“Kolijevka” Berthe Morisot: Zanemarena slika koja otključava impresionizam
(Izvor: BBC/Getty Images)

“Kolijevka” Berthe Morisot: Zanemarena slika koja otključava impresionizam

Dok su mnogi fokusirani na Monetovu Impresiju, Izlazak sunca kao ključnu impresionističku sliku, druga je slika bila ključna za pokret koji je nastao prije 150 godina.

U umjetnosti se sve vrti oko ruku - onih koje je stvaraju i onih koje stvaraju. Uzmimo, na primjer, ruke koje stvaraju intimnu priču o mladom majčinstvu na malom platnu Kolijevka, 1872, remek-djelu Berthe Morisot, jedine umjetnice koja je pozvana da učestvuje na inauguracijskoj izložbi djela francuskih impresionista, otvorenoj prije 150 godina u Parizu 15. aprila 1874. Portret Morisotine sestre Edme, izgubljene u kontemplaciji dok gleda svoju novorođenu kćerku Blanche-djelo Kolijevka, kao manji dio slike, zapravo je njena primamljiva, iako nedostižna bit, umotana u slojeve poluprovidnih velova koje naše oči nikad ne mogu u potpunosti ogoliti.

Iako manje poznata od djela njenih muških kolega koji učestvuju na toj izložbi - uključujući slike Claudea Moneta, Edgara Degasa, Camillea Pissarra i Paula Cezannea,  Morisotina "Kolijevka" ključna je za razumijevanje toga koliko je revolucionarna bila svijest o impresionizmu. Slika otkriva načine na koje su impresionistički temperament i tehnike impresionizma dovele u pitanje osjetljivost moćnog Salona, zvanične umjetničke izložbe Académie des Beaux-Arts (Akademije lijepih umjetnosti) u Parizu koja je rutinski odbijala radove mnogih mladih umjetnika.

Prividna smirenost "Kolijevke", koja na prvi pogled zrači mirnom atmosferom dječije sobe, samo je naizgled spokojna. Ako se zagledamo dublje, slika je iznutra osvijetljena unutrašnjim nemirima (tjeskobom) što je bilo do tada neviđeno u umjetnosti. Razlika u Edminim rukama - jedna nosi težinu njenog umornog tijela dok se druga nervozno igra sa rubom nježnog ogrtača, omekšanog svjetlošću koja pada na njenu bebu dok se odmara,- to stvara neku nervoznu u djelu. Ruke mlade majke vuku nju, a i nas, u dva smjera.

Psihološka složenost "Kolijevke", njena posvećenost hvatanju izazova majčinstva, toliko je moderna i dirljiva.

Poput Morisot, i Edma se neformalno školovala da postane slikarica prije nego što se udala za pomorskog oficira, Adolpha Pontillona, i preusmjerila svoju pažnju na osnivanje obitelji. Edmine sumnje u vezi sa napuštanjem umjetnosti kako bi postala majka, vidljive su iz dirljivih pisama koje je kasnije pisala Berthe, priznajući da se često znala zateći kako odlazi udahnuti vazduh ateljea koji su nekada dijelile zajedno.

Teško je ne vidjeti u napetoj kretnji Edminih vrhova prstiju potisnutu želju da razgrne veo koji nas odvaja od mogućnosti našeg latentnog “ja”. Morisotina virtuoznost u slikanju prozirne tkanine promjenjive gustoće u odnosu na  pigmente na njezinoj paleti, što otvara našim očima pogled na dijte koje leži, jednako je zadivljujuća kao i sve što je bilo izloženo na toj davnoj izložbi sa 31 impresionističkom umjetnikom – događaju koji je proslavljen zbog radikalnog otkrivanja nedorečenih gesta u pokretu, vanjskog duha i ljubavi prema svjetlu. Te kvalitete su također prisutne i na 10 slika, pastela i akvarela koje je Morisot ustupila izložbi. Ali je psihološka složenost "Kolijevke", njezina predanost hvatanju izazova majčinstva, ono je što je tako moderno i dirljivo.

Rođene u buržoaskoj porodici (njihov otac bio je viši upravitelj prefekture u centralnoj Francuskoj), sestre Morisot su imale sreću da se njihov interes  za slikarstvo njeguje od malih nogu – što je bila rijetka prednost za ambiciozne umjetnice tog vremena. Kada nisu usavršavale svoje vještine u privatnom ateljeu koji im je bio na raspolaganju, učile su da razumiju jezik svjetla na otvorenom od slavnog pejzažiste Camillea Corota, koji je bio njihov učitelj. Nije prošlo dugo prije nego se pročulo o izuzetnom talentu sestara. Edouard Manet je to rano poznavanje njihove slikarske sposobnosti pretočio u obeshrabrujući komentar, koji previše govori o tadašnjem vremenu-da je "šteta što nisu muškarci".

Ima empatije u Manetovoj žalopojci da bi spol sestara mogao raditi protiv njih, te u nepogriješivom divljenju u desetak portreta Berthe koje je nastavio slikati, čije je ruke posebno pažljivo slikao. Godine 1871., godinu dana prije nego što je Morisot naslikala "Kolijevku", Manet je izazvao veliku pomutnju svojim prikazom nje u previše opuštenom položaju za mnoge suvremene oči. U Odmoru, Morisotine ruke se vide na različite načine kako grčevito drže kruti dio zatvorene lepeze i bestežinski počivaju na primamljivom baršunastoj sofi na kojoj leži.

Iste te godine, Morisot (koja će se kasnije udati za Manetovog brata, Eugènea) pokušala je sopstvenom rukom riješiti misteriju ruku u solo portretu Edme, njenom Portretu gđe. Pontillon, u kojem je njena sestra prikazana u tamnoj, pogrebnoj haljini s nedokučivim izrazom lica. Prividna mirnoća pastelne slike, koja se takođe pojavila na prvoj impresionističkoj izložbi održanoj u radionici francuskog fotografa Nadara, još jednom je pokazala nervoznu kretnju prstiju. Ovdje su ruke njene sestre, nekada prekrižene u njenom krilu, sada u pokretu, desna počinje da se mota oko njene lijeve ruke. Ona nešto krije - tajnu koja naše oči spušta na njene ruke.

Nisu svi bili oduševljeni Morisotinom vještinom slikanja prstiju. Mrzovoljni savremeni kritičar Louis Leroy, recenzirajući izložbu za satirični časopis Le Charivari, grubo je postupao s Morisotinim rukama. "Sada uzmite gospođicu Morisot!", Leroy je ogorčeno pisao o mladoj umjetnici, tada još u ranim tridesetim godinama: "Ta mlada dama nije zainteresovana za reprodukciju beznačajnih detalja. Kada treba da naslika ruku, ona napravi tačno onoliko poteza četkicom koliko ima prstiju i posao je završen. Glupi ljudi koji su pedantni oko crtanja ruke ne razumiju ništa o impresionizmu."

Leroy je, naravno, bio taj koji je, u ovoj istoj recenziji, pokušao minimizirati lomljive poteze kistom koje su koristili mnogi umjetnici na izložbi nazivajući ih "impresionistima" – namjerna uvreda koja se izjalovila kada je grupa ponosno prihvatila to ime.

Leroyev podrugljivi zraz "impresionizam" inspirisan je naslovom koji je sam Claude Monet priložio svjetlucavom pejzažu svitanja, Impresija, Izlazak sunca, 1872. godine - slika koja i danas ostaje najomiljenija i slika o kojoj se najviše govorilo na toj revolucionarnoj izložbi. Za razliku od Moneove poznatije slike, koja impresivno zaustavlja breskvasti sjaj lučke vode na  obali njegovog rodnog mjesta, Le Havre, Morisotino portretisanje i introspekcija majčinstva jeste bez očitog presedana.

Iako je Monet imao hrabrosti predstaviti  svoje promenljive oblike koji se fragmentiraju  u lirsko svjetlo kao završeno djelo, a ne kao studiju ili skicu, labava svjetlost koja vibrira sa njegovog platna zapravo nije bez prethodnika. Ta svjetlost se vidi  na platnima  britanskog umjetnika JMW Turnera, još tri decenije ranije, na djelima o kojima je Monet razmišljao dok je živio u Londonu neposredno prije nego što će naslikati Impresiju, Izlazak sunca. Iako u historiji umjetnosti ne nedostaje slika majki i djece, Morisotino je djelo ipak svježe i inovativno.

Snažni utjecaj „Kolijevke“ na vatrenocrvene zidove prve impresionističke izložbe, makar i slučajno, bio je šokantan kontekst u kojem su posjetitelji doživljavali sliku. Iako je o smještaju radova u Nadarovoj preuređenoj radionici odlučeno ždrijebom umjetnika koji su učestvovali na izložbi, odluka da se "Kolijevka"-sa svim njenim tenzijama kao i nježnostima roditeljstva i djetinjstva, objesi rame uz rame sa uzbudljivim  prikazom trenutka kad prostitutku u bordelu razodjene sluškinja radi razvratnog užitka podrugljivog muškarca, sigurno se mora svrstati među najsumnjivije u povijesti izlaganja umjetnosti. Uz to, susjedstvo Morisotinog rada sa Cézanneovim provokativno erotičnim djelom-Modernom Olimpijom kao reimaginacijom jednog ranijeg, skandaloznog Manetovog platna (koje je samo po sebi bilo rizična reinvencija Tizianove slike), predstavlja fascinantan prikaz progresivnih vizija.

Oba se djela svojim dojmom oslanjaju na predstavu beskonačne tajne života, te na predstavljanje slikara kao odvažnog otkrivatelja dubokih istina. U godinama koje su uslijedile nakon prve impresionističke izložbe, oba umjetnika nastavit će eksperimentirati s oduzimanjem formi dok će ponovno izmišljati konture boje i svjetla. Cézanneova će postignuća priskrbiti obožavanje umjetničkih nasljednika, inspirirajući kubizam i još mnogo toga, dok će Morisot ostati u njegovoj sjeni. Iako smo posljednjih godina vidjeli, s postavljanjem promišljenih retrospektiva, zajednički napor da se skine zavjesa s Morisotinog genija, njena ruka još počiva na rubu kulturne svijesti – još čeka da bude u potpunosti shvaćena.

federalna.ba/BBC

slika “Kolijevka” Berthe Morisot