videoprilog Damire Ibranović (Dnevnik 2)

Komitet za vanjske poslove Senata SAD-a o Zapadnom Balkanu

Odbor za vanjske poslove američkog Senata održao je saslušanje pod nazivom Procjena politike SAD-a prema Zapadnom Balkanu. Situacija u Bosni i Hercegovini, dijalog Beograda i Prištine, štetni utjecaji Kine i Rusije kao i odnosi balkanskih država sa Rusijom u kontekstu ruske agresije na Ukrajinu - teme su razgovora američkih zvaničnika. Zaključeno je da će nastaviti uvoditi sankcije, te da će SAD i Evropska unija zajedničkim snagama pomoći zemljama regije na evropskom putu.

Zapadni Balkan prioritet je administracije Josepha Bidena. Mnogo je prepreka na putu ovog regiona do Evropske unije. Tri su najveća problema – dijalog Beograda i Prištine, secesionizam Milorada Dodika u BiH te ruski utjecaj na Balkanu. Ustavne reforme su neohodne, kao i smanjenje korupcije – istakli su to specijalni savjetnik State Departmenta Derek Chollet i specijalni izaslanik SAD-a za Zapadni Balkan Gabriel Escobar.

„Fokusirani smo na ozbiljne izazove u Bosni i Hercegovini. 28 godina nakon Daytona, u Bosni i dalje vlada mir - nelagodan mir. Korupcija, degradacija demokratije i zapaljiva retorika etnonacionalističkih lidera su duboko zabrinjavajuće i narušavaju temelje Dejtonskog sporazuma. Jasno smo pokazali da se protivimo takvim djelovanjima i mi ćemo to spriječiti“, kazao je Chollet.

 

„Duboko smo zabrinuti zbog stalnog secesionističkog i antidemokratskog djelovanja predsjednika RS-a Milorada Dodika. U saradnji sa evropskim partnerima radit ćemo sve što je u našoj moći da onemogućimo secesionistička djelovanja kojim on prijeti. Onima koji podržavaju Dodika nećemo dozvoliti da razore BiH“, kazao je Escobar.

 

Sjedinjene Države će, naveli su, nastaviti podržavati suverenitet i teritorijalni integritet kao i multietnički karakter BiH koliko god je to potrebno, kao i evropski put naše zemlje te Misiju ALTHEA. Pozdravili su upotrebu Bonskih ovlasti u svrhu deblokade vlasti.

„Pozdravljamo odluke visokog predstavnika jer omogućavaju mnogo funkcionalniju Federaciju, što je apsolutno potrebno kao protuteža Republici Srpskoj, koja je dugo vremena imala dominaciju u državi jer nije bilo Federalne vlade koja bi se usprotivila“, naveo je Escobar.

Neophodno je i smanjenje ruskog utjecaja u regionu, posebno u Srbiji. Energetska nezavisnost od Rusije od iznimnog je značaja, zaključili su u raspravi u Senatu. Bilo je riječi i o Albaniji i Sjevernoj Makedoniji, kao zemljama koje ostvaruju vidljiv napredak na evropskom putu.

federalna.ba

Derek Chollet Gabriel Escobar