Kultura, umjetnost, 03.02.2022.
- Igrani film “Švedsko srce moje majke” bh. režisera Adisa Bakračaje premijerno prikazan u Sarajevu, Zenici i Kiseljaku
- Damir Uzunović za roman “Ja sam” nagrađen prestižnom nagradom Fric. Nagrada se dodjeljuje godišnje za knjigu fikcijske proze napisanu na hrvatskom, bosanskom, srpskom ili crnogorskom jeziku, a premijerno objavljenu u Hrvatskoj.
- Novoustanovljena regionalna književna nagrada “Štefica Cvek”, koja afirmiše žensko i ostalo marginalizovano stvaralaštvo, dodeljena je 31. januara u Beogradu Mariji Andrijašević, Goranu Ferčecu, Lejli Kalamujić, Senki Marić, Ani Miloš, Sonji Ražnatović, Mihaeli Šumić, Martini Vidajić i Nori Verde.
- "Četiri parole i dva ljubavna stiha" naziv je nove knjige Vahida Durakovića čije izdavanje finansira Fondacija za izdavaštvo Sarajevo.
Podsjećamo, Duraković je će pobjednik Prvog regionalni festival monodrame – inBox za tekst ,,Prodavnica budućnosti”, koja će se sljedeće godine izvesti na inBox-u takmičarskom dijelu
- Sveučilište u Mostaru po prvi put organiziralo Noć muzeja u Sveučilišnoj galeriji.
- Bogatim kulturnim programom ovogodišnji Internacionalni festival "Sarajevska zima" svečano će biti otvoren u ponedjeljak, 7. februara u Domu oružanih snaga BiH.
Počasni gosti su umjetnici iz Sjedinjenih Američkih Država i glavnog grada kulture turskog svijeta Bursa.
- Ambasador Kine u BiH Ji Ping i gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić otvorili su danas na Vrbanji u Sarajevu kinesku kulturnu zonu povodom predstojeće Kineske nove godine i Zimskih olimpijskih igara u Pekingu
-Najvažnija savremena naučno-obrazovna i kulturna institucija u Bosni i Hercegovini, Zemaljski muzej BiH ove godine obilježava svoju 134. godišnjicu.
- U povodu 10. godišnjice smrti acc. prof. dr. Đenane Buturović, Institut za bošnjačke studije Bošnjačke zajednice kulture „Preporod“ organizira Naučni skup U traganju za nepoznatom baštinom: U čast acc. prof. dr. Đenane Buturović.
Acc. prof. dr. Đenana Buturović (Trebinje, 29. 8. 1934. – Sarajevo, 28. 1. 2012.) bila je istaknuta proučavateljica usmene književnosti, muzejska savjetnica, načelnica Odjeljenja za etnologiju i direktorica Zemaljskog muzeja Bosne i Hercegovine, redovna profesorica usmene književnosti na Fakultetu humanističkih nauka Univerziteta „Džemal Bijedić“ u Mostaru te akademikinja Bošnjačke akademije nauka i umjetnosti, kao i ugledna članica Bošnjačke zajednice kulture „Preporod“, čijem je radu i djelovanju višestruko doprinosila.
Autorica je velikog broja naučnih i stručnih radova, među kojima se posebno ističu njene knjige Studija o Hörmannovoj zbirci muslimanskih narodnih pjesama (1976), Morići: Od stvarnosti do usmene predaje (1983),Bosanskomuslimanska usmena epika (1992), Usmena epika Bošnjaka (1995), Morići: Smisao sjećanja i pamćenja(2009) i dr., a njeno naučno djelo na razini je najboljih evropskih i svjetskih priloga proučavanju usmene književnosti. U traganju za nepoznatom usmenoknjiževnom baštinom acc. prof. dr. Đenana Buturović bila je neumorna i temeljita, a njeni pristupi bošnjačkoj usmenoj epici, ali i ostalim temama kojima se bavila, naznačili su nove i drugačije puteve u istraživanju usmene književnosti. Naučno djelo acc. prof. dr. Đenane Buturović nesumnjivo je kapitalnog karaktera, a bez njenih naučnih bavljenja velik dio naše usmenoknjiževne baštine ostao bi neistražen i nepoznat.
Naučni skup otvoren je za teme u vezi s naučnim djelom i naučnim interesima acc. prof. dr. Đenane Buturović, kao i za sve druge teme iz oblasti historije i poetike usmene književnosti, folkloristike, etnologije, kulturne antropologije, lingvistike, historije, muzikologije i drugih naučnih disciplina koje istražuju pojave usmene književnosti, uključujući i odnos usmene i pisane književnosti te druga relevantna pitanja.
Dunja Jelovac