Prilog Ermine Jalimam

Konstituirana Interresorna radna grupa za izmjenu izbornog zakonodavstva-Čolo predsjedavajuća

Interresorna radna grupa za izmjenu izbornog zakonodavstva u BiH konstituirana je danas u Sarajevu. Za predsjedavajuću Interresorne radne grupe izabrana je Alma Čolo iz SDA, za prvog i drugog  zamjenika predsjedavajuće, izabrani su Bariša Čolak iz HDZ-a BiH i Sredoje Nović – SNSD, dok u rukovodstvu Interresorne grupe nema predstavnika opozicije. U drugoj polovini ove godine može se očekivati rezultat rada, ukoliko bude političke volje, rečeno je nakon sjednice.

Interresorna radna grupa u kojoj su predstavnici svih osam klubova i grupa u Predstavničkom domu Parlamenta BiH, po jedan delegat iz sva tri kluba u Domu naroda, te tri ministra iz Vijeća ministara, formirana je kako bi tokom ove, neizborne godine, pripremila   izmjene Izbornog zakona te ga putem ovlaštenih predlagača uputila u parlamentarnu proceduru. Mandat Interresorne grupe je izmjena izbornog zakonodavstva, naglasila je predsjedavajuća Alma Čolo nakon sjednice. Međutim, ističe da su već danas neki članovi tražili da se njen mandat proširi i na izmjene Ustava BiH.

„Ali, ukoliko idemo na implementaciju presuda Evropskog suda za ljudska prava, zatim OSCE-ovih preporuka, njihovog odjela ODIHR-a, moramo raditi i na izmjenama Ustava, znači moramo promijeniti odgovarajuće odredbe Ustava.“

Danas su na sjednici već neki članovi Interresorne radne grupe tražili da se njen mandat proširi i na izmjenu Ustava, da traže od Parlamenta to ovlaštenje. „Međutim, na kraju smo došli do zaključka da ćemo u toku rada, kada naiđemo na potrebu za promjenom odgovarajućih odredaba Ustava, eventualno tražiti od jednog i drugog doma Parlamentarne skupštine BiH da naš mandat proširi i u tom pravcu“ - navela je Čolo.  

Američka ambasada, Misija OSCE-a i Evropska unija, pozdravaljaju rad Interresorne radne grupe, te očekuju da do kraja godine pripremi izmjene izbornog zakonodavstva. Ovo je početak rada i tek će naredne sjednice pokazati u kom pravcu sve ovo ide, kazao je član Interresorne grupe Saša Magazinović.  

„Druga stvar, učešće članova CIK-a je dio većine koja to podržava međutim, HDZ i SNSD su striktno protiv. Ja smatram da članovi  CIK-a trebaju učestvovati u procesu  jer su to ljudi koji provode izbore  i učestvuju  u organizaciji  izbornog  procesa. Ono što ja ne bih želio da se desi a to je da budemo u izlogu kao radna grupa a da se stvarni pregovori vode na nekom drugom mjestu i od strane drugih ljudi“, izjavio je Magazinović.

Dosad je Izborni zakon mijenjan više od 20 puta, ali time nisu riješeni suštinski problemi izbornog procesa. Izmjene su mahom bile kozmetičke prirode, a za najkrupnija pitanja, među kojima implementacija presuda Evropskog suda u Strasbourgu i Ustavnog suda BiH za koje su potrebne značajne promjene Ustava, u BiH nije bilo političke volje. Vehid Šehić, bivši član CIK-a BiH i član Koalicije Pod lupom, očekuje da bi moglo doći do zaokreta:

 „Međutim, sada imamo pritisak od strane Brisela, SAD-a, nekih drugih, posebno Njemačke kao jako bitne države kada je u pitanju situacija u regionu  i vidjećemo da li će proraditi savjest da moraju promijeniti mnoge odredbe Izbornog zakona. U prvom redu, sem  implementiranja ovih odluka Evropskog suda za ljudska prava i Ustavnog suda BiH, moraju učiniti sve da se uvedu nove tehnologije  kako bi se sačuvao legitimitet  i kredibilitet  izbornog  procesa i izbornih rezultata“, naglašava Šehić.

U drugoj polovini godine može se očekivati rezultat rada na izmjeni izbornog zakonodavstva, ukoliko bude političke volje, poručeno je nakon današnje sjednice.

Interresorna radna grupa za izmjenu izbornog zakonodavstva Federalni radio
sport Federalni radio
0 27.11.2024 23:46
Vijesti u 22 Federalni radio
0 27.11.2024 22:47
Vijesti u 17 Federalni radio
0 27.11.2024 17:01
sport Federalni radio
0 25.11.2024 00:45
Vijesti u 22 Federalni radio
0 24.11.2024 22:20
Vijesti u 17 Federalni radio
0 24.11.2024 17:30