Prilog Lejle Hodžić

Korito Bistričkog potoka u kritičnom stanju, upozorenje nadležnim organima

Dok se u poplavama pogođenim područjima još uvijek traga za stradalim stanovnicima, stručnjaci i aktivisti ponovo upozoravaju kako treba hitno zaustaviti nelegalne gradnje i očistiti korita rijeka i okoline. Tragedija koja je pogodila našu zemlju proteklih dana treba biti ozbiljno upozorenje ne samo nadležnim organima već i stanovnicima da razmišljaju o neželjenim situacijama.

U cilju prevencije Damir Turulja, privatni privrednik i aktivista, na poziv građana sarajevskih ulica s područja Bistrika obišao je sporni lokalitet korita Bistričkog potoka u podnožju Trebevića. Na obronku planine je, kako je poznato, izgrađen veliki objekt, što bi se moglo negativno odraziti na područje ispod ukoliko se nešto ne prevenira. Upozoravajući da mu nije namjera negativno djelovati, Turulja kaže da je situacija alarmantna, što je potvrdila dan ranije kantonalna i federalna inspekcija te komunalna služba Općine Stari Grad Sarajevo:

"Otpadni materijal od gradnje kompleksa, koji se pravi na Trebeviću, nekih godinu dana deponovan je nad tom kosinom ka koritu Bistričkog potoka. Samim tim uzrokovano je začepljenje gotovo od 80%. Korito potoka smanjeno je skoro za četiri metra. Sad imamo situaciju koja može da eskalira ukoliko bi ta kosina krenula i gdje bi hiljade kubika zemlje začepilo potok i kreiralo čep na gornjoj zoni koji bi eventualno pritiskom vode mogao da krene i potjera tu svu zemlju i otpadni materijal koji bi završio prvo u mjestu Boguševac, dalje Toka, Džeka, Terzija onda bi samim Bistrikom došao do Miljacke."     

Načelnik Općine Stari Grad Irfan Čengić obavijestio je nadležne institucije i očekuju se konkretni potezi. Osim problema s Bistričkim potokom, problem predstavlja i kamenolom na drugom dijelu Općine, ali i nelegalna gradnja objekata. Takvih je u Kantonu Sarajevo 14.000:

„Ono što mi tražimo jeste da se uključe kantonalni i federalni organi, jer ovo prevazilazi mogućnosti jedne općine. Prvenstveno što se nalazi na entitetskoj liniji između dva entiteta i mi ne možemo djelovati. Mi Bistrički potok čistimo, ali džaba čistite u Općini Stari Grad ako će se problem desiti u Republici Srpskoj, a reflektovati se na stanovnike Općine Stari Grad.“

Katastrofalni prizori nakon obilnih kišnih padavina otvaraju mnoga pitanja i dileme. Osim nelegalne gradnje, koju stručnjaci uglavnom ne odobravaju ukoliko nisu političko-stranački angažovani, godinama se upozorava i na šumska područja i zagađenje riječnih korita. Stručnjaci upozoravaju, ali zvanične politike ne koriste njihovo znanje, navodi profesor Šumarskog fakulteta UNSA Dalibor Ballian:

„Glavno rješenje je da građani uzmu stvari u svoje ruke. To nije poziv na revoluciju, ali to je poziv da dobro prate šta se dešava u njihovoj lokalnoj zajednici, posebno u mjesnoj zajednici. Sve te gradnje, svi ti zahvati u prirodi zahtijevaju odobrenje lokalne zajednice. Lokalna zajednica se pokazuje nezainteresovano. Prolazimo nezainteresovano pored stvari koje kasnije utiču na naš život i jednostavno mi bježimo od problema. Ali bježanjem nećemo riješiti problem. Uzmite ovaj kamenolom u Jablanici. Pa nije se on mogao otvoriti bez javne rasprave u mjesnoj zajednici. Ali ko je bio na toj javnoj raspravi, da li je neko otišao, da li su pozvali neku stručnu osobu koja se bavi tom problematikom da to riješi. Problem je nas samih. Ne pokazujemo znači nikakav interes šta se dešava u našoj zajednici gdje živimo – da li možemo nešto unaprijediti, spriječiti neku katastrofu. Ljudski životi su izgubljeni.“  

Federalni hidrometeorološki zavod Bosne i Hercegovine objavio je narandžasto upozorenje za jaču kišu koja se 9. oktobra očekuju na zapadu, sjeveru i istoku Hercegovine te na jugozapadu i dijelu centralne Bosne. Upozorenje je izdato zbog trenutne situacije na poplavljenim područjima. Moguća je pojava bujičnih potoka i klizišta.

Također, Agencija za vodno područje Jadranskog mora uputila je upozorenje vezano za najavljene obilnije padavine. Pripadnici civilne zaštite, kako saznajemo, prate situaciju i poduzimat će neophodne radnje, a stanovništvo treba postupati odgovorno.