Korupcija sveprisutna u bh. društvu
(Izvor: federalna.ba/Sanel Kajan)

Korupcija sveprisutna u bh. društvu

Borba protiv korupcije predstavlja osnovni preduvjet za razvoj otvorenog i demokratskog društva. U Bosni i Hercegovini oni koji se bore protiv korupcije, kažu, imaju pune ruke posla, iako su im one najčešće vezane. Stoga su se u cijelu priču uključili stranci. Tako su danas u Mostaru predstavnici Ambasade Sjedinjenih Američkih Država, uz Ured za borbu protiv korupcije Kantona Sarajevo, organizovali konferenciju na kojoj je razgovarano o ovom gorućem problemu.

Korupcija se pojavljuje u gotovo svim područjima života i djelovanja, od javnih institucija, preko politike, do ekonomije i poslovanja s inostranstvom. U borbi protiv ove raširene pojave i velikog problema, potrebna je saradnja između agencija za borbu protiv korupcije, policije, tužilaštava i sudova.

„Dok se mnogi s pravom fokusiraju na neuspjeh i sporost raznih tužilaštava u Bosni i Hercegovini, sudovi također moraju pošteno i efikasno procesuirati predmete korupcije! Građani moraju shvatiti da imaju moć napraviti promjene glasanjem, građanskim akcijama i izolovanjem korumpirane elite. Građani se moraju potruditi da ne vjeruju lažnim patriotima iz sva tri konstitutivna naroda koji koriste etnonacionalizam da odvuku pažnju s raširene korupcije“, ističe Eric Larson, viši savjetnik za borbu protiv korupcije u Ambasadi SAD-a.

Američki savjetnik za borbu protiv korupcije bio je konkretan.

„Zahtijevamo:

Administrativno otpuštanje onih bez odgovarajućih kvalifikacija!

Otpuštanje onih s lažnim diplomama!

Poništavanje ilegalnih ugovora o javnim nabavkama!

Poništavanje nepravilno izdatih građevinskih dozvola!“

Moderni zakoni, efikasna policija i sudstvo samo su neke od nužnih pretpostavki da bi se to i ostvarilo. Na pitanje zašto baš u Mostaru konferencija Ureda za borbu protiv korupcije Kantona Sarajevo, njen šef odgovara:

„Neke zaključke vi sami izvucite. Zadovoljstvo je biti danas u Mostaru za međunarodni dan borbe protiv korupcije. U Kantonu Sarajevo zasigurno imamo rezultate, što možemo vidjeti i po nervozi političkih stranaka u KS, ali i izvan KS, kada se spominje uspostava sistema. Oni su sve nervoziji, jer mi smo uspostavili savremeno tehnološko oružje u borbi protiv korupcije – a to je transparantnost!“, kaže Erduan Kafedžić, šef Ureda za borbu protiv korupcije Kantona Sarajevo.

A upravo bi transparentnost trebala biti proširena i na ostale administrativne jedinice u BiH. To podrazumijeva objavljivanje registara dodjele i trošenja javih sredstava, proces zapošljavanja, imenovanja te imovinu nosilaca javnih funkcija.

federalna.ba/Sanel Kajan

borba protiv korupcije Mostar