videoprilog Jasmine Vilić (Dnevnik 2)

Krizni štab predložio Vladi KS-a mobilizaciju zaposlenih u zdravstvu

Rekordan je broj novozaraženih u Kantonu Sarajevo. I danas svjedočimo da smo najveće žarište koronavirusa u Evropi - više od 820 novih slučajeva zaraze i 9 smrtnih ishoda. Domovi zdravlja ne mogu odgovoriti zahtjevima pacijenata. Čeka se potvrda Vlade KS-a za mobilizaciju svih zdravstvenih radnika.

Očajna vremena zahtijevaju očajne mjere ili, barem u ovom slučaju, konkretne poteze. Ministar zdravstva Kantona Sarajevo Haris Vranić najavio je mobilizaciju ukupnog zdravstvenog kadra unutar Kantona Sarajevo, uključujući i privatni sektor. Vlada bi ovog četvrtka trebala usvojiti ovu, kao i naredbe o obustavljanju korištenja godišnjih odmora te povratku sa početih odmora za medicinske radnike. Vranić tvrdi da je sve brzo organizirano i da bi teret pandemije treba biti raspoređen na sve, a ne samo na domove zdravlja, Klinički centar i Opću bolnicu.

V.D. direktora JU Dom zdravlja KS-a Amela Kečo je kao problem navela to što nema više doktora na birou. Navela je da su dobili saglasnost za 15, s uspjeli su povući samo 11. Medicinskih sestara ima, kazala je, dovoljno.

Iz privatnog zdravstvenog sektora podržavaju odluku ministra Vranića. Doktor Mirsad Đugum kaže da su interes za angažiranje pokazali još u aprilu prošle godine, na samom početku pandemije.

“Mislim da je to jedini pravi rezultat jer mi smo svi u zdravstvenom sistemu isti, nezavisno od toka ko je titular vlasništva, privatni ili javni sektor, i mi moramo pružati zdravstvene usluge pacijentima. Na kraju krajeva, tu smo, zato smo se educirali i zato trebamo podnijeti teret i ove pandemije”, kazao je on.

Za sada ima dovoljno kisika u Kantonu Sarajevo, ali se mora racionalnije koristiti, a ako ga bude nedostajalo, tu je Vlada KS-a da nabavi, uvjerava ministar Vranić i dodaje da ne treba stvarati paniku. Ipak, i pored mobilizacije i preraspodjele medicinskog kadra, obustave svih hladnih pregleda i 80 volontera studenata završne godine Medicinskog fakulteta - pritisak na domove zdravlja je ogroman.

“I pored tolikog broja mi opet ne možemo dnevno preko 2 hiljade pacijenata za covid i preko sigurno 15-ak hiljada poziva za sve druge stvari koje nisu covid da odgovorimo. Molimo naše građane da nam pomognu tako što će čuvati sebe i svoje bližnje”, poručuje Kečo.

Pored dvije terapijske ambulante u sklopu Zavoda za zdravstvenu zaštitu studenata, danas otvorene za covid pacijente sa područja sarajevskih općina Stari Grad i Centar, uskoro će biti otvorene još dvije u domovima zdravlja u Ilijašu i Hadžićima, kao i dva nova punkta za drive-in testiranje, u Vogošći i na Ilidži. Planirano je i povećanje broja testiranja.

Inače, u protekla 24 sata u BiH registrirano je 1.726 slučajeva zaraze koronavirusom. Preminulo je 35 osoba.

federalna.ba

Haris Vranić koronavirus