Krmpotić: Rudnici soli Tušanj i Tetima idealni su za skladišta gasa

U Federaciji je trenutno nesmetano snabdijevanje plinom. Zvaničnici Srbijagasa ustupili su BiH dovoljne količine ovog energenta kako bi bi bilo osigurano snabdijevanje krajnjih potrošača. Zbog kvara na cijevi koji se jučer desio veliki broj građana u BiH, Srbiji i Mađarskoj ostao je bez grijanja. Ovakav problem redovna je pojava u zimskom periodu, a rješenje bi predstavljalo skladište gasa, za koje, osim priče već 20 godina, nema ništa.

Nakon problema uzrokovanih kvarom na turskom toku gasovoda u Bugarskoj snabdijevanje je trenutno nesmetano. Kolaps je izbjegnut zahvaljujući isporuci gasa iz Srbije kupljenog u Mađarskoj. Iz bugarske kompanije saopćili su za Reuters da će isporuka biti nastavljena do ponoći.

“Došlo je do pucanja cijevi dužine 8-10 metara kompletno - vrlo čudan kvar i ne znamo šta je uzrok tome i zašto je došlo do takvog kvara”, kaže Mihajlo Krmpotić, v.d. direktora BH-Gasa.

Direktor KJKP Sarajevogas Edis Baković navodi kako trenutno ništa ne ulazi u Federaciju: “Očekujemo dodatnih 300 hiljada od Srbijagasa, a gasni sistem u KS je trenutno stabilan, 16 bara je pritisak i svi potrošači su uredno snabdijeveni, izuzev Toplana, koje koriste alternativno gorivo”.

BiH nema rezerve gasa, a ni predviđeno mjesto za deponovanje. Pred nama je sezona grijanja, a prevazilaženje ovog problema nikada nije riješeno - iako se o skladištenju gasa na području Federacije priča već dvije decenije.

Krmpotić ističe kako su napušteni rudnici soli Tušanj i Tetima idealni za takvu vrstu skladištenja gasa, osim onih iz kojih se također crpi gas i kad se iscrpi, da se može ponovo dopunjavati: “To mi u BiH nemamo, imamo ove napuštene rudnike koji bi bili idealni za skladištenje gasa”.

“Možemo očekivati u narednom periodu shodno geopolitičkim uslovima i pandemiji da će doći do još veće krize distribucije gasa. Kada govorimo o konkretnom prijedlogu, došlo je do neslaganja sa lokalnom zajednicom i to je barijera koja je nepremostiva. Treba tražiti alternativne lokacije kako bi se napravilo dato skladište”, ocjenjuje ekonomski analitičar Admir Čavalić.

Na Južnu interkonekciju ćemo morati čekati još nekoliko godina. Do tada - kao i do sada, da smo osuđeni, kako zaklhučuje Krmpotić, na ovakve situacije kao što smo bili i jučer.

federalna.ba

gas plin