"Kuća Sloboda" kao historijski narativ i kultura sjećanja

Svečano je otvoren Edukativni centar Memorijalnog centra Sarajevo: "Kuća Sloboda" u sklopu spomeničkog kompleksa Tunel spasa D-B.

Specijalnim programom i presjecanjem vrpce ozvaničen je početak rada i edukativnih aktivnosti koje imaju za cilj razvijanje kulture sjećanja kod mladih.

"Kuća Sloboda" predstavlja jedan od ključnih elemenata unutar Spomeničkog kompleksa Tunel D-B (Dobrinja - Butmir), koji je jedinstven kulturno-historijski spomenik u Bosni i Hercegovini. Ovaj kompleks svjedoči o preživljavanju građana Sarajeva tokom najtežih godina kraja 20. stoljeća. Fenomen najduže opsade glavnog grada u modernoj historiji, najbolje se može razumjeti kroz ideju, izgradnju i funkciju objekta D-B, a njegov bitan dio je upravo kuća porodice Sloboda, koja je 1993. godine postala ulaz i izlaz iz opkoljenog Sarajeva.

Prema riječima direktora Memorijalnog centra Sarajevo Ahmeda Kulanića, otvaranje ovog centra je od velike važnosti za Kanton Sarajevo ali i cijelu Bosnu i Hercegovinu. Podsjetio je da su projekat započeli prije dvije godine prikupljanjem dokumentacije i izradom projektne dokumentacije.

Saradnjom sa Ministarstvom odgoja i obrazovanja Kantona Sarajevo, ali i drugih kantona, historijski časovi i radionice za učenike u Edukativnom centru će biti dio nastavnog procesa.

"Edukativni centar je važan iz nekoliko razloga. Ovo je prvi centar ove vrste koji se otvara u Bosni i Hercegovini. Značajno je da će nastava koja se bude izvodila u Centru biti sastavni dio redovne nastave za učenike devetih razreda u Kantonu Sarajevo. Zvanično sa tim programom počinjemo 4. novembra. Svi učenici, više od 4.300 iz Kantona Sarajevo će dolaziti i posjećivati ovaj Edukativni centar, a nakon toga posjetiti i Tunel spasa u Butmiru", pojasnio je Kulanić.

Mladi će u Edukativnom centru učiti o opsadi Sarajeva i agresiji na Bosnu i Hercegovinu, kroz raznovrsne programe koji ih potiču na razvijanje ljubavi prema domovini i čuvanje uspomene na najteže, ali i najsvjetlije trenutke te ključne ličnosti iz novije historije bosanske državnosti i nezavisnosti.

Ovim projektom, kao i budućim obrazovnim inicijativama, iz Memorijalnog centra Sarajevo žele podići svijest o važnosti očuvanja sjećanja.

"Edukativni centar će funkcionisati na način da će imati redovnu nastavu, a pored toga će imati vannastavne aktivnosti kroz koje će se dodatno moći edukovati svi oni koji žele da nauče o agresiji na Republiku Bosnu i Hercegovinu, opsadi Sarajeva i koji imaju želju da nauče kako se živjelo i preživljavalo u Sarajevu tokom opsade", rekao je Kulanić.

Naglasio je da je najreprezentativniji prostor Memorijalnog centra Tunel spasa.

"Ove godine Tunel spasa ima rekordnu posjećenost. Do sada je više od 170.000 turista i učenika posjetilo Tunel spasa", pojasnio je Kulanić.

Pozvao je sve škole s područja Bosne i Hercegovine da im samo najave svoje posjete, a ulaz je besplatan.

Memorijalni centar Sarajevo je odabrao ovaj objekat kao Edukativni centar jer predstavlja simbol otpornosti i snage zajednice tokom opsade. Kuća Sloboda je svjedok mnogih ljudskih sudbina, što je čini izuzetno značajnom za historijski narativ o opsadi i najadekvatnije mjesto za razvijanje kulture sjećanja i pamćenja kod mladih.

Belma Ćuzović, stručna savjetnica, kustosica za muzejske zbirke Memorijalnog centra Sarajevo, kazala je da će u Edukativnom centru, pored edukativnih projekata koji će se održavati, imati i posebnu muzejsku postavku.

"Ona govori o životu i preživljavanju građana u opkoljenom Sarajevu. Simbolično se nalazi na izlazu iz opsade Sarajeva, u kući porodice Sloboda. Tu je i poseban eksponat, a to je ulaz u Tunel spasa. Imamo i konstruktivne elemente Tunela", pojasnila je Ćuzović.

U projekat nastanka "Kuće Sloboda"  za potrebe edukacije mladih, uloženo je oko 1,5 milion konvertibilnih maraka. Edukativni centar predstavlja instituciju koja će pružati raznovrsne edukativne aktivnosti od kojih su neke - Storytelling: Pričanje priča prilagođeno uzrastu djece, s ciljem upoznavanja s pojmovima domovina i prošlost, rat i mir, razvijajući maštu učesnika.

Tu su i muzejske radionice: Upoznavanje s muzejskim predmetima i izrada predmeta od gline ili plastelina, slikanje i crtanje: Motivi s patriotskom tematikom i slični sadržaji, radionice pisanja literarnih radova i mnoge druge.

federalna.ba/AA

Kuća Sloboda