Stiže cjepivo iz Srbije, najavljen sastanak s Pfizerom i WHO-om
Sutra u BiH dolazi srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić. Na poklon ćemo dobiti pet tisuća cjepiva. Da budemo precizni, cjepiva će dobiti Federacija BiH.
U međuvremenu, lider SDA Bakir Izetbegović naveo je da će cjepiva stići u prvoj polovini ovoga mjeseca.
Inače, posljednjih dana različiti predstavnici Vlasti u BiH sastajali su se i istupali u javnost da bi utvrdili kada će doći cjepiva, zašto kasne isporuke i tko je za to kriv.
Krivac zašto u Bosni i Hercegovini nije počela masovnija imunizacija uglavnom je pronađen u COVAX-u, proizvođaču cjepiva, nepostojanju zakona, strahu zbog afere respiratori. Dakle, u svemu osim u samim vlastima.
Vučić na Sarajevskom aerodromu predaje donaciju cjepiva za BiH
Cjepiva nema: jer nas je COVAX izdao, jer nas Pfizer ucjenjuje, jer nam zakon ne da da ih kupujemo, jer se bojimo. COVAX obećao da će isporučiti, potvrdio da smo ispunili sve uvjete, a onda kad se garantirani rok približio, javio se Pfizer.
Tvrde, ipak ne ispunjavamo sve uvjete. Koje, znat ćemo sutra, nakon sastanaka s Pfizerom i Svjetskom zdravstvenom organizacijom.
„Gdje je više nesporazum: i sa COVAX-om i sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom i s Pfizerom kao firmom? Da vidimo je li to zaista onako kako oni tvrde ili ovako kako mi tvrdimo“, navodi Željko Komšić, član predsjedništva BiH (DF).
No, osim Pfizera u BiH je do kraja veljače trebalo stići više od 150.000 doze AstraZenece, a o tomu se Covax ne oglašava. Pfizer je dodatne uvjete tražio i od drugih zemalja iz ovoga mehanizma, no naši nadležni su bili najkategoričniji. Pfizer su optužili za ucjenu, zaprijetili su i tužbom, a u jednom svi složni - sve kriterije smo ispunili.
„Smatramo da, ukoliko treba neke kriterije ispuniti, a tvrdim da su svi ispunjeni, da se u tom slučaju treba unaprijed znati šta mi to trebamo ispuniti, a ne pred sam početak distribucije vakcine tražiti neke dodatne uvjete“, ističe Goran Čerkez, pomoćnik ministra zdravstva FBiH.
No, ostavimo COVAX na trenutak po strani. Cjepiva koja smo preko njih naručili, dovoljna su tek za 20 posto stanovništva, a za kolektivni imunitet potrebno je cijepiti barem 60 posto. Što i kako dalje? Ako pitate Milorada Dodika, recept vrlo jednostavan:
„Postoji ugovor u kojem piše da Republika Srpska naručuje 400.000 doza, to košta šest miliona eura. Platiš šest miliona eura i dobiješ toliko za šest miliona eura“, objašnjava Dodik.
A ovom metodom nisu se služili na razini države, a ni Federacije. Razlozi - nema zainteresiranog veletrgovca, raspravljaju treba li mijenjati zakon, a na koncu opravdanje nalaze i u strahu.
„Radi se o tome da jedna vakcina putem COVAX mehanizma košta 10,55 dolara, a danas se kupuje u svijetu i prodaje za cijenu koja je znatno veća i vjerovatno se kod ljudi pojavio strah, pogotovo nakon svega što preživjeli kada je u pitanju i afera s respiratorima“, navodi Šefik Džaferović, član predsjedništva BiH (SDA).
A jesmo li ili nismo trebali mijenjati zakon, sutra će odlučiti državni Dom naroda. Sutra bi trebali biti riješeni i nesporazumi sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom i Pfizerom.
Federalna vlada je već pozvala veledrogerije da se uključe u nabakvu cjepiva. Opravdanja će uskoro ponestati, a ako cjepiva i daljnje ne bude, tko će onda biti odgovoran? Ili ćemo čekati na tuđu milostinju. Prva stiže sutra.
federalna.ba