Konferencija Civilka: Godišnji 'sistematski pregled' civilnog društva

Konferencija Civilka: Godišnji 'sistematski pregled' civilnog društva

Centar za promociju civilnog društva (CPCD) upriličio je u Sarajevu, treću po redu Civilku, godišnju konferenciju nazvanu "Ko koga predstavlja? Reprezentativnost i legitimnost u civilnom društvu". Od prve godine pa dosad 'Civilka' je mjesto susreta aktera civilnog sektora koji na otvoren, jasan način govore o pitanjima razvoja, vrijednosti i rada civilnog društva u Bosni i Hercegovini, odnosima sa vlastima i donatorima. 

Direktorica CPCD Aida Daguda okarakterizirala je današnji događaj kao godišnji “sistematski pregled” civilnog sektora. Opredjele se za teme o kojima se rijetko ili nikako govori, a ove godine to su reprezentativnost i legitimnost u civilnom sektoru.

- Evidentno je da civilno društvo nema ulogu koju bi trebalo da ima u našem društvu. Tako je to u cijelom regionu, ali očito je da se nešto mora učiniti. Naravno, sami to moramo preispitati. Ove godine ćemo se potruditi da poruke 'Civilke' zaista čuju oni kojima je to i namijenjeno - kazala je.

Prema njenom mišljenju, potrebno je da svi u civilnom sektoru porade na boljem i većem uključenju da projekti, koje predlažu donatorima, zaista budu bazirani na stvarnim potrebama.

Menadžerica Programa u CPCD Dajana Cvjetković naglašava da je cilj današnjeg skupa čuti mišljenja i diskutirati o pet tema, ključnih za organizacije civilnog društva.

- Pomalo su bolne jer, ne samo da ćemo kritizirati vlasti, donatore ili medije nego moramo kritikovati sami sebe, a to je zapravo najteže - kazala je.  

Moderatorica je grupe za pitanja koga predstavljaju organizacije civilnog društva, koje učestvuju u grupama ili drugim tijelima koje uspostavlja vlast. Predstavnicima medija rekla je da se oni zapravo često bune 'kako nema jasnih kriterija kako se vrši izbor organizacija koje učestvuju u radnim grupama, ne znamo kako dalje komuniciraju sa drugim organizacijama'.

- Govorit ćemo o reprezentativnosti, ali ne smijemo zaboraviti ni legitimitet zato što brojnost nije jedino važna u civilnom ili bilo kojem drugom sektoru nego i kvaliteta onoga što govorimo. Moramo imati stručnjake na određenim pozicijama, to isto očekujemo i od vlasti. Ako očekujemo da su ministri ili savjetnici stručne osobe onda i od organizacija civilnog društva očekujemo da su odgovorni, profesionalni i da jasno znaju koju poruku prenose, kad sjede u radnim grupama - kazala je Cvjetković.

Snježana Ivandić Ninković moderatorica je za temu koja se tiče uloge organizacija civilnog društva u procesu EU integracija. Smatra da je značajna uloga civilnog sektora u tom procesu, a demokratske vrijednosti koje baštini EU temelje se na participativnom sudjelovanju i građana u donošenju određenih odluka a samim tim i u formiranju određenih prioriteta.

- Nadam se da će, skup poput današnjeg, potaći organizacije civilnog društva da prepoznaju svoju ulogu u procesu integracija i da budu mnogo više angažirane - kazala je.

Precizira da ima mnogo organizacija stručnih za oblasti i poglavlja kojima naša država mora pristupiti, ali da to nije i dovoljno.

- U oblasti poljoprivrede, tako npr., imamo malo organizacija. Imamo jake ekološke organizacije, ali treba još mnogo raditi na tome da te politike budu prepoznate kao relevantne  - kazala je.   

Predsjednik Centra za životnu sredinu Tihomir Dakić kaže da je današnji skup tek dio procesa kroz koji treba da prođe civilni sektor generalno, kroz samokritiku ali i kritiku procesa koji utječu na rad udruženja.

federalna.ba/Fena

CPCD Civilka