Kladanjska deponija Stanovi gori dvanaesti dan

Kladanjska deponija Stanovi gori dvanaesti dan

Dvanaesti je dan kako gori kladanjska deponija Stanovi.

Iako je situacija nešto povoljnija nego prvih dana i požar je lokalizovan, i dalje je vrlo neizvjesno kada će biti u potpunosti ugašen.

U Kladnju je proglašeno stanje prirodne nesreće, a  trenutno su oslonac jedino lokalne snage koje kontinuirano djeluju na požarištu. Iako trenutno nema opasnosti od širenja požara na okolnu šumu, značajan problem predstavljaju gasovi i dim i to ne samo na požarištu, nego i u okolnim naseljenim mjestima.

Prvih dana požar na deponiji Stanovi, uz pomoć vatrogasnih ekipa iz drugih općina i gradova TK, gašen je samo vodom, no kako to nije urodilo plodom, posljednjih dana vrši se zasipanje požarišta zemljom.

„Nakon toga sa našim snagama, vatrogasnim društvom, javnim preduzećem Komunalac i cisternom CZ gasimo ta manja žarišta. Sama emisija dima je smanjena za nekih 50%. Sužavamo gorivu površinu deponije i trebat će još dosta truda i materijala da se situacija u potpunosti smiri“, objašnjava Jusuf Čavkunović, načelnik Kladnja (PDA).

„Deponija je relativno stabilna. Ovo je ogroman, prezahtjevan posao za jednu lokalnu zajednicu kao što je naša. Mi očekujemo da ćemo u narednih par dana ovim sistemom uspjeti staviti deponiju pod kontrolu bar 80%“, poručio je Senad Šarić, pomoćnik općinskog načelnika za civilnu zaštitu i komunalne poslove.

Posebnu opasnost, od početka, predstavljaju toksični i agresivni plinovi, te dim koji dolazi do naseljenih dijelova obližnjih mjesnih zajednica Gojakovići i Starić.

„Nije to stalni neki dim tu, zavisi kao što sam rekao od strujanja zraka, tako da bude u toku dana nekada i bez dima ova naseljena mjesta. Jedna porodica je samo privremeno napustila svoj dom, ostalo stanovništvo je tu, borimo se sa dimom“, kazao je Samir Salihović, predsjednik MZ Starić.

No, ekolozi ipak upozoravaju.

„Trebalo bi se raditi mjerenje koncentracije tih plinova, zatim upozoriti domaćinstva koja se nalaze u blizini da znaju da je to opasno. Recimo najopasnije je za trudnice, za malu djecu te hronične bolesnike“, upozorava Džemila Agić, direktorica Centra za ekologiju i energiju Tuzla.

Upozoravaju također i da su požari na deponijama otpada konstantna potencijalna opasnost jer imamo deponije miješanog otpada koji se godinama odlaže nesortiran.

„Stvorila se velika količina metana unutar tog otpada i to jednostavno jedna bomba koja je spremna da se zapali u bilo kojem momentu. Međutim, kada imamo visoke temperature, kada imamo ovakvu situaciju, logično da se može doći do zapaljenja. Pitanje je koja je sljedeća deponija“, dodala je Agić.

A u TK sljedeća je već bila tuzlanska, koja je gorjela protekli vikend. Agić još dodaje da je jedina efikasna preventiva odgovoran pristup upravljanju otpadom, u skladu sa evropskim standardima, odlaganje isključivo nereaktivnog materijala i spaljivanje opasnog.

federalna.ba

Kladanj deponija požar