Kina dozvolila parovima treće dijete kako bi suzbila demografsku krizu
(Izvor: AP)

Kina dozvolila parovima treće dijete kako bi suzbila demografsku krizu

Kina je usvojila izmjenu Zakona o planiranju porodice kojom se omogućava parovima da imaju troje dece, pokušavajući da spriječi demografsku krizu koja bi mogla da ugrozi njene nade u povećanje prosperiteta i globalni uticaj.

Stalni komitet Nacionalnog narodnog kongresa usvojio je izmjene zakona u petak kao dio višedecenijskog napora vladajuće Komunističke partije da diktira veličinu porodica u skladu sa političkim direktivama. Od osamdesetih godina prošlog vijeka, Kina je za većinu parova veličinu porodice strogo ograničila na samo jedno dijete, sprovodeći takvu politiku uz prijetnje novčanim kaznama ili gubitkom posla, što je dovelo do zloupotreba, uključujući prisilne abortuse.

Preferiranje sinova dovelo je do polno selektivnih pobačaja, što je stvorilo ogromnu neravnotežu u odnosu polova.

Pravila su prvi put ublažena 2015. godine kada je roditeljima dozvoljeno da imaju dvoje djece jer su zvaničnici očito shvatili da će Kina ostariti prije nego što postane bogata.

Najmnogoljudnija zemlja svijeta je dugo hvalila politiku jednog djeteta kao instrument kojim je spriječeno 400 miliona novih rođenja, čime su ušteđeni resursi i podstaknut privredni rast.

Međutim, natalitet Kine, paralelno sa trendovima u Južnoj Koreji, Tajlandu i drugim azijskim ekonomijama, već je padao i prije pravila jednog djeteta. Prema podacima Svjetske banke, prosječan broj djece po majci pao je sa šest u 1960-im na ispod troje do 1980. godine.

U međuvremenu, broj radno sposobnog stanovništva u Kini je opao u posljednjoj deceniji.

Prema vladinom popisu koji se radi jednom u deset godina, broj stanovnika se prošle godine popeo na 1,411 milijardi ljudi, što je 72 miliona više nego 2010.

Statistika pokazuje da je prošle godine rođeno 12 miliona beba, što je 18 odsto manje u odnosu na 14,6 miliona 2019.

Kinezi stariji od 60 godina činili su 18,7 odsto ukupnog stanovništva zemlje 2020. godine što je za 5,44 procentnih poena više nego 2010. godine. Istovremeno, postotak radno sposobnih građana pao je na 63,3, od ukupno 70,1 odsto koliko je bilo na popisu prije jedne decenije.

Japan, Njemačka i druge bogate zemlje suočavaju se sa istim izazovom manjka radnika za izdržavanje starijeg stanovništva, ali one se oslanjaju na ulaganja u fabrike, tehnologiju i strana sredstva, dok je Kina novoindustrijalizovana ekonomija sa radno intenzivnom poljoprivredom i proizvodnjom.

federalna.ba/Beta

Kina djeca