Kobasičari i salameri izlagali proizvode u Tomislavgradu
Finalnom manifestacijom i proglašenjem pobjednika u Tomislavgradu je završena 3. međunarodna kobasijada. Riječ je o višednevnoj manifestaciji koja je okupila izlagače iz BiH, Hrvatske, Slovenije i Srbije, kao i međunarodni stručni sud u kojemu su se nalazili eminentni salameri i poznati šefovi kuhinja. Zbog epidemiološke situacije ove godine su izostali Mađari i Austrijanci.
Budući da u ovogodišnjem natjecanju nisu sudjelovale dvije europske zemlje, i uzoraka je bilo nešto manje nego što ih je bilo 2020. godine, kada je u Tomislavgradu održana 2. međunarodna kobasijada, ali je vidan napredak domaćih kobasičara i salamera.
„Ove godine je 90 uzoraka, salame su sve bolje, nijedna nije diskvalificirana, čega je prije i bilo. Ljudi koji donose na takmičenje žele da bude proizvod dobar i trude se. Bolje je manje, a da nema diskvalificiranih, nego da je više pa da je 3 ili 5% diskvalificiranih - to je onda loše“, kaže Milinko Perković, predsjednik međunarodnog ocjenjivačkog suda.
Za razliku od Hrvatske i Slovenije, u BiH se kobasicama nerijetko dodaje crvena paprika, pa takvi proizvodi na natjecanjima idu u kategoriju nerazvrstanih. Cilj organizatora je standardizirati domaći proizvod.
„Cilj je da napravimo jednu duvanjsku kobasicu koja će imati svoje standarde, svoj standardni sastav, svoje standardne dimenzije i koju ćemo na kraju, jednog dana, i zaštititi kao duvanjski autohtoni proizvod. Imamo pomoć kolega iz Samobora i Slovenije pa nam je puno lakše nego nekim drugim udrugama koje su tek počinjale“, govori Bože Radoš, potpredsjednik Udruge Duvanjski kobasičari.
I Braco Mirošević član je međunarodnog ocjenjivačkog suda: „Šteta je da svi mi ponavljamo iste greške, i organizacijske i što se tiče same proizvodnje salama i kobasica. Dobro je ako malo izmijenimo iskustva, tako da ovi naši prijatelji ovdje iz Duvna velikim koracima sada koračaju“.
Slovenci su pobrali zlatna odličja za salame, a najbolja kobasica proizvedena je u Tomislavgradu. Domaći uzgoj i kvaliteta mesa od presudne su važnosti, ali i receptura.
„Mi to držimo obiteljski, a najviše majka i otac. Oni tu glavni kao za tu, hajdemo reć, tajnu recepta. Kad se to radi, onda su samo njih dvoje prisutni“, kaže uz smijeh Ilija Tomić, dobitnik 1. nagrade u kategoriji duvanjska kobasica.
Ocjenjivačkom sudu nije bilo lako. Valjalo je kušati svih 80 uzoraka, te pri bodovanju, uz miris i okus kobasice, odnosno salame, ocijeniti vanjski izgled, konzistenciju i presjek. A kako nije bilo diskvalificiranih uzoraka, i za posjetitelje je bilo kušanja u izobilju.
federalna.ba