Kultura, umjetnost, 10.02.2022.

- U Nacionalnoj i univerzitetskoj biblioteci Bosne i Hercegovine predstavljen je 26. broj časopisa „Bosniaca”.

„Bosniaca” je časopis Nacionalne i univerzitetske biblioteke BiH koji izlazi jedanput godišnje i u njemu se objavljuju originalni stručni i naučni radovi, iz bibliotečkih, informacijskih, humanističkih te društvenih nauka.

26. novi broj sadrži 11 preglednih i stručnih radova, kao i dva prikaza. Kao i u prethodnom broju, i u ovom su dati radovi koji tematski variraju od historijskih tema, preko organizacije informacija, pa do mjerenja uspješnosti organizacijskog poslovanja visokoškolskih biblioteka.

Promociji su, pored promotora, prisustvovali i autori objavljenih članaka, predstavnici akademske zajednice i bibliotečki djelatnici iz biblioteka Bosne i Hercegovine

- Univerzitet u Sarajevu, koji je 1. januara 2022. godine od Univerziteta u Zenici preuzeo predsjedavanje Rektorskom konferencijom/Rektorskim zborom Bosne i Hercegovine, bio je domaćin prve radne sjednice upriličene 8. februara 2022. godine. Sjednicom je predsjedavao prof. dr. Rifat Škrijelj, rektor Univerziteta u Sarajevu i novi predsjednik Rektorske konferencije/Rektorskog zbora BiH u 2022. godini.

Skupština Rektorske konferencije/Rektorskog zbora Bosne i Hercegovine je na održanoj prvoj sjednici usvojila Izvještaj o radu Rektorske konferencije/Rektorskog zbora BiH za 2021. godinu i Finansijski izvještaj tog tijela za 2021. godinu.

Kako je naglašeno na održanoj sjednici, postoji kvalitetna višegodišnja saradnja između javnih univerziteta/sveučilišta u Bosni i Hercegovini i regionu, te je u skladu sa tim Rektorska konferencija/zbor BiH  razgovarala i o mogućim oblicima buduće saradnje sa rektorskim konferencijama u regionu.

U povodu 8. februara - Dana Rektorske konferencije/Rektorskog zbora BiH, a nakon radne sjednice, održana je i svečana sjednica na kojoj su dodijeljene plakete istaknutim profesorima koji su svojim radom i djelovanjem doprinijeli razvoju i radu javnih univerziteta/sveučilišta sa kojih dolaze, kao i općenito razvoju visokog obrazovanja u Bosni i Hercegovini.

Dobitnici „Plakete“ Rektorske konferencije/Rektorskog zbora BiH, dodijeljene zaslužnima za izuzetan doprinos razvoju univerziteta/sveučilišta kroz istaknuti rad na naučnom/znanstvenom, nastavnom i stručnom polju, te širenju ugleda univerziteta/sveučilišta u Bosni i Hercegovini, su: akademik dr. Dragoljub Mirjanić (Univerzitet u Banjoj Luci), prof. dr. Atif Hodžić (Univerzitet u Bihaću), akademik dr. Mladen Bevanda (Sveučilište u Mostaru), prof. dr. Tarik Zaimović (Univerzitet u Sarajevu), prof. dr. Izudin Kapetanović (Univerzitet u Tuzli), prof. dr. Jusuf Duraković  (Univerzitet u Zenici), prof. dr. Fuad Hadžikadunić (Univerzitet u Zenici), te posthumno prof. dr. Hasan Muratović, profesor emeritus Univerziteta u Sarajevu, posthumno prof. dr. Elvedin-Edo Hanić, profesor emeritus Univerziteta „Džemal Bijedić“ u Mostaru, i posthumno prof. dr. Safet Krkić - Univerzitet „Džemal Bijedić“ u Mostaru.

- U ciklusu događaja kojima se obilježava 45 godina rada Univerziteta „Džemal Bijedić“ u Mostaru, u utorak, 8.2.2022. godine, u Spomen kući Džemala Bijedića održana je promocija univerzitetske publikacije koja je pripremljena povodom ove značajne godišnjice.

Publikacija, kao svojevrsni dokument razvoja Univerziteta „Džemal Bijedić“ u Mostaru, donosi mnoštvo novih podataka o ovoj visokoškolskoj instituciji, uključujući dosad neobjavljene fotografije sa Osnivačke skupštine Univerziteta iz 1977. godine, podatke o počecima naučnog bavljenja vjetroenergijom prije više od dva desetljeća, pregled razvoja informacijskog sistema koji je omogućio uspješno suočavanje sa pandemijom virusa COVID 19, te informacije o studentskim i drugim postignućima na Univerzitetu u proteklom petogodišnjem periodu.

