gostiju, posebno onih pristiglih u Sarajevo s raznih strana svijeta.
Bilo je lijepo u Sarajevu možete pogledati do 29. februara ove godine u Akademiji likovnih umjetnosti u Sarajevu.
Film "Grbavica" dobio Zlatnog medvjeda
Na 56. Međunarodnom filmskom festivalu u Brelinu koji se održao od 9. do 19. februara 2006. godine, u konkurnciji za glavnu nagradu Zlatni medvjed našlo se 19 filmova.
Žiri uodlučio je da glavnu nagradu dodjele filmu "Grbavica" rediteljice Jasmile Zbanić.
-Epizoda u životu berača željeza je bosanskohercegovački film iz 2013. godine u režiji Danisa Tanovića. Film je na međunarodnom filmskom festivalu u Berlinu, 16. februara 2013. dobio Srebrnog medvjeda za najbolji film a Nazif Mujić je dobio Srebrnog medvjeda za najbolju mušku ulogu. Film je osim ove dvije nagrade dobio posebnu nagradu ekumenskog žirija. Film je za samo 35.000 KM (17.000 eura) realiziran u produkciji kuća iz BiH, Slovenije i Francuske, a opisuje istiniti događaj s kraja 2011. kada je jednoj ženi u središnjoj Bosni odbijena liječnička pomoć zbog toga jer porodica nije bila zdravstveno osigurana.
Uloge: Nazif Mujić, Senada Alimanović, Sandra Mujić i Šemsa Mujić.
Nazif Mujić, kojem je osvajanje prestižne nagrade na filmskom festivalu u Berlinu nakratko donijelo slavu, preminuo je jutros u 58. godini u porodičnoj kući u mjestu Svatovac nadomak Lukavca,18 FEBRUARA
Jovan Dučić rođen je u Trebinju, 17. februara 1871. godine.
Dučić je odrastao u Trebinju i Mostaru, gdje je pohađao osnovnu školu i nižu gimnaziju. Nakon školovanja u Somboru i učiteljevanja vratio se u Mostar, gdje zajedno sa Aleksom Šantićem osniva književni časopis "Zora". Diplomatsku karijeru započeo je 1907. godine, te ostatak života proveo u Carigradu, Sofiji, Rimu, Atena, Madridu, Kairu, Bukureštu.
Dučić se ipak najviše istakao kao pjesnik. Prvu zbirku pjesama objavio je u Mostaru 1901., zatim drugu u Beogradu 1912. godine. Pisao je dosta i u prozi: nekoliko literarnih eseja i studija o piscima, Blago cara Radovana i pjesnička pisma iz Švicarske, Grčke, Španije itd. Uoči njemačke invazije i kasnije okupacije Jugoslavije 1941. godine, Jovan Dučić ide u SAD, u grad Geri - Indijana, gdje je živio njegov rođak Mihajlo. Od tada do svoje smrti dvije godine kasnije, vodi organizaciju u Ilinoisu (čiji je osnivač Mihajlo Pupin 1914. godine).
Umro je u SAD 7. aprila 1943. godine, gdje je i pokopan.
22. oktobra 2000. godine, pjesnikovi posmrtni ostaci su, po njegovoj želji, preneseni u Trebinje.
-Slovensko društvo Cankar iz Sarajeva i ove godine obilježava slovenski kulturni praznik – Prešernov dan. U saradnji sa Uredom Repulike Slovenije za Slovence i Umjetničkom galerijom BiH, Slovensko društvo Cankar će obilježiti Prešernov dan – slovenski kulturni praznik koncertom zbora "Camerata Slovenica" .
Prošle godine je Slovensko društvo Cankar obilježilo 30 godina rada od ponovnog osnivanja 1993. godina, a ove godine se obilježava 90 godina od prvog osnivanja davne 1934.godine.
Prvi nastup zbora je bio 22. decembra 1994. godine i ove godine obilježava 30 godina uspješnog djelovanja.
11. 2. 2024. u Tuzli preminuo Mirsad Bećirbašić, istaknuti bošnjački i bosanskohercegovački pisac za djecu, pjesnik, prozaist i prevodilac s francuskog jezika.
Rođen je 3. juna 1952. godine u Tuzli. Diplomirao je na Odsjeku za filozofiju i sociologiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, a postdiplomski studij pohađao na Sorbonni. Između ostalog, objavio je i sljedeće knjige pjesama: Pojilište jelena (1972), Sakupljač leptirova (1974), Naušnice od trešanja (1974), Škrinja (1978), Škola baleta (1997), Izabrane priče stanovnika Perućice (1985), Druga ljubav (1989) i druge, roman Pticodrom (1977), knjigu bajki Kako ja želim, kako ja hoću (1996)… S francuskog na bosanski jezik preveo je izabrane pjesme Jacquesa Préverta (1996) i roman Mali princ Antoinea de Saint-Exupéryja (1996). Jedan je od osnivača eksperimentalnog dječijeg pozorišta „Cuca varalica“. Dobitnik je Nagrade Trebinjskih večeri poezije (1973) i Fund for Free Expression Award, U. S. A (1993). Bio je član Društva pisaca i PEN centra Bosne i Hercegovine te član i dugogodišnji saradnik Bošnjačke zajednice kulture „Preporod“, posebno angažiran na projektima i programima za djecu i mlade, uključujući i projekt edicije Bošnjačka književnost za djecu i mlade.
( Dunja Jelovac )