Khaled Hosseini o zabrani knjiga u SAD-u: Iznevjerili su studente i njihovo obrazovanje
(Izvor: Arhiv)

Khaled Hosseini o zabrani knjiga u SAD-u: Iznevjerili su studente i njihovo obrazovanje

Khaled Hosseini, jedan od vodećih svjetskih autora, osudio je zabranu knjiga na Floridi i drugdje u SAD-u kao izdaju učenika i njihovog prava na dobro obrazovanje.

Prema izvještaju PEN America objavljenom krajem prošle godine, američke državne škole imale su oko 5.894 zabrane knjiga od jula 2021. do juna 2023., s više od 40% na Floridi. Često su autori čije su knjige na meti „žene, obojene osobe i/ili pripadnici LGBTQ+ populacije“, navodi PEN.

"Zabrana knjiga ne štiti studente, mislim da ih se tako iznevjerilo", rekao je Hosseini za Guardian.

Hosseini je uporedio trend zabrane knjiga u SAD – koji su uglavnom pokretali socijalni konzervativci i republikanci – sa usponom autoritarnih režima u Evropi 1930-ih. “Ovo je 21. vijek. Mislio sam da se to dogodilo u Evropi 1930-ih”, rekao je Hosseini, govoreći o stalnom porastu književne cenzure.

Dodao je: „Od vitalnog je značaja za život u demokratiji da studenti budu izloženi idejama, da im je dozvoljeno da razmišljaju kritički i da čuju glasove koji nisu samo njihovi. Trebali bi naučiti da će dijeliti svijet s ljudima koji ne liče na njih i ne zvuče kao oni. Knjige su odličan doprinos tome.” Školski odbor u okrugu Brevard na Floridi nedavno je izglasao da se Hosseinijev roman Lovac na zmajeve zadrži na policama nakon što je odboru napisao iskreno pismo tražeći od njih da ne zabranjuju njegov rad.

Hosseinijev roman, koji priča priču o dječaku koji je odrastao u Kabulu 1970-ih, bio je dvije godine na listi bestselera New York Timesa i prodat je u preko 8 miliona primjeraka širom svijeta. Smješten u pozadini ratom razorenog Afganistana, bavi se složenim temama kao što su prijateljstvo, izdaja i porodične napetosti.

U školskoj godini 2021-2022, to je bila jedna od najzabranjenijih knjiga u SAD.

Posljednjih nekoliko mjeseci, Lovac na zmajeve se pridružio rastućoj listi naslova koji su "na pregledu" ili su osporavani od strane školskih odbora širom zemlje.

Oko 40 knjiga još čeka formalno razmatranje u okrugu Brevard. Njihova budućnost kao dio školskog nastavnog plana i programa, ili čak njihova dostupnost učenicima koji ih žele pročitati, zavisi od ishoda distriktne komisije za selekciju. Hosseini je u januaru upozoren da je odbor školskog odbora na Floridi osporio njegovu knjigu i savjetovao ga da bi najbolje bilo ukoliko im se direktno obrati.

Vijest nije bila iznenađenje; Brevardovsko poglavlje Moms for Liberty, desničarske grupe za prava roditelja, uložilo je prigovor na knjigu 2022. Oni su rekli da knjiga, zajedno s drugim bestselerima poput Klaonica-Pet, sadrži seksualni sadržaj, retoriku „rasnih podjela“ i kritike kršćanstva, što ju je učinilo neprikladnim za studente.

Hosseini je odlučio da je pismo najbolji način da ubijedi školski odbor da preispita svoju odluku i založi se za nastavak korištenja njegove knjige.

„U fioci mog kancelarijskog stola nalazi se zaliha manila koverti“, počeo je. „Unutar svake nalaze se neki od spisa koje sam prikupljao u periodu od skoro 20 godina – i koje nastavljam da skupljam. Dobio sam ih od srednjoškolaca iz svih krajeva SAD-a. U ovim pismima studenti sa mnom često prilično potresno dijele kakav je utjecaj čitanje Lovca na zmajeve imalo na njihove živote.”

Hosseini nastavlja da opisuje utisak svog romana na mlade čitatelje od njegovog objavljivanja 2003. Od toga da im nudi prvi pogled u afganistansku kulturu do pomoći u snalaženju u složenim situacijama u školi i kući, jasno je da je njegovo pisanje imalo trajan i opipljiv utjecaj.

„Lovac na zmajeve se obraćao ovim studentima; povezao se s njima na pravi način”, rekao je za Guardian. “Ogromna je privilegija znati da riječi koje sam stavio na papir mogu imati pozitivan utjecaj.”

Hosseini je bio oduševljen što je dobio obavijest da će njegova knjiga biti vraćena na police u okrugu Brevard zbog njegovog pisma, ali je potom brzo obaviješten o još jednoj zabrani u drugom okrugu.

Kao i mnogi drugi autori – Georgea M Johnson, Maiae Kobabe, Ellen Hopkins – zabrane knjiga neprestano prijete i osporavaju rad pisaca širom SAD.

Johnson, pisac memoara iz 2020. „Svi dječaci nisu plavi“, na sličan je način dobio žalbu školskog odbora kada je njegova majka pročitala snažnu izjavu u njihovo ime na sastanku u New Jersyju. „Naše knjige ne uvode tinejdžere u teške teme. One su jednostavno resurs koji im je potreban kako bi mogli razumjeti teške teme koje svakodnevno žive”, rekla je Johnsonova majka.

Zabrana je ukinuta i knjiga je ostala u biblioteci. Međutim nisu svi autori koji se direktno obraćaju školskim odborima naišli na isti prijem.

Kao otac, Hosseini je priznao roditeljski impuls da treba djecu štititi. Ali, on čvrsto vjeruje da je velika većina srednjoškolaca daleko sofisticiranija od roditelja koji su predvodnici zabrane. Zabranjene knjige poput Lovca na zmajeve, tvrdi on, mogu na odgovarajući i konstruktivan način izazvati studente u SAD-u i šire.

“Knjige nam otvaraju svijet, oni su neprocenjiv, nemjerljiv dar”, dodao je.

“Čitajte stvari sa kojima se slažete, ali i stvari s kojima se ne slažete – moja je nada da je ovo samo jedan odraz političkog trenutka i da će proći.”

federalna.ba/The Guardian

Khaled Hosseini zabrana knjiga SAD