Cijela publikacija je kreirana iz vlastitih sadržaja, a posebno zanimljive su zračne fotografije napravljene univerzitetskim dronom, kao i djela studenata – stihovi pjesama čiji je autor alumni Univerziteta „Džemal Bijedić“ u Mostaru, te digitalna umjetnost na naslovnici publikacije čiji je autor student Fakulteta informacijskih tehnologija.

- Narodno pozorište u Beogradu gostovalo je od 7. do 10. februara u Sarajevu i Banjaluci komedijom “Ožalošćena porodica” Branislava Nušića, u režiji Jagoša Markovića, te savremenim baletom “Sedam smrtnih grehova” koreografa Igora Pastora.

Otvarena je i  izložba  “Borislav Bora Grigorović” autorke Dragice Gaćeše, posvećene priznatom pozorišnom, televizijskom i filmskom reditelju, glumcu i scenaristi (1928-2010) koji je u tom teatru, tokom decenije rada, ostvario oko tridesetak režija.

“Ožalošćena porodica”, premijerno izvedena u januaru 2018. godine, u žanrovskom smislu je i komedija i tragedija. Uprkos pohlepi, gramzivosti, samoživosti, licemerstvu... junaka te Nušićeve priče, reditelj Jagoš Marković ih, ipak, ne osuđuje, već sa određenom dozom ljubavi i empatije ukazuje da i u njima, bez obzira na sve te devijantnosti, postoji zrno ljudskosti, ali i, ponekad, odlika beskrajno šarmantnih stvorenja.

Solista Baleta NP Beograd Igor Pastor pronašao je inspiraciju za svoj koreografski prvenac “Sedam smrtnih grehova” tokom izolacije nametnute pandemijom korona virusa.

Njegova polazna tačka u radu na toj predstavi, premijerno izvedenoj u februaru 2021, bila je činjenica da čovek u sadašnjem savremenom i brzom svetu, koji mu je nametnut, često zbog svojih ambicija zapostavlja prave vrednosti i nesvesno gubi svoju čistu stranu i ulazi u tamu ljudskog greha.

- U Bosanskom kulturnom centru TK u Tuzli otvorena druga izložba slika u ovoj godini,

„Tragom bosanskih priča“, autora Adila Mešanovića iz Kalesije, koji se predstavio sa 28 slika u akvarel tehnici, a koje prikazuju bosanskohercegovačku tradiciju.

Adil Mešanović slikanjem se ozbiljno bavi više od dvije decenije. Po zanimanju je pedagog-psiholog i nastavnik predškolskog odgoja i obrazovanja. Član je ULUTK-a i do sada je imao pet samostalnih i više od 30 kolektivnih izložbi.

-Izložbom je obrađena tematika stare Bosne sa nama bliskim motivima. Ono što nam nedostaje, čega se sjetom sjećamo nastojao sam da oživim kroz ove svoje slike, koje sve zajedno veže zajednička tematika. Dio slika je rađen na osnovu starih crno-bijelih fotografija, kojima sam pokušao dati dušu kroz moj kolorit i nadam se da se da sam u tome i uspio – rekao je Adil Mešanović, koji je ovu izložbu pripremao više od dvije godine. 

- Adil Mešanović slikanjem se ozbiljno bavi više od dvije decenije. Po zanimanju je pedagog-psiholog i nastavnik predškolskog odgoja i obrazovanja. Član je ULUTK-a i do sada je imao pet samostalnih i više od 30 kolektivnih izložbi.

- U Sarajevu je preminuo  violinista Branko Petković.

Ovaj veliki umjetnik, rođen je 16. jula 1950. godine u Smederevu , radni vijek proveo je kao član orkesta, nekadašnje RTV Sarajevo, današnjeg BHRT-a, penzionisan je 2013. godine. Veliki i sjajni violinista, u svom radu bio je izuzetan, njegova violina pratila je najveća muzička imena sa naših prostora. Bio je dobar, vedar čovjek, maestro na violini, jedinstven muzičar i uzor mladim naraštajima.

Bosna i Hercegovina ostala je bez još jednog velikog umjetnika koji je u svijetu muzike ostavio neizbrisiv trag.

( Dunja Jelovac )

Kultura, umjetnost
Kultura, umjetnost
0 08.11.2024 16:42
Kultura, umjetnost
0 01.11.2024 16:35
Kultura, umjetnost Hasanaginica
0 28.10.2024 19:13
Kultura, umjetnost
0 09.07.2024 16:46
Kultura, umjetnost
0 16.06.2024 16:20
Kultura, umjetnost
0 07.06.2024 16:51