videoprilog Gordane Antonić (Dnevnik 2)

Kontrola s Frontexom će biti bolja, ali je potrebno kadrovski ojačati GPBiH

Diplomatska ofanziva i upozorenja zvaničnika Evropske unije urodila plodom. Od “3+1” štrihirane dvije obaveze na EU putu: Zakon o sprečavanju pranja novca i početak pregovora s Frontexom. Istina, slijede teže teme za bh. lidere. U međuvremenu, analiziramo šta će u konačnicni sporazum s Frontexom donijeti Bosni i Hercegovini i njenim građanima. Podsjećamo, tek smo na početku. Put od pregovora do sporazuma opet ovisi o bh. vlasti i zakonodavnim tijelima.

Bosna i Hercegovine je jedna od frekventnih tačaka na balkanskoj ruti migranata. Naveći broj smješten je u bihaćkom kampu “Lipa”. Njihov dolazak uslovljen je migrantskom politikom u susjednim zemljama.

“Priliv migranata oslabio je u februaru, dok je bio pojačan tokom novembra, decembra i januara. Prema registrovanim migrantima koji su prošli kroz kampove - imamo brojku od 7.600 migranata za tri mjeseca, što je vrlo neuobičajno za zimski period. Uzrok je zatvaranje kampova u Republici Srbiji, koji se nalaze na sjeveru prema Mađarskoj”, navodi Almin Imamović, zamjenik direktora Službe za poslove sa strancima.

U Bosni i Hercegovini je oko 2.300 migranata. Iako je u odnosu na raniji period broj onih koji ilegalnim putem dolaze manji, s najavama novog migrantskog talasa situacija bi se mogla pogoršati. Većim prilivom u kampovima raste i broj počinjenih krivičnih djela i međusobnih obračuna. Samo prošli mjesec u Krajini su bila dva ubistva.

“Situacija je stabilna u pogledu smještajnih kapaciteta za te ljude. U porastu je trgovina ljudima i krijumčarenje migranata jer krijumčari upravljaju kretanjima migranata ovom rutom, a to nas brine. Frontex neće riješiti sve probleme koji se odnose na ilegalnu migraciju u Bosni i Hercegovini, niti će prekinuti krijumčarenje i trgovinu ljudima. Važno je uspostaviti saradnju sa svim nadležnim organima u Bosni i Hercegovini”, ističe Laura Lungarotti, šefica misije Međunarodne organizacije za migracije za Bosnu i Hercegovinu.

Dugo očekivani i osporavani početak pregovora s Frontexom je ozvaničen.

“Domaćim vlastima se pruža podrška da na bolji način upravljaju ovim procesima. Povećan je broj nelegalnih prelazaka koje imamo u zemljama članicama i moramo raditi zajednički na tome kako da se zaštitimo”, poručio je Oliver Onidij, zamjenik generalnog direktora za unutrašnje poslove pri Evropskoj komisiji.

“Ovo ne znači da Bosna i Hercegovina započinje saradnju s jednom evropskom institucijom nego da smo dio zajedničke i kolektivne evropske bezbjednosti”, naglasio je Nenad Nešić, ministar sigurnosti (DNS).

“Prošle sedmice Predsjedništvo je svojom odlukom omogućilo otvaranje pregovora, a već imamo zamjenika generalnog direktora Olivera Onidija u posjeti. Koristim priliku da zahvalim na brzini i spremnosti da pokrene proces - kad ima volje, nađe se i način”, zaključio je Johann Sattler, šef delegacije EU u Bosni i Hercegovini.

Iako će kontrola granica biti bolja u saradnji sa službenicima Frontexa, potrebno je kadrovsko popunjavanje. Prema procjenama, trenutno u redovima Granične policije nedostaje više od 600 pripadnika.

“Frontex neće riješiti nedostatak ljudi, ali će poboljšati operativne radnje zaposlenih u policijskim organima Bosne i Hercegovine. Vidimo da je tako u svim MUP-ovima - što se ljudstva tiče, nećemo to brojčano moći pokriti. Nekad prije smo trebali razmišljati o prijemu mladih i školovanih ljudi”, smatra Dragan Krvavac, predsjednik Saveza sindikata policijskih organa u Bosni i Hercegovini.

“Može biti pomaka i koristi za Bosnu i Hercegovinu u borbi protiv migracija, kad je u pitanju brže izdavanje azila, readmisije. To je jedan od prioriteta Akcionog plana za Zapadni Balkan. Frontex će raditi zajedno s našim policijskim snagama tako da su oni jedan dodatni mehanizam, ali nama ostaje da riješimo problem nedostatka policijskog kadra i drugih tehničkih pomagala za egikasno upravljanje granicom”, objašnjava Armin Kržalić, profesor na Fakultetu za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije UNSA.

Pregovori Bosne i Hercegovine s Evropskom sigurnosnom agencijom su ozvaničeni. Na njihovu podršku možemo računati. Poboljšanje uslova rada i zapošljavanje pripadnika Granične policije je, ipak, na domaćim vlastima.

Put ka EU Frontex