Konaković: Policijska saradnja 'da', nikad na štetu institucija BiH kao što je sada slučaj

Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković je nakon sjednice Vijeća ministara BiH izjavio novinarima da je na sjednici govorio o reviziji sporazuma o policijskoj saradnji Bosne i Hercegovine sa Srbijom i Hrvatskom.

- Govorim o reviziji svih predmetnih sporazuma, jer je ovo jedina država u Evropi i u svijetu, vjerovatno, koja u međunarodnim ugovorima između zemalja dozvoljava da predmet aktivnosti budu, s naše strane niži nivoi vlasti sa Srbijom, Hrvatskom i drugim zemljama sa višim nivoima vlasti. Govorim o tome kako se desio prenos nadležnosti. Danas sam dobio potvrdu, zato što smo imali jednu žučnu, tešku raspravu - naveo je Konaković.

Dodao je da su ministri Staša Košarac i Nenad Nešić branili prava entiteta, HDZ BiH prava kantona da se u međudržavnim sporazumima zaobilaze državne institucije.

- Ono što sam ja danas tražio jeste da centralna kontakt tačka i državne institucije daju saglasnost za proceduru. Danas se potvrdilo ono što sam ovih dana govorio, da MUP Republike Srpske može s Vladom Srbije, MUP-om Srbije, napraviti aktivnosti u kojima u razmjeni podataka centralna tačka vrši distribuciju pošte, bez da ima ikakve nadležnosti. Aktivnosti se dešavaju bez da u tome učestvuje OSA, SIPA, Direkcija za koordinaciju policijskih tijela... To su sve anomalije koje su nastale prelošim pregovaranjem od pregovarača, od strane onih koji kažu da vole BiH - smatra Konaković.  

Kaže kako mu je žao što se njegove kolege nisu danas složile "da treba da vratimo nadležnosti institucijama BiH".

- Danas se potvrdilo da su oni koji su zagovarali, potpisivali ovakav sporazum, dali pravo kantonima, entitetima da zaobilaze državne institucije. Potpuno je logično da su se životima grčevito i Košarac i Amidžić i Nešić i HDZ borili za to da se ovaj predmetni sporazum ne mijenja. Ja nisam mogao biti predlagač, nije iz mog resora. Sve što sam mogao, mogao sam biti predlagač zaključka da se zaduži ministar Nešić i Ministarstvo sigurnosti, jer je to iz njihovog ministarstva došlo, da krenu u reviziju predmetnog sporazuma - pojasnio je Konaković.

Dodao je da se jedva izborio da se glasa o ovom zaključku koji je predložio, te da nije dobio potrebnu podršku. Za to su, kaže on, glasala samo tri ministra - Zukan Helez, Sevlid Hurtić i on, a ministar Edin Forto nije bio prisutan. Svi ostali ministri bili su protiv.

Na novinarsko pitanje da li se zalaže za reviziju svih 25 sporazuma o policijskoj saradnji koji su potpisani, odgovorio je da se zalaže za reviziju svih 25, sa akcentom na Srbiju i Hrvatsku.

- Zato što je policija Srbije, po presudama iz Haga, u slučajevima Stanišić, Simatović i drugi, slala svoje policajce i u Prijedor i druga mjesta i učestvovala u ratnim aktivnostima koje su rezultirale genocidom i ubijanjem. Zato što u tu Srbiju i u takvu policiju ja ne vjerujem. Sve dok osporavaju suverenitet BiH. Sve dok osporavaju naše nadležnosti državne, dok zaobilaze državne institucije, dok govore o tome kako je Republika Srpska država, dok derogiraju naše institucije svaki dan, ja takvoj Srbiji ne vjerujem. Ni Hrvatskoj još uvijek ne vjerujem. Na putu smo nekog uspostavljanja pomirenja, ne vjerujem tim policijama - istaknuo je Konaković.

Dodao je da se zalaže i za reviziju tih sporazuma zato što hoće da vrati institucijama BiH nadležnost.

- Ja sam neko ko promoviše regionalni dijalog. Odmah sam otišao tamo, ali ne da savijemo kičmu i da se povijemo, nego da sarađujemo. Saradnja znači poštovanje. Poštovanje znači da obavijestite centralnu kontak tačku koja treba da da saglasnost, a ne da bude poštar. O tome se radi. Policijska saradnja 'da', nikad na štetu institucija Bosne i Hercegovine, kao što je sad slučaj - naglasio je Konaković.

Na novinarsko pitanje u vezi sa zahtjevom zamjenika direktora Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) Zorana Galića za razrješenje s funkcije zbog toga što je ostvario pravo na penziju, Konaković je odgovorio da se "našla na dnevnom redu jedna vrlo čudna situacija, brzi zahtjev bjegunca za penziju".

- Ima neki interes Galić valjda da ga se što prije razriješi. Mi to dobijamo 15 minuta prije početka sjednice bez mišljenja, bez stava Nezavisnog odbora, bez stava ministra sigurnosti koji je tu korektno postupio. On je bio predlagač tačke njegovog imenovanja, danas je rekao nisam znao da postoji tačka, pa je tražio neko dodatno vrijeme. Pazite, ako ga ne razriješimo, ostade nam bjegunac drugi čovjek SIPA-e. Ako ga razriješimo, udovoljavamo bjeguncu koji je drugi čovjek SIPA-e. Zato je bilo logično da zatražimo pravna pojašnjenja, da li bi se slučajno donošenjem takve odluke možda čak uticalo i na istragu, da li bi se olakšalo Galiću u nekim procedurama. Ne znamo to jer je materijal bio vruć, bez mišljenja, bez ičega. Mislim da će ta tačka biti vrlo brzo ponovo na dnevnom redu, ali uz pribavljena mišljenja i stavove Nezavisnog odbora i drugih organa - kazao je ministar Elmedin Konaković.

federalna.ba/Fena

Elmedin Konaković policija Zoran Galić