Koji su najbolje, a koji najlošije plaćeni poslovi u EU?
Najbolje plaćeni poslovi u Luksemburgu su u sektoru obrazovanja, prema podacima evropske agencije za statistiku Eurostat. Luskemburg je jedina zemlja Evropske unije u kojoj je obrazovanje na vrhu liste po visini prosječnih bruto mjesečnih zarada.
Na Kipru je obrazovanje na drugom mjestu, po podacima iz 2018. godine. Informaciono-komunikaciona industrija je bila najplaćeniji sektor u 12 od 27 članica EU, a u četiri zemlje je bila na drugom mjestu.
Dobro plaćeni poslovi su i u sektoru finansija i osiguranja. Iako zaposleni u tom sektoru najviše zarađuju u samo četiri članice – Francuskoj, Mađarskoj, Malti i Švedskoj, oni su na drugom mjestu u 16 i na trećem u šest zemalja.
Radnici u sektoru snabdijevanja električnom energijom, gasom i klima uređajima imaju najviše prosječne plate u šest država EU, a u dvije zemlje su na drugom mjestu.
Najlošije plaćeni su zaposleni u uslugama smještaja i usluživanja hrane u svim članicama EU osim Grčke, Malte i Slovenije, gdje su na pretposlednjem mjestu, i u Hrvatskoj.
Administrativne i pomoćne djelatnosti su drugi najlošije plaćeni sektor u 12 članica, a ti radnici imaju najniže prosječne plate u tri zemlje – Grčkoj, Hrvatskoj i Sloveniji.
Trgovina na veliko i malo, popravka motornih vozila i motocikala je najplaćeniji sektor u Grčkoj, ali je u većini drugih članica među slabije plaćenim djelatnostima.
Građevina je u većini zemalja na sredini liste. Najviše je rangirana u Poljskoj, na šestom mjestu, i u Estoniji, Letoniji, Holandiji i Švedskoj, na sedmom mjestu.
Na Malti su u tom sektoru najniže zarade, a ti poslovi su među najslabije plaćenim i u Hrvatskoj, Rumuniji, Mađarskoj, Portugalu i Sloveniji.
federalna.ba/Beta