videoprilog Valerije Bago (Federacija danas)

Krv je lijek koji nema zamjenu i čiji nedostatak je veliki problem za bolnice

Svjetski je dan dobrovoljnih davalaca krvi. Ova značajna tekućina koja život znači svim transfuzijskim zavodima u BiH predstavlja sredstvo bez kojeg ne mogu. Krv je jedinstven lijek koji za svaku zemlju treba da predstavlja nacionalno blago. Stoga je bitno svaki dan podsjećati na važnost darivanja krvi, jer samo sat vašeg vremena može spasiti nečiji život.

Danas je Crveni križ Općine Jablanica zajedno s medicinskim osobljem iz Mostara izašao na teren da bi pomogao obnovu zaliha u bolnicama. 

Ako pored imena davatelja stoji i ime bolesnika, onda poručuju iz SKB-a Mostar, stanje sa zalihama krvi nije dobro. Nedostatak krvi u bolnicama predstavlja veliki problem tokom cijele godine, a ponajviše za vrijeme ljetnih dana kada je broj prometnih nesreća znatno veći.

"Svako jutro se sastajemo prije nego što krenemo raditi naš posao, iako taj posao traje 24 sata, ali gledamo šta smo potrošili, koji bolesnici su nam došli kroz jučerašnji dan, kroz noć i onda se organiziramo. Stanje u našim hladnjacima se mijenja iz minute u minutu", navodi dr. Jadranka Knežević, pročelnica Transfuzijskog centra SKB-a u Mostaru.

U redovitom operativnom programu bolnica pacijenti pri operativnoj dokumentaciji moraju priskrbiti određenu količinu doza krvi, ovisno o težini zahvata. U hitnim slučajevima takav proces nije moguć, stoga se apelira na građane da daruju krv i van organiziranih akcija. U znak obilježavanja Svjetskog dana darivatelja krvi, Crveni križ općine Jablanica organizirao je još jednu u nizu akciju kako bi pripomogli obnovi zaliha.

"Znamo da je krv lijek koji nema zamjenu, ne može se kupiti, ne može se proizvesti, jedini način da se do toga dođe je dobra volja zdravog čovjeka", naglašava tajnica Crvenog križa Općine Jablanica Zehra Krnjić.

Refik je krv darovao čak 104 puta, a krv daruje još od sedamdesetih godina. Sretan je kaže da može nekome spasiti život, a uz to zna da je još dobrog zdravlja.

"Odazivao sam se i na pojedinačno kad bi neko tražio da dajem krv, ali sad najviše preferiram da dajem krv kad su ove akcije jer nekako sam osjetio pojedini ljudi kad im pomognem, dadnem krv da im spasim život, osjećaju se kao da su mi nešto dužni."

Krv mogu darovati osobe od 18 do 65 godina, dobrog općeg stanja, uz kriterije koje liječnici procjenjuju prilikom pregleda. Iako u nedostacima i stalnoj potrebi za krvnim zaliha, transfuziologija se organizira na način da krv uvijek čeka bolesnika, a nikako bolesnici krv.

federalna.ba

Svjetski dan dobrovoljnih darivatelja krvi
Svjetski dan dobrovoljnih darivatelja krvi
0 14.06.2023 08:13