Prilog Maide Alić

Komisija za odlučivanje o sukobu interesa BiH: nekoliko prijava odbačeno, a sankcije za prekršaj minorne

Komisija za odlučivanje o sukobu interesa Bosne i Hercegovine na današnjoj sjednici usvojila je niz odluka usmjerenih ka izricanju sankcija pojedinim funkcionerima na svim nivoima u BiH. Na sjednici se raspravljalo o aktuelnom premijeru Federacije BiH, državnom ministru za izbjeglice, direktoru RAK-a, BH Telecoma, savjetniku ministra sigurnosti. Pojedine prijave su odbačene, a sankcije za one koji su u sukobu interesa su minorne.

Komisija je razmatrala nacrte odluka o sankcijama, zbog sukoba interesa, protiv Sanjina Kodrića, Obrena Petrovića, Miloša Pepića, Irene Šiško, Nermina Nikšića, Mirela Pelidija, Draška Milinovića te Aleksandra Zolaka. Članovi Komisije odlučili su da obustave postupke protiv Nikšića, Kodrića i Pelidije. Ostalima su sankcije izrečene. Draško Milinović je prekršio zakon i kažnjen je umanjenjem 50 posto šest mjesečnih plaća. Istovremeno nije izrečena sankcija Nerminu Nikšiću, kojeg je Transparensi internešnl BiH (Transparency International) prijavio još dok je obavljao funkciju državnog zastupnika, jer je njegov sin direktor preduzeća koje je poslovalo sa javnim preduzećem „Igman“ d.d. Konjic, što je jasno zabranjeno Zakonom. Ivana Korajlić iz TI:

„Jedino što je pozitivno u cijeloj priči da se Komisija konačno sastala nakon toliko vremena gdje su ovi svi predmeti čekali na odlučivanje jako dugo, neki po nekoliko godina, da se barem utvrdio sukob interesa u jednom od slučajeva koje je prijavio Transparency International, u slučaju Draška Milinovića koji je u isto vrijeme obavljao funkciju u državnoj agenciji i u udruženju koje je dobijalo ogromna sredstva iz budžeta. Međutim, ono što ostavlja neki gorak ukus je činjenica da, naprimjer, Nikšiću nisu izrečene sankcije, iako je Komisija praktično utvrdila da se radilo o situaciji sukoba interesa, ali da zbog toliko vremena koje je prošlo, koje im je trebalo da oni utvrde situaciju, na kraju nisu u mogućnosti da izreknu sankcije, jer više ne obavlja tu funkciju.“

Na današnjoj sjednici izrečene su, među ostalim, sankcije zastupniku u Predstavničkom domu BiH Obrenu Petroviću kao i bivšem direktoru Agencije za lijekove BiH Aleksandru Zolaku. Ilija Cvitanović, član Komisije:

„Puno više treba raditi, puno više treba doprinosa, ima puno više ljudi koji su u sukobu interesa koji uopće nisu evidentirani. Danas smo vidjeli da je Transparency International nekoliko prijava dostavio, dakle, vrlo malo se to kroz same institucije radi. Treba se restrukturirati ta agencija koja će moći odgovoriti svom zadatku. Nažalost, koliko vidim, danas to nije tako.“

Pokrenuti su postupci protiv Muniba Jusufovića, Dragana Bogdanića, Jelene Račić, Dragana Kneževića, Amela Kovačevića i državnog ministra Sevlida Hurtića. Kovačević je bio savjetnik ministra Elmedina Konakovića. Prema prijavi Transparensija, iako nije proteko rok od šest mjeseci nakon prestanka funkcije, imenovan je na funkciju v.d. generalnog direktora BH Telecoma. Pokrenut je postupak protiv ministra za ljudska prava i izbjeglice Sevlida Hurtić. Dok obavlja funkciju ministra, istovremeno je osnivač i vlasnik preduzeća NAM Tuzla koje je poslovalo sa institucijama koje se finansiraju iz budžeta u iznosu većem od 5.000 KM. Na sjednici je, također, istaknuto da je za sukob interesa prijavljen i Milorad Dodik i to za period dok je bio član Predsjedništva BiH, jer su njegovi srodnici u tom periodu dobijali javni novac iz institucija. To će biti prva tačka naredne sjednice Komisije.

Narges Mohammadi Iran
0 19.05.2024 09:55
SAD Ekonomski forum jugoistočna Evropa Washington
0 19.05.2024 09:50
Davor Ebner regina
0 19.05.2024 09:37
Crna Gora turizam turisti
0 19.05.2024 09:09
Irska Palestina Gaza Pojas Gaze
0 18.05.2024 22:29