Knjiga kakanjskih gimnazijalaca: „U ovom svijetu Dino Šaran i mi“
„U ovom svijetu Dino Šaran i mi“ naziv je knjige koju su napisali kakanjski tinejdžeri nakon višemjesečne radionice u okviru projekta „Teen biblioteka“. Oni su tokom svog rada pokušali kontekstualizirati tekstove pjesama muzičke grupe „Letu štuke“ te iznijeti kritičke stavove, ali i promjenu percepcije stvarnosti nakon analize.
Kroz stihove, pisanu riječ, ugodan razgovor i interakciju kakanjski srednjoškolci su krunisali rad u okviru projekta Teen bibliotaka. Tokom prošle godine u okviru ovog projekta, čiji je domaćin Javna ustanova Gradska biblioteka Kakanj, učestvovalo je oko 40 srednjoškolaca. Njih 10, uz mentorstvo profesora sociologije i filozofije Adisa Bešića, umjesto analize do sada napisanih književnih djela, odlučili su napisati svoju knjigu, nakon upoznavanja s tekstovima frontmena grupe „Letu štuke“ Dine Šarana.
„Ako danas trebamo uprijeti prstom i reći ko je avangarda kulture danas u našoj domovini za mlade ljude - to je definitivno Dino Šaran i Letu štuke“, kaže profesor Bešić.
Mehmed Đokić učenik je Gimnazije Muhsin Rizvić: „Čuli smo svi ko je Dino Šaran kroz Letu štuke. Međutim, nismo ih slušali, znali smo jednu ili dvije pjesme, a danas znamo cijeli repertoar i stvarno ih razumijemo. I ono što je jako bitno, što bih želio da naglasim - nismo upoznali samo Dinu Šarana, nego smo kroz istraživanje njega upoznali Štulića, Mladenovića i novi pokret“.
„Dobili smo mnogo više nego što smo očekivali, puno više savjeta, puno više nekih Dininih stavova i mišljenja koje nismo imali prilike do sad da čujemo, da izvučemo iz njegovih pjesama i intervjua. Mislim da smo svi zadovoljni i da smo ponijeli neko novo znanje koje će nam služiti cijeli život“, dodaje Azra Đuđo.
U periodu digitalizacije i dostupnosti svega, mladi često, bez selekcije, uzimaju ono što im se nudi, a kontaminiranost medijskog sadržaja može biti opasna.
„Mi se moramo boriti kroz ovakve stvari, okupljanja, druženja, direktne komunikacije, književnost, samu muziku, sve ono do čega ne može doprijeti tehnologija. A to je duša. Ja sam uvijek mislio za svoju muziku da je ona za neku zreliju ekipu, tako da sam fleširan ovim dočekom i prijemom, razgovorom, pitanjima komunikacijom, interakcijom“, govori Šaran.
Ideja univerzalne vrijednosti je vječna, a ljubav kao pokretač svega zasigurno može potaknuti autora na stvaranje djela koja nemaju rok trajanja.
„Prije svega ljubav. Prije svega i iznad svega. Od ljubavi je nastalo sve. Iz ljubavi je nastao univerzum. Iz ljubavi smo mi, mi smo iz ljubavi svi, plod ljubavi. Tako da ne treba imati nikavih sumnji sve je na svom mjestu, bez obzira na to što se nekad čini da nije tako. Strpljenje je potrebno, budućnosti ima, život je lijep, duša je vječna“, umjetnikova je poruka.
Na kraju druženja mladi gimnazijalci su Šaranu grupe poklonili publikaciju „U ovom svijetu – mi i Dino Šaran“ nastalu kao želja i rezultat rada u projektu „Teen biblioteka“ , a on je njima poklonio svoju novu još neobjavljenu pjesmu.
federalna.ba