videoprilog Emine Smajlović (Dnevnik 2)

KCUS - umjesto da bude mjesto spasa, postaje simbol sistemske nemoći

Klinički centar Univerziteta u Sarajevu. Dijagnoza glasi: direktor v. d., čeka se raspisivanje konkursa. Usluge upitne. Kadar se osipa. Uslovi rada teški. Liste čekanja i politika. Anamnezu uradila Emina Smajlović.

Klinički centar Univerziteta u Sarajevu - najveća i najvažnija zdravstvena ustanova u državi, bastion znanja i stručnosti. Mnogima prva adresa kada zdravlje bude narušeno. Bar bi tako trebalo biti. Realnost, ipak, drugačija. Slučaj zaraženih beba na Kliničkom centru priča je koja je odjeknula među građanima. Nekoliko beba koje su bile smještene na Kliničkom centru zbog sistemske infekcije izmještene su van Bosne i Hercegovine. Prema navodima roditelja, intrahospitalna infekcija se pojavila nakon izlaska beba iz porodilišta, a riječ je o gnojnom meningitisu, koji može ostaviti trajne posljedice na mozgu. Vodstvo KCUS-a nije nabavilo neophodni endoskop, koji bi pomogao u liječenju. Ubrzo je reagovala i Kantonalna uprava za inspekcijske poslove.

“Dana 23. 1. 2025. godine u 14:50 h putem službenog e-maila zaprimljena je informacija od strane Javne ustanove Zavod za javno zdravstvo Kantona Sarajevo o sumnji na pojavu epidemije na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu, zbog sumnje da su tri bebe zaražene u bolničkim uslovima bakterijom Enterobacter cloacae, te su sa simptomima sepse i meningitisa, a što je utvrđeno na osnovu zaprimljenih Prijava bolničkih infekcija”, naveli su iz Uprave za inspekcijske poslove Kantona Sarajevo.

Iz Kliničkog centra, ipak, demanti. Infekcija nije intrahospitalna:

“Na Klinici za ginekologiju i akušerstvo KCUS-a nije otkriveno postojanje bilo koje vrste bakterija. Kao rezultat upućenih prijava, proveden je inspekcijski nadzor od strane Inspektorata sanitarne, zdavstvene i farmaceutske inspekcije i inspekcije za hranu Kantona Sarajevo, na čiji smo upit analizirali svakog pojedinačnog pacijenta, dostavili sanitarne knjižice uposlenika, evidencije održavanja čistoće, kao i zapisnike o poduzetim mjerama u cilju poboljšanja epidemiološke situacije (sastanci, edukacije uposlenika). Sve sugestije koje dobijemo od strane Inspektorata, primijenit ćemo u potpunosti.”

Nije zaraza jedini problem. Niz je drugih koje na svojoj koži svakodnevno osjećaju pacijenti:

“Imam dojam da nema adekvatnih doktora za liječenje pojedinih bolesti. Dugo se čeka. Jutros sam u pola devet došao i sad završio. Nisu oni krivi, nema ni aparata.”

“Ja sam zadovoljan uslugama, ali sam sistem ne nudi zadovoljstvo pacijentima. Ako moramo čekati pet mjeseci na ultrazvuk srca ili drugi pregled, to onda nije dobro. A mali je broj ljekara pa i ne mogu raditi brže.”

“Čekamo na preglede dugo. Govorim vam iz iskustva svoje supruge. Naručena je hitno na magnetnu rezonancu, rekli su hitno. Ja sam sišao dolje pitao. Kažu za četiri mjeseca. A rekoh, šta da nije hitno. Kažu, onda od šest mjeseci do godinu. Donosimo lijekove.”

I na ove navode iz Kliničkog centra novi demanti. Sve se radi u skladu sa zakonom.

“Navodi da u KCUS-u nema potrebne potrošne medicinske opreme i lijekova također su neistina. Nabavka se redovno vrši, shodno postojećem Zakonu o javnim nabavkama, a na osnovu iskazanih potreba naših klinika. Nijedna klinika nije ukazala na nedostatak potrebne medicinske i higijenske opreme, kao ni lijekova. Klinička apoteka KCUS-a redovno se opskrbljuje, a Klinike shodno potrebama trebuju lijekove”, navode iz KCUS-a.

No, nisu svi u Kliničkom centru zadovoljni njegovim radom. Ima i onih koji su svjesni propusta. Ipak, njihov glas, očito, ostaje pozadinski šum.

“Ja bih davno promijenio sve te ljude gore i dao priliku drugima da vode jer očigledno je - i 2023. i 2024. i 2025. evo čekamo izvještaj da vidimo koliko ćemo opet biti u minusu po pitanju tih apoteka. Ne treba niko da nosi paracetamole, apaurine ili zavoje ili posteljinu. A u različitim administrativnim odjelima ne rade kako treba i dobijamo ono da se posteljina ne mijenja, da je poderana, da hrana nije na nivou, a mi kao Upravni odbor dobijemo izvještaj da je sve to ok”, kaže član Upravnog odbora KCUS-a Jasmin Šutković.

“I dalje je isti problem nedostatak kadra na pojedinim klinikama, nepoštivanje kolektivnih ugovora, neplaćanje prekovremenih sati. Ista slika kao što je bila i prije, ali po informacijama sve je gore i gore. Pravi se veća dubioza i minusi”, upozorava Senad Sadiković, predsjednik Sindikata radnika u zdravstvu Kantona Sarajevo.

“Dvije sestre na 25-30 pacijenata je stvarno teško odraditi. Stavite se svi u situaciju pacijenta. Treba svakom pacijentu terapiju dati, nahraniti ga, napojiti. Veliki dio tih pacijenata su nepokretni. Zato ponavljam, imamo kadar koji je potrošen”, poručio je Fuad Forić, predsjednik Osnovne sidikalne organizacije KCUS-a.

Dok se problemi gomilaju, nastavljena je i saga bez kraja o imenovanju generalnog direktora Kliničkog centra UNSA. Institucije se bave formom, a politika foteljama – sadržaj, odgovornost i zdravlje ostaju bez potpisa. A Klinički centar, umjesto da bude mjesto spasa, postaje simbol sistemske nemoći.

federalna.ba

KCUS