Kuba bez Raula i bez Fidela će nastaviti biti Kuba

Odlazak 89-ogodišnjeg Raula Castra, koji se smatra manje razmetljivom i staloženijom ličnošću od svog brata koji je umro prije četiri i po godine, završava se epoha u kojoj je kubanski socijalistički sistem preživio decenije napetih sučeljavanja s američkim predsjednicima, od Johna Kennedyja do Donalda Trumpa.

Raul Castro se povukao nakon što je pokrenuo važan period političkih i ekonomskih promjena, mada, prema ocjeni brojnih američkih medija, za većinu Kubanaca one nikada nisu bile dovoljno snažne da bi spriječile jednu od najtežih ekonomskih kriza koja mje pogodila Kubu još od propasti Sovjetskog Saveza.

Raul Castro je počeo tranziciju vlasti prije tri godine kada je funkciju predsjednika – koju je prije deset godina preuzeo od brata Fidela, prepustio svom izabranom nasljedniku Migelu Diaz-Canelu, 60-godišnjem inžinjeru koji nastoji otjelotvoriti novu generaciju kubanskih lidera i koji je zamijenio maslinasto zelenu uniformu Castrovih, bijelom košuljom i uz prihvatanje društvenih medija.

"Što se mene tiče, moj zadatak kao prvog sekretara Centralnog komiteta Komunističke partije Kube se završava sa zadovoljstvom zbog ostvarenog i vjerom u budućnost domovine. Sa uvjerenjem da ne prihvatam prijedloge za ostanak u visokim strukturama partijske organizacije u čijim redovima ću nastaviti služiti kao još jedan revolucionarni borac, spreman da dam svoj skromni doprinos do kraja života", kazao je Raul Castro, bivši prvi sekretar Komunističke partije Kube.

"Drug Raul Castro, koji je pripremao, vodio i proveo ovaj proces generacijskog nastavka, bez vezanja za pozicije i odgovornosti, sa visokim osjećajem za dužnost i historijski trenutak, sa mudrom, zrelom, samouvjerenom, revolucionarnom čvrstinom, sa altruizmom i skromnošću prema sopstvenoj zasluzi, on će biti savjetovan u većini važnih strateških odluka za sudbinu nacije", rekao je Miguel Díaz-Canel, predsjednik Kube i novi prvi sekretar Komunističke partije.

Upravo ovakav način tranzicije vlasti daje za pravo onima koji sumnjaju da će Castrov odlazak dovesti do velikih političkih promjena iako se zemlja bori sa sve većim nestašicama hrane i rastućim nezadovoljstvom. Također, Diaz-Kanel se sa tim izazovima suočava bez prestiža generacija revolucionarnih vođa.

"Ljudi su veoma sretni što je Diaz-Canel izabran, a također „ulični kongres“ je već izabrao Diaza-Caneza za prvog sekretara Komunističke partije Kube", smatra penzioner Eduardo Vazques.

"Kuba bez Raula i bez Fidela će nastaviti biti Kuba, jer naš predsjednik Diaz-Canez ima iste ideje kao oni i radi iste stvari koje su i oni radili", smatra državni službenik Yesiye Cue.

Nancy Ruiz, zaposlenica ministarstva turizma kaže: "Mislim da je to mudra odluka, to je još jedan pokazatelj koji se daje novoj generaciji i mislim da je ispravan".

Castro je u govoru na kongresu Komunističke partije podvukao da postoje jasne linije koje Kuba neće preći dok nastoji popraviti svoju ekonomiju, jer bi to dovelo do uništenja socijalizma.

"Osmi kongres je historijski kongres. Raul, historijski lider kubanske revolucije zajedno sa Fidelom, predaje štafetu generacijama koje su iskovane u 60 godina revolucije, predaje štafetu u sigurne ruke koje će dati kubanskom narodu više revolucije. One će izgraditi socijalizam napretka iz kubanskih korijena, iz guagvankoa, kubanskog ritma, iz pjesme, iz ljepote", rekao je Nicolas Maduro, predsjednik Venezuele.

"Raul Castro, istaknuti lider Kubanske komunističke partije i kubanskog socijalizma je dugo doprinosio revoluciji i izgradnji kubanske partije i zemlje, kao i razvoju kinesko-kubanskih odnosa. On ima veliku podršku i ljubav u kubanskom narodu, te poštovanje kineskog naroda. Centralni komitet Komunističke partije Kine je poslao čestitke Kubi na održanom 8. Kongresu Komunističke partije", kaže Wang Wenbin, glasnogovornik Ministarstva vanjskih poslova Kine.

I ruski predsjednik Vladimir Putin je čestitao kubanskom kolegi Migelu Diazu-Canelu postavljenje na mjesto šefa Komunističke partije Kube pohvalivši pri tome strateško partnerstvo dvije zemlje. Međutim, od hvalospjeva se ne živi jer teška kriza koja potresa Kubu je za trećinu smanjila njezinu ekonomiju dok se inflacija popela na vrtoglavih 500 posto. Ne umanjujući značaj tranzicije vlasti, na te činjenice ukazuje službeni Washington.

"Uopšteno govoreći, naša politika prema Kubi će se i dalje voditi sa dva principa. Podrška demokratiji i ljudskim pravima će biti osnova naših nastojanja i jačanja kubanskog naroda da sam odlučuje o svojoj budućnosti. Drugo, to je naše uvjerenje da su Amerikanci kubanskog porijekla najbolji ambasadori slobode i napretka. Promjena politike prema Kubi ili dodatni koraci trenutno nisu među predsjednikovim prioritetima po pitanju vanjske politike", rekla je glasnogovornica Bijele kuće, Jen Psaki.

Tako se Kuba nakon šest decenija oprostila od vladavine porodice Kastro, a osmi Kongres Komunističke partije je simbolično organiziran na 60. godišnjicu neuspjele američke invazije na Kubu, poznatije kao Invazije u zalivu svinja. Naravno, to je u savremenoj historiji jedan od najintrigantnijih događaja koji je po nekima skoro uništio, a po drugima skoro spasio svijet. Ipak, svijet je još uvijek tu. Doduše, sa puno više gasova i nepredvidivih klimatskih promjena.

Prilog je emitovan u emisiji Svijet.

federalna.ba

Kuba Raul Castro
Kuba Južnoafrička Republika tužba Izrael Palestina Gaza Pojas Gaze
0 11.01.2024 22:01
Kuba demonstracije podrška Palestina
0 24.11.2023 08:28
Željka Cvijanović Miguel Diaz-Canel Kuba Predsjedništvo Bosne i Hercegovine
0 26.04.2023 17:36