Kožljak: Rusija u BiH želi da ima plodno tlo za forsiranje svog interesa
“Rusija ovdje želi da ima plodno tlo za forsiranje svog interesa, jer ono što Ruska Federacija radi u posljednje vrijeme, a planira još od 2014. godine jeste vrlo agresivno djelovanje i veoma direktno miješanje u sve tokove života u Bosni i Hercegovini, a prvenstveno u bilo kakvo ostvarenje progresa po pitanju euroatlanskog puta Bosne i Hercegovine i po pitanju postizanja dogovora, što sve direktno utječe na funkcionalnost institucija Bosne i Hercegovine”, rekao je Alija Kožljak, bivši vojni predstavnik BiH pri NATO-u, gostujući u Dnevniku 2 Federalne televizije.
Vrlo je izvjesno, kaže, da bi se Bosna i Hercegovina u narednom periodu mogla naći na udaru i vanjskih i unutarnjih prijetnji, što je posebno došlo do izražaja po otpočinjanju ruske agresije na Ukrajinu.
“Pokazalo se da niti jedna država, a posebno male države kao što je Bosna i Hercegovina, u ovako kompleksnom sigurnosnom okruženju, nije sposobna individualno da se odupire bilo kakvoj prijetnji. Iz tog razloga nama je potrebno da budemo član neke od alijansi. Mi nemamo bolju alternativu niti je ko nudi”, istakao je Kožljak.
Poručuje da je jedini pravi put da Bosna i Hercegovina bude stabilna i ravnopravna s drugim državama u okruženju integriranje, te da je to eksterno integriranje jako bitno i za interno integriranje Bosne i Hercegovine. U tom bi slučaju, pojašnjava, građani, ali i političari imali manje prostora da se bave politiziranjem dešavanja u Bosni i Hercegovini.
Aktuelni mandat misije EUFOR-a u Bosni i Hercegovini traje do 5. novembra. Upitan da prokomentira hoće li Rusija blokirati produženje ove misije, Kožljak napominje kako je to vrlo izvjesno jer Putin povlači iracionalne korake.
Međutim, ističe kako je Bosna i Hercegovina aktiviranjem Akcionog plana za članstvo u NATO-u postala jedini oficijelni aspirant za članstvo u ovom savezu.
Napominje kako je i Evropska unija, odnosno, međunarodna zajednica rezolucijom Vijeća sigurnosti UN-a iz 2004. godine dobila mandat da brine o sigurnosti i stabilnosti u Bosni i Hercegovini. To je, naglašava Kožljak, nešto što obavezuje međunarodnu zajednicu da izvrši tu misiju i što je vrlo bitno za Bosnu i Hercegovinu, ali i za njih jer se u ovako kompleksnim uslovima testira relevantnost međunarodne zajednice.
“Oni ne smiju pasti na ovom ispitu, ne samo zbog nas nego i zbog njih, jer na taj način ugrožavaju i svoju sigurnost i ugrožavaju evropsku sigurnosnu arhitekturu. Ako bi Rusija uložila veto, u tom slučaju bi NATO rasporedio robusnije snage u Bosni i Hercegovini, jer je to potvrđeno i na skoro održanom samitu NATO-a u Madridu”, naglašava Kožljak.
Komentirao je i Dodikovu izjavu u kojoj je poručio da ne želi da se u naše odluke i živote miješaju ni Rusi ni Amerikanci.
“Da je ta izjava iskrena, onda on ne bi radio to što radi posljednjih godina - unosio nemir i podrivao institucije Bosne i Hercegovine, čime direktno i podriva sigurnost svih građana u Bosni i Hercegovini. Drugo, da mu je iskrena ta izjava on ne bi se u svakoj kriznoj situaciji prvo savjetovao s ruskim ambasadorom ili s ruskim zvaničnicima, pa tek onda poduzimao korake u skladu s tim instrukcijama”, rekao je Kožljak.
Dodiku, dodaje, u suštini smeta to što je i danas od strane američke administracije data direktna i nedvojbena podrška Bosni i Hercegovini, njenom suverenitetu, njenim institucijama, ali njenom euroatlanskom putu.
“Rekao je i da mu je dragu što nije donesena odluka za NATO put Bosne i Hercegovine. U suštini, ovo je ponovo manipuliranje građanima. On i njegovi politički istomišljenici su upravo ti koji su donijeli odluku da Bosna i Hercegovina ide ka NATO-u”, istakao je Kožljak.
Kada je u pitanju Dodikovo odbijanja agremana novom njemačkom ambasadoru, Kožljak kaže da je taj postupak dosad neviđen Evropi i da se nanosi velika šteta državi Bosni i Hercegovini.
“Međutim, Milorad Dodik na ovaj način nanosi štetu i sebi. On je ovo uradio prvenstveno iz veoma sebičnih razloga. Svjestan je šta se dešava na političkoj sceni kad je u pitanju njegova politička budućnost. Svjestan je poteza i najava evropske administracija, a posebno Njemačke nakon usvajanja rezolucije. On dobija i direktne informacije putem službi u Srbiji koje znaju da je njegova politička budućnost veoma upitna i da će u tome vodeću riječ zaista voditi Njemačka. On na taj način želi da se privatno osveti Njemačkoj ne dajući agremane. Njemački ambasador će dobiti agremane, a Dodik će te posljedice platiti”, zaključio je Kožljak.
federalna.ba