Ko je napravio propuste?
Istraga u posljednjem slučaju krađe naoružanja, prema još nezvaničnim informacijama, 25 pištolja iz kasarne Pazarić, koju provode istražni organi se nastavlja, kazao je danas Sifet Podžić, ministar odbrane BiH, ne otkrivajući detalje. U ovakvim slučajevima i Ministarstvo paralelno provodi drugi - disciplinski postupak po procedurama Ministarstva jer je ovo očigledan pokazatelj da je sistem zakazao a od odgovornosti nije niko amnestiran, kaže Podžić.
„Vidjećemo gdje je sistem zakazao. Očito da jeste zakazao, čim se ovo dogodilo. Očito je da se dešava. I od mene kao najodgovornijeg do zadnjeg vojnika koji je u to doba trebao biti na straži će se isprovjeravati.Sve će biti ispitano i sve će mjere biti preduzete, kategoričan je Podžić.
Da je indikativan način na koji je oružje pokradeno, uvjerena je Dušanka Majkić, zamjenica predsjedavajućeg zajedničke parlamentarne Komisije za odbranu i sigurnost BiH.
“Neko kao da je znao, u sanduku, pa u kasi. Kako je to izveo fizički? Ako je to poruka koju nam šaljete, ako institucije bezbjednosti šalju poruku da nismo bezbjedni - ko to treba da uradi. Unutar OSBiH se to desilo. Javnost će to pitati”, rekla je Majkić, poručivši da javnost neće čekati godinama na odgovore.
Nestanak naoružanja u Pazariću nije usamljen.U posljednjih 10 godina zabilježeno je najmanje deset krađa zbog čega je više pripadnika Ministarstva odbrane i Oružanih snaga sankcionisano zbog toga što nisu savjesno izvršavali svoj posao. Jedini slučaj u kojem je istraga pokazala vezu između krađe naoružanja sa pripadnikom Oružanih snaga bio je 2018. godine u slučaju krađe u kasarni Miloš Obilić na Palama u kom je krivično sankcionisan pripadnik Oružanih snaga, Mladen Mijatović. Izuzev ovog, većina počinilaca ovih krivičnih djela ostaju nepoznati kao i odgovor gdje završava velika količina oružja, Mirko Okolić, zamjenik ministra odbrane BiH:
„Od 2017. godine nikada nisu otkriveni tragovi gdje je to završilo“
Dušanka Majkić smatra da oružje dođe u ruke terorističkih ili kriminalnih grupa.
Vrijednost na ilegalnom tržištu oružja, kažu stručnjaci, vrtoglava je. Prema Krivičnom zakonu BiH, za krađu oružja i vojne imovine, te dijela borbenih sredstava koji služe potrebama odbrane,propisana je kazna od šest mjeseci do pet godina zatvora.