Književni klub Europe House: Gošća Ferida Duraković
Nakon ljetne pauze, prvo jesenje izdanje književnog kluba Booked u organizaciji Europe House, biće posvećeno bosanskohercegovačkoj književnici Feridi Duraković i njenoj knjizi proze „Ne lažem Tita mi“ u izdanju Nomada.
Susret je zakazan za utorak, 29.10. u 18 sati, a s Feridom Duraković razgovarat će Kristina Ljevak Bajramović.
Ferida Duraković, koju najviše prepoznajemo kao iznimno uspješnu autoricu poezije, te proze i poezije za djecu, prvu poetsku zbirku „Bal pod maskama“ objavila je 1977. godine i za nju dobila "Nagradu Književne omladine BiH" i "Nagradu Svjetlosti" za najbolju prvu knjigu mladog autora.
Narednih decenija njena poezija i proza prevedene su na tridesetak jezika.
Diplomirala je na Filozofskom fakultetu u Sarajevu, radila kao profesorica jezika, lektorica i urednica za književne programe u sarajevskom Domu mladih na Skenderiji. Sigurno njen najznačajniji angažman u polju kulture bio je dvadeset dvije godine dug staž na poziciji glavne sekretarke i izvršne direktorice P. E. N. centra BiH u Sarajevu.
„Ne lažem Tita mi“ objedinjuje prozu nastalu u rasponu od dvadeset i više godina. Ferida Duraković piše o smrti i prolaznosti, začudnostima i zapitanostima iz dječije i iz zrele perspektive, ako u njima uopšte ima razlike. Jer obično je onaj formalno dječiji pogled nerijetko i zreo ugao posmatranja, posebno u patrijarhalnom svijetu, gdje se ženskoj djeci tepa sa „sine“ i „magare“, a koja, uglavnom, poput magaraca, povuku najveći teret, posebno kada su ženski sinovi ujedno i najmlađa djeca, u višečlanoj porodici.
Ferida Duraković piše o majkama kojima je „uvijek važnije to šta će reći ljudi od onoga šta njihove djevojčice misle“ i očevima koji na roditeljske sastanke idu samo odličnoj djeci, jer će umjesto njih, onima koji to nisu, otići naravno majka jer „ona ima vremena i živaca da se bruka, a otac ima vremena i živaca samo da bude ponosan na dobru djecu“.
Pišući knjigu „Ne lažem Tita mi“ Ferida Duraković nas vraća u svijet (ako smo od njega ikada odmakli) u kojem se roditeljski prijepori lome preko djece, do te mjere da će otac, ne bi li se inatio majci, odsjeći kod brice dugačke pletenice svojih djevojčica, od kojih će jedna, bolešljiva i maštovita, lijepiti kosu svojoj ćelavoj lutki, jer za onu s kosom, koja bi obično dolazila iz Trsta i krasila krevete spavaćih soba, novca nije bilo.
Osim o patrijarhatu i kroz njega kreiranu moć zahvaljujući tome što se ona najčešće identifikuje s novcem, Ferida Duraković najviše piše o smrti, strahu od nje i smrtima oko nje, posebno onim ratnim, nedostojanstvenim, ali i smrti bližnjih i spoznaji o životnoj radosti onda kada čovjeku ističu posljednji dani života. Iznimno važni u ovom dijelu su fragmenti prepiske s autoričinom prijateljicom, pjesnikinjom Tatjanom Lukić koja je prerano preminula.
Na jednom mjestu u knjizi Ferida Duraković piše: „Važne su nepoznate daljine i književnost, ostalo su tričarije“.
U duhu koncepta ovih čitalačkih susreta, pored razgovora o autorskom djelu, gost književnik/književnica govori i o romanu nekog od evropskih autora ili autorica.
Izbor Feride Duraković biće Dubravka Ugrešić zahvaljujući čijem pisanju je južnoslavenska književnost postajala ravnopravnim dijelom evropske književnosti, zapravo i prije nego što je Ugrešić zvaninično, zahvaljujući mjestu boravka i adresama objavljivanja, postala evropska autorica.
Dijeleći isto uvjerenje o važnosti književnosti, Europe House poziva posjetitelje da pročitaju „Ne lažem Tita mi“, i sa autoricom razgovaraju o napisanom. Osim ključnih tema vezanih za ovu knjigu, bit će riječi i o njenoj poeziji kao i ukupnom angažmanu u oblasti kulture.
Ulaz je slobodan, a broj učesnika ograničen. Stoga je potrebno raniej najaviti dolazak-saopćeno je iz Književnog kluba Europe House.
federalna.ba