KOMEMORACIJA U POTOČARIMA: DA SE GENOCID U SREBRENICI NIKAD I NIKOM NE PONOVI
Usvajanje Rezolucije o genocidu u Srebrenici, u Ujedinjenim nacijama, predstavlja jednu od najvažnijih diplomatskih, političkih i moralnih pobjeda Bosne i Hercegovine u 21. stoljeću. Zbog toga obilježavanje 29. godišnjice genocida nad Bošnjacima UN-ove sigurne zone Srebrenice, predstavlja prekretnicu na međunarodnom planu. Poručeno je, među ostalim, sa komemoracije u Potočarima. Politiku prikrivanja i negiranja genocida provode snage koje su genocid planirale, provele i godinama pružale utočište osumnjičenim i optuženim za najteže ratne zločine. Zbog toga su sjećanje i opomena naš dug prema žrtvama, rečeno je na komemoraciji kojoj su prisustvovali brojni domaći i međunarodni zvaničnici.
„Želim da se zahvalim svima koji su glasali za Rezoluciju o genocidu u Srebrenici u UN-u. Neka znaju da pripadaju čovječanstvu“, poručila je, obraćajući se na komemoraciji povodom 29. godišnjice genocida nad Bošnjacima UN-ove sigurne zone Srebrenice, majka Munira Subašić, predsjednica Udruženja Pokret majke enklava Srebrenica i Žepa.
„Provođenje Rezolucije UN-a o Srebrenici, ne zavisi od onih koji je nisu uspjeli zaustaviti, ona zavisi od nas. Historijski kontekst, omjer snaga, i globalne prilike nisu iste, ali nažalost, postoje brojne sličnosti između velikosrpske ideologije i politike iz 1992. godine i ove današnje, to ne smijemo potcijeniti“, poručio je na komemoraciji predsjedavajući Predsjedništva BiH Denis Bećirović.
„Zločini u Srebrenici, potresli su savjest čovječanstva. Tribunal i Mehanizam za krivične sudove u Hagu izrekli su sedam presuda za genocid. Sada je naš glavni zadatak objediniti naslijeđe Tribunala i Mehanizma“, poručila je predsjednica MRMKS-a Grasijela Gati-Santana (Graciela Gati-Santana).
„Uprkos Zakonu koji negiranje genocida zabranjuje, imamo samo jednu potvrđenu optužnicu, a nikada masovnije i intenzivnije negiranje genocida“, rekao je predsjednik Organizacionog odbora za obilježavanje godišnjice genocida Hamdija Fejzić.
Na komemoraciji, povodom 29. godišnjice genocida, visoki predstavnik Kristijan Šmit (Christian Schmidt), još jednom je upozorio da je veličanje ratnih zločina i zločinaca neprihvatljivo.
„Odreći se istine o prošlosti znači odreći se bezbrižne budućnosti. Među onima koji danas najteže pate nalazimo primjere hrabrosti. Uzorno je neposustajati u borbi za ispunjenje pravde“, poručila je ministrica evropskih poslova Crne Gore Maida Gorčević.
Odluka Ujedinjenih nacija da usvoji Rezoluciju, kojom će obilježavanje genocida u Srebrenici biti međunarodnog karaktera, treba poslužiti kao primjer da se mrak sličan genocidu u Srebrenici ne ponovi nigdje u svijetu. Palestinski narod u pojasu Gaze i na okupiranim palestinskim područjima danas proživljava ono što je preživjela Srebrenica, kazao je turski predsjednik Redžep Taip Erdoan (Recep Tayyip Erdoğan), obraćajući se videoporukom prisutnima na komemoraciji povodom 29. godišnjice genocida nad Bošnjacima UN-ove sigurne zone Srebrenice